NE ARAMIŞTINIZ?

2023 Dekorasyon Trendleri ile Tazelenmenin Tam Vakti

2023 Dekorasyon Trendleri ile Tazelenmenin Tam Vakti

Yeni yılın ilk ayları, bize son bir sene içinde olanları değerlendirme şansıyla birlikte hayatımızı sürdürdüğümüz ve çalıştığımız ortamları daha çok yaşam enerjisiyle yenilemek için sayısız fırsat sunuyor. 

Bu sene, yaşam ve çalışma alanlarımızın dekorasyonuyla ilgili birçok pratik ve ilham verici taze fikirle buluşacağız. Bu yazıda, 2023'te sık göreceğimiz ve yaşam alanlarımızda zevkle kullanabileceğimiz dekorasyon trendlerinin nabzını tutuyoruz.

Keyifli okumalar!

2023 dekorasyon trendlerinin ana kahramanları

2023'te ev dekorasyon trendlerinde ana kahramanlar; çevreye saygılı tasarımlar, biyokompozit, miselyum ve doğal liflerle biyomimikri* felsefesi ışığında üretilen ekolojik farkındalığı yüksek endüstriyel ürünler, kahverengi ve ahşap mobilyalar, lokal zanaatkarların yaptığı el yapımı parçalar, nötr renk paletleri ve yaşam alanlarına mesafeli bir sıcaklık ve karakter katan mid-century modern stili. 

Bu yazıda bahsettiğimiz Mid-Century Modern dekorasyon stili de dahil olmak üzere, iç mimarideki devinimle karşımıza çıkan birbirinden zevkli 18 ev dekorasyon tarzını incelediğimiz detaylı rehberimize ve yazı dizimize göz atın:


İşte 2023’ün X ilham verici dekorasyon trendi:

1. Mid-Century (Orta Yüzyıl) Modern Dekorasyon Stili ve El Yapımı Ürünler

60'lar ve 70'ler tasarımın birçok kolunda yeniden popüler hale geldi ve iç mekan renk paletlerinden mobilya ve dekora kadar her bir parçada kendini gösteriyor. Amerikalı butik dekorasyon şirketi Avery Cox Design’ın sahibi Avery Cox’a göre, tasarım California Palm Springs ile bütünleşen ve son on yılda tüm dünyada etkisini hissettiğimiz parlak 'modun' ötesine geçti. Artık, mid-century modern tasarımı ile özdeşleşen daha cesur, daha sanatsal görünümlerin peşindeyiz.

Organik şekiller, toprak renkleri ve dokuların ön plana çıktığı bu trendde, son yıllarda yaşadığımız izolasyonun yarattığı stresten sıkılmamız ve doğaya dönmemiz de etkili. Gösterişsiz ama oldukça elegan bir natüralizm etkisi içeren bu trendi uygulamak için yaşam alanlarınıza el yapımı ürünler eklemeniz kafi. İkinci el mağazalarından alacağınız, zanaatkarının hünerisini ilk bakışta gösteren bir büfe, bir sehpa, hatta bir diş fırçası tutacağı bile bu etkiyi yaşam alanınıza taşımanıza yardım edebilir.

NG Kütahya Seramik’in yeni koleksiyonunun en şık üyelerinden seramik zemin ve duvar karosu WOODY ile yaşam alanınıza bir zanaatkarın kendine has, aynı anda hem doğal hem de şık dokunuşunu ekleyebilirsiniz. Woody; ladin ve beyaz rektifiye alternatifleriyle, size farklı renk paletlerine özel uygulama seçenekleri sunuyor.

2. Daha çok kıvrım ve kavis

Kare biçimler ve düz çizgiler içeren modernist trendleri yavaş yavaş geride bırakıyor, daha organik ve kapsayıcı bir hafiflik hissi sunan kavisli formlara geçiş yapıyoruz. Bu sene etrafımızda daha fazla kemerli kapı ve girişler, kıvrımlı heykelsi formlar ve yuvarlak hatlı mobilyalar görebiliriz. 

Siz de evinizdeki keskin kenarlara sahip mobilya ve dekoratif öğeleri, daha yumuşak biçimlere sahip kanepeler, sandalyeler, vazolar ve aynalarla değiştirebilirsiniz. 

Eğer daha büyük bir değişime hazırsanız tamamen size ve evinizin kimliğine özel, kemerli kapı ve pencereler tasarlamaya ne dersiniz? Biz bu örnekte, kemerli bir pencerenin estetiğini ve alana sunduğu bol ışığı, NG Kütahya Seramik Soft Touch koleksiyonunun mermer görünümüne sahip zarif üyesi LOREN ile tamamladık. Beyazın dinginliğini yansıtan Loren ipeksi yüzey dokusuyla yaşam alanlarına benzersiz bir kimlik kazandırıyor.

3. Biyomimikri felsefesi ve sürdürülebilir çözümler

İnsanların tasarım sorunlarını çözerken doğayı taklit etmesi, tasarım stratejileri, mekanizmaları ve sistemlerini doğadan ilham alarak oluşturması anlamına gelen disipline biyomimikri deniyor. Yunanca “bios” (yaşam) ve “mimesis” (taklit) kelimelerinin birleşmesinden oluşan ve biyomimetik ile biyotaklit olarak da adlandırılan kavram, 2022 Milano Tasarım Fuarı’nın da temalarından biriydi. Doğanın yörüngesine giren evler tasarlamak üzere yola çıkan tasarımcılar, bizi evimizin iç dekorasyonunu bu konsepti ıskalamadan yeniden düşünmeye davet ediyor.

Bu trendle birlikte, 2023'te bitkilerin, geri dönüştürülmüş ve el yapımı objelerin, sürdürülebilir mobilyaların mekanın kahramanı haline geldiği iç mekanlar göreceğiz.

NG Kütahya Seramik Bookmatch Koleksiyonu’nun ışıltılı tasarımıyla büyüleyen zemin ve duvar seramiği DELMAR, biyomimikriden ilham alan bir banyoya #ÇokYakışır. Delmar ile banyo keyfinize özgürce dalgalanan bir okyanus görüntüsü ile evrenle olan bağımızın kalpleri yumuşatan hissini ekleyebilirsiniz. Delmar, mermer yüzeyindeki kristal etkisi sayesinde, farklı ışık düzenlemeleri ile ıslak hacimlere uygun bitkilere de uyum sağlayacaktır.

Delmar, Tosco ve Osso ile birlikte yıldızlı gecelerin ışıltısını yaşam alanlarına taşıyor. Bu üç seri ve ait oldukları Stardust Koleksiyonu hakkında daha fazla bilgi edinin.

4. Havalı, cesur ve doğal: Zengin toprak tonları

İç dekorasyonda, doğal ve nötr tonların popüler olduğu birkaç sene geçirdik. Bu sene ise hem ev hem de çalışma alanlarımızda daha fazla renkle buluşacağız. 

Diğer trendlerle de bağlantılı olarak, 2023'te İngilizcede “jewel tones” olarak bilinen, “mücevher tonlarını” göreceğiz. Bu tonlar, orta tonlardan derin, doygun tonlara kadar değişen vurgulu kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerini içeriyor. Bu renklerin yanında, iç alanlarımızda sakin yeşil tonları, zamansız maviler ve özellikle de sıcak toprak tonlarından oluşan lüks bir palet hakim olacak.

Kısacası, ilk üç trendin doğal bir sonucu olarak, bu sene yüzümüzü bize doğayı çağrıştıran toprak renklerine çeviriyoruz. Alana derinlik katan, nötr ve sakinleştirici etkiye sahip sıcak kahverengi mobilyalar 2023'te büyük bir geri dönüş yapmaya hazırlanıyor. Siz de bu trendi yaşam alanınızda klasik Chesterfield kanepe ve koltuklar, mocha rengi modern modüler oturma grupları ve oval hatlara sahip dekoratif öğeleri tercih ederek uygulayabilirsiniz.

Hangi dekorasyon stilini tercih ederseniz edin; ilhamını kum, taş ve toprak renklerinden alan bir renk paletine sahipseniz, alanınızı daima siyah rengin asil dokunuşundan faydalanarak öne çıkarabilirsiniz. Biz bu karede, farklı toprak tonlarını kombinleyen dekoratif elementleri, NG Kütahya Seramik’in karizmatik vurgulara sahip çizgileri ile öne çıkan mermer görünümlü duvar ve zemin karosu NOX ile buluşturduk. Siz de yalın bir yaşam alanına Nox’un güçlü estetiği ile cesur bir kimlik kazandırabilirsiniz.

Toprak trendini banyonuza taşımak için ise COMET’in mavi, gri ve toprak tonlarını büyüleyici bir harmoni ile ile bir araya getiren dokusundan faydalanabilirsiniz.

5. İç mekan bahçeleri

Rengarenk çiçekler ve yeşilin binbir tonundaki yapraklara sahip bitkiler, çalışma ve yaşam alanlarımızın enerjisini yükseltirken bizlerin de yaşam sevincini artırıyor. Peki bu sene bitkileri iç dekorasyonla nasıl buluşturuyoruz? Tasarım açısından bakınca, iç ve dış mekan arasındaki sınırların eskisi kadar belirli olmadığı zamanlardayız. Bu da, büyük boylarda bitkileri iç mekanlarda daha çok görebileceğimiz, hatta ev ve çalışma alanlarımızda küçük iç bahçeler oluşturabileceğimiz anlamına geliyor. Özellikle her şeyin klasik çizgisinden çıktığı çağdaş ofisler, bu trendin tadını daha çok çıkarabilir.

6. Spa temalı banyolar

2023’te, spa’dan ilham alan banyolar, yani spathroom’lar da oldukça popüler olacak. Evimizdeki biricik kişisel bakım alanlarımızın sığınak etkisini ikiye katlayacak bu trendde, yumuşak dokular, sıcak renkler ve sanat eserleri ön planda.

Siz de NG Kütahya Seramik’in sanat eseri niteliğindeki kristal rektifiye seramiği BLUE ROMA ile banyonuzu spathroom fikrinden ilham alarak yeniden tasarlayabilirsiniz. Blue Roma’nın doğanın izinden giden renk skalası sayesinde, kendinizi bir sanat galerisinde gibi hissedebilir, sunduğu spa etkisi ile en huzurlu duşlarınızı alabilirsiniz.

Sizi ve yaratıcı fikirlerinizi bekliyoruz

2023 Dekorasyon Trendleri evime #ÇokYakışır diyorsanız NG Kütahya Seramik’e gelin, en renkli iç dekorasyon fikirlerinizi birlikte hayata geçirelim.

07.03.2023
Göz alıcı Gülsüm Güral Müzesi'ni ziyaret etmeniz için 6 neden

Göz alıcı Gülsüm Güral Müzesi'ni ziyaret etmeniz için 6 neden

NG Grup’un; porselenin geçmişten günümüze yolculuğuna dair çok kıymetli eserleri barındıran bir müzesi olduğunu biliyor muydunuz?

Çini, seramik ve porselenin ilham verici tarihini özenli bir şekilde yansıtan ve yaşatan müze, kültürel mirasımıza hem sahip çıkıyor, hem de bu değerli mirası herkesin ilham alabileceği şekilde sergiliyor. 

İşte “Geçmişten geleceğe..” mottosuyla varlık gösteren Gülsüm Güral Müzesi’ni ziyaret etmeniz için 6 neden:

1. Zengin koleksiyonu

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral tarafından hazırlanan, 6 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu Gülsüm Güral Müzesi’nde yaklaşık 70 bin eser yer alıyor. Müzede, Kütahya Porselen’in kuruluşundan bugüne 40 yıllık süreçte ürettiği tüm porselen ürünlerinin yanı sıra Kütahya tarihi, 14. yüzyıldan günümüze uzanan Osmanlı saray porselenleri ve dünyaya mal olmuş ressamlara ait yağlı boya tabloları da yer alıyor.

2. Kütahya’nın ve Kütahya Porselen’in tarihçesi niteliğinde oluşu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan müze öncelikle Güral ailesinin ilk işi olan kereste fabrikası atölyesinin maketi ile öne çıkıyor. Kütahya Porselen'in kurulduğu günden bugüne kadar geçirdiği dönemlere tanıklık edeceğiniz müzede, aileye ait kişisel eşyaların yanında Kütahya Bölgesi'ne özel yöresel kıyafetleri, Kütahyalı ressamların eserlerini; çini, seramik ve porselenin geçmişten günümüze uzanan görkemli yolculuğunu görme şansınız var. 

3. Osmanlı ve dünya tarihi ile ortaklığı

Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı’nda kullanılan; Yıldız Porselen Fabrikası’nda özel olarak üretilmiş porselenlerin birebir replikaları, Kütahya Porselen’in yıllar süren çalışmaları sonucu hayat bulmuş ve Gülsüm Güral Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır.

Ayrıca 16. ve 18. yüzyıllar arasında Avrupa’da üretilmiş, orijinalleri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen birçok porselen de aslına uygun olarak yorumlanan replikaları ile Gülsüm Güral Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Müze, ayrıca dünyaca ünlü mavi beyaz Çin porselenlerine, Nafi Güral’ın eski çalışma odasındaki eşyalara ve Sema Güral’ın Osmanlı dönemi porselen koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. 

Müze, bu eserleriyle hem Osmanlı tarihine hem de dünya tarihine saygı duruşunda bulunuyor.

4. Kolayca erişilebilen konumu

Gülsüm Güral Müzesi Herkesin yolu üzerinde! Eskişehir - Kütahya - Afyon - Antalya yol hattı üzerindeki Gülsüm Güral Müzesi, her mevsim kolayca ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor. Özellikle bu şehirlerden herhangi birine bir yolculuk planlıyorsanız, Gülsüm Güral Müzesi’ni rahatça ziyaret edebilirsiniz. 

5. Klasik otomobil koleksiyonu

Müzede Nafi Güral’a ait, birbirinden ilgi çekici modellerin olduğu bir klasik otomobil koleksiyonu da bulunuyor!

6. Evliya Çelebi’nin portresi

Müzede Kütahyalı Evliya Çelebi'nin portresi ve o dönemde kullandığı eşyalar da yer alıyor. 

Gülsüm Güral Müzesi tüm ihtişamıyla sizi bekliyor

Yolunuz Kütahya, Afyon, Eskişehir veya Antalya’ya düşerse, yolda ruhunuzu da doyuracak bir mola vermeyi ve Gülsüm Güral Müzesi’ne de uğramayı sakın unutmayın! Size birbirinden eşsiz sanat eserlerinin arasında kaybolmanın mutluluğunu yaşatacak Gülsüm Güral Müzesi’ni her gün 9.00 ile 21.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 

Dilerseniz müzeye, Gülsüm Güral Müzesi web sitesi üzerinden dijital bir ziyarette bulunabilir, 360° sanal tur ile sanatın ve tarihin içinde olduğunuz yerden üç boyutlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

09.01.2023
Mutfağınızın her daim temiz ve düzenli görünmesi için seramik seçimini nasıl yapmalısınız?

Mutfağınızın her daim temiz ve düzenli görünmesi için seramik seçimini nasıl yapmalısınız?

Evimizde en mutlu hissettiğimiz yer, çoğumuz için hiç kuşkusuz mutfağımız! Bir eve ev sıcaklığını veren de zaten hep mutfakta sevgiyle hazırlanan yemekler değil mi? 

Peki bu mutluluk mabedini çok sevmek temiz ve düzenli tutmaya kafi mi? Pandemi sürecinde herkesin içinde gizli kalmış şef derin uykusundan uyandı ama iş mutfağı toplamaya geldiğinde yeniden uykuya dalmak istemesine nasıl engel olabiliriz?

Daima pırıl pırıl görünen bir mutfağa kavuşmak hayal değil. Bizce işe, mutfak yüzeylerinde doğru seramik seçimi yaparak başlamalı. Hijyenin tanımını yeniden yaptığımız pandemi sürecinden sonra, mikrop tutmayan ve aynı anda temiz görünen seramik seçimleri evimize hem sağlık hem de şıklık katabilir!

Mutfağınıza stil ve kişilik katacak yer ve duvar seramiği fikirleri

Mutfaklarımız adeta bir lezzet laboratuvarı... İşlevi gereği aynı anda hem düzenli hem de hijyenik olmak zorunda. Yanına bir de estetik ve konforu katınca hakkını tam olarak vermiş oluyoruz.

Yer döşemeleri ise evlerimizin genel tarzında önemli bir rol oynuyor. Yer karolarının sayısız stil, doku ve renk çeşitliliği, yaşam alanımıza ve özellikle de mutfağımıza özel bir kişilik kazandırmamız için bize yardım ediyor. O halde mutfak seramiklerini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Renk kombinasyonu

Griler ve kremsi beyaz gibi açık tonlar doğal olarak taze ve temiz görünür. Bu  nötr renklerden sadece birini seçmek yerine, birkaç tonu birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Kendinizi belirli bir renk paleti ile sınırlayarak ve doğal dokuları olan karoları tercih ederek hedefinize daha kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Mutfak adası dahil mutfağınızda hem üzerinde çalıştığınız yüzeylerde hem de duvarlarınızda 60x60 cm ölçüsündeki Claris serisini değerlendirebilirsiniz. Claris’in estetik çizgisi ile mutfağınızın aynı anda hem çok temiz hem de çok şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

42x42 ve 42,5x42,5 cm boyut alternatifleri olan Halas serisinin düz karoları ve küçük dekoratif karelerden oluşan renk kombinasyonlu karoları ile ise tamamen mutfağınıza özel eşlemeler yapabilirsiniz. Halas’ın kareli seramiklerindeki muntazam çizgileri, mutfağınızdaki düzenli ve temiz görüntüyü estetik biçimde destekleyecek.

2. Lekelenmeye karşı yüksek koruma

Yüksek leke direnci, hem duvar hem de zemin seramiği seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli parametrelerden biri. Gerek kimyasal gerek organik maddelerin yaratacağı lekelere karşı direnç, karolarımızı uzun yıllar temiz tutmamıza yardım edecektir. NG Kütahya Seramik ürünleri, NG Smart teknolojisinin çevreyle dost antibakteriyel özelliği sayesinde kendi kendini temizleyebiliyor. Böylece, NG Kütahya Seramik ürünlerinin kullanıldığı yüzeylerde, mantar, kötü koku ve küf oluşumu engelleniyor ve yüzeyler kolayca temizleniyor. UV koruyucu özelliğe sahip teknoloji sayesinde seramiğin kullanım ömrü dahi uzuyor.

3. Kaymaz (anti-slip) özellik

Islak ve yağlı zeminler, maalesef kayıp düşme tehlikesini barındırıyor. NG Kütahya Seramik’in uzun yıllar etkili antislip (kaydırmaz zemin) özelliğine sahip seramik alternatifleri ile mutfağınızdaki ferahlığı güvenlik duygusuyla pekiştirebilirsiniz. 

4. Biraz da karakter

Mutfağınızda kalıcı bir güzellik ve özel bir karakter olsun istiyorsanız desenleriyle dikkat çeken ya da dokulu seramik alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Örneğin 60x60 cm ölçüsünde iki farklı renk kombinasyonu olan Frig’in zamanda yolculuk yaptıran bir etkisi ile mutfağınızın güçlü bir karaktere bürünmesini sağlayabilirsiniz.

30x85 cm boyutunda dört farklı doku alternatifi olan Regal ile mutfağınıza göz alıcı bir renklilik katarak yaşam alanınızın canlılığını artırabilirsiniz.

Eğer mutfağınızda bir çiftlik evi rüzgarı estirmek isterseniz, NG Kütahya Seramik’in ahşap görünümlü porselen yer ve duvar karolarını tercih edebilirsiniz. İhtişamlı bir görünüm için 60x60 cm Barok serisi porselen karoları; rustik bir etki için ise 30x60 cm bone ve kiraz seçenekleriyle Legno serisi tam size göre!

Mutfağınızda çiftlik evi görünümünü elde etmek için takip etmeniz gereken adımları sıraladığımız yazımıza da göz gezdirmek ister misiniz?

Çiftlik evinden ilham alan bir mutfak yaratmak için 4 adım

Ayrıca 30x85 cm meşe ve ceviz rektifiye opsiyonlarına sahip Mara ile ahşabın mutfak duvarlarınızda herkesin dokunmak isteyeceği bir doku oluşturabilirsiniz.

Mutfağınızda yaratacağınız ilham veren fikirler için bizi takip etmeye devam edin.

Keyifli günler dileriz!

06.01.2023
Banyonuzda en doğru seramiği seçmenin 5 püf noktası

Banyonuzda en doğru seramiği seçmenin 5 püf noktası

İster tadilat yapıyor ister sıfırdan bir banyo tasarlıyor olun; evin diğer yerlerindeki seramiklerin aksine, banyo karoları neme ve değişen sıcaklıklara maruz kaldığı için banyo seramiği seçerken biraz daha dikkatli olmalısınız. 

Neyse ki seçebileceğiniz birçok farklı stil, desen, renk ve dokuda banyo seramiği bulunuyor. Seçeneklerin hemen hepsinin albenisi olsa da ihtiyacınıza en uygun olanı seçmek biraz emek istiyor. Ancak bazı taktikleri bilirseniz en temel birkaç konuya karar verdikten sonra banyonuz için en mükemmel olacak seramiği seçmek sizin için oldukça kolaylaşabilir.

Banyonuzda en doğru seramiği seçmek için dikkat etmeniz gereken bu temel başlıkları sizin için kısa bir rehber haline getirdik.

Keyifli okumalar!

 1. Önce stile karar verin

  Banyo seramiği seçerken öncelikle bir stilde karar kılmalısınız. Sayısız stil, renk ve tasarım arasından istediğiniz görünümü yaratmak için öncelikle bir renk paleti belirleyebilirsiniz. 

  En yaygın banyo tasarımları arasında; otel tarzı ferah ve sade banyolar, geometrik çizgileri olan banyolar ve dekoratif öğeleri ile öne çıkan banyoları sayabiliriz. Bu stillerin hepsinde belli renk paletleri daha vurguludur. Otel tarzı banyolar minimalist bir tasarıma sahip olduğu için nötr renkler içerir. Siyah, beyaz ve çok baskın olmayan pastel tonlar, otel tarzı bir görünüm elde etmek için ideal renklerdir. Geometrik desenlerle öne çıkan geometrik banyolarda ise daha renkli ve baskın tonları görürüz. Son olarak, dekoratif öğeleri olan banyolarda, modern, cesur ve canlı bir görünüm dikkatimizi çeker. Bu banyolarda renkler oluşturulmak istenen temaya göre çok çeşitli olabilir. 

  Hangi banyo stilini seçmek istediğiniz, satın alacağınız seramiği de belirleyecektir. Bu kararı verirken evinizin genel stilini ve banyonuzun onu nasıl tamamlayacağını da düşünmenizi öneririz.

  Son olarak küçük banyolarda açık renklerin mekanı daha geniş göstereceğini de not etmiş olalım.
   
 2. Boyut tercihlerinizi göz önünde bulundurun

  Banyo seramikleri, küçük boyutlu karolardan büyük boyutlu karolara kadar çeşitli ebatlardadır. Boyuta önceden karar vererek elinizdeki seçenekleri daraltabilirsiniz.

  Yer seramiklerinde büyük karoları tercih edebilir, duvarlarda ise dikdörtgen boyutları seçebilirsiniz. Büyük boyutlu karolar hem daha geniş bir alan algısını besler hem de daha az derz olacağından temizlik açısından elinizi kolaylaştırır.  Banyonuzda eşsiz bir görünüm yaratmayı tercih ederseniz, NG Kütahya Seramik’in 120x120, 120x240 ve 60x120 cm ölçü seçeneklerine sahip karosu
  Albatros’u tercih edebilir, banyonuzun rahatlatıcı aura’sını Albatros’un dingin ve ferah görünümüyle tamamlayabilirsiniz.  NG Kütahya Seramik’in yeni nesil estetik anlayışı ve çizgilerine sahip tasarımı Marea ile banyonuzda zamansız bir atmosfer yaratabilirsiniz. Tek tip bir görünüm yaratmak için tıpkı yukarıdaki banyoda olduğu gibi cesur ve benzersiz çizgilere sahip 120x240 cm ölçüsündeki Marea’yı, duvar karosu olarak da kullanabilirsiniz.
   
 3. Birden fazla alternatif seçin

  İster banyonuzdaki iki farklı alanı birbirinden ayırmak için, ister güzel bir kombinasyon oluşturmak için birden fazla seramik seçebilirsiniz. Yalnızca duvarları ve zemini birbirinden ayırabileceğiniz gibi üç duvarınızda aynı karoyu kullanırken dördüncü duvar için farklı bir alternatif düşünebilirsiniz. Ancak dikkat, bu eşleştirmelerin fazlası banyonuzu kalabalık da gösterebilir. Bu yüzden üçten fazla farklı karo seçmemenizi öneririz.  Stil ve boyutla seçeneklerinizi daralttıktan sonra banyo alanınızı; yukarıdaki örnekte olduğu gibi, 120x240 cm ölçülü mat beyaz rektifiye Atlantis ve 20x120 cm kiraz rektifiye Masif ile kusursuz bir geçişle ikiye ayırabilirsiniz. Dilerseniz siz de bu ikili ve başka alternatiflerle iki mekanı dekoratif biçimde birbirine bağlayabilirsiniz. Atlantis renkleri ve dokusu banyonuzdaki yeşil bitkilere ve hasır sepetlere de #ÇokYakışır.
   
 4. Duş alanınızı düşünün

  Banyonuzda ayrı bir duş alanınız varsa, burası için farklı seramik kullanmayı düşünebilirsiniz. Özellikle duvarınız banyonuzun odak noktasını oluşturacaktır, bu yüzden küvetin de olduğu duvarı mümkün olduğunca estetik ve zarif biçimde kullanabilirsiniz.   Kusursuz ve çarpıcı bir görünüm için  120x240 cm ölçüsündeki iki parçalı Barbados’un özgürce akan nehir görüntüsünden faydalanabilirsiniz. Farklı ışık düzenlemeleri, beyaz renkte taşlar ve bitkilerle destekleyebileceğiniz Barbados sıradışı banyonuza #ÇokYakışır.  

  NG Kütahya Seramik’in tasarıma yepyeni bir soluk getiren Bookmatch seramikleri hakkında daha  fazla bilgi almak için bu yazımıza da göz atabilirsiniz:

  NG Kütahya Seramik'in yaşam alanlarına estetik dokunuşu: Bookmatch Koleksiyonu
   
 5. Bakıma dikkat edin

  Banyo seramiği seçerken seramiklerinizin bakım gereksinimlerini de dikkate almanızı öneririz. Bazı karolar fiyatı itibarıyla daha ekonomik olurken detaylı bir bakım istediği için performans açısından sizi ters köşeye düşürebilir. Az bakım gerektiren seramikleri uzun vadede çok daha rahat kullanabilirsiniz.

  Eviniz için kaliteli ve zarif bir görünüm sunan NG Kütahya Seramik banyo seramiklerini, aynı zamanda minimum bakım gerektirecek şekilde tasarladık. NG Smart teknolojisine sahip fonksiyonel seramiklerimiz, çevreyle dost antibakteriyel özelliği sayesinde kendi kendini temizliyor. Bu sayede, NG Smart’ın kullanıldığı yüzeylerde, mantar, kötü koku ve küf oluşumu engelleniyor, ayrıca yüzeyler kolaylıkla temizleniyor. Teknoloji, UV koruyucu özelliğe de sahip olduğu için seramiğin kullanım ömrünü uzatıyor.

  Bu 5 basit adımı izleyerek ihtiyacınız için en mükemmel banyo seramiklerini kolayca seçebilirsiniz.

Banyonuzda keyifli vakitler geçirmenizi dileriz!

05.01.2023
Seramik ve ahşap yer döşemesi nasıl birleştirilir?

Seramik ve ahşap yer döşemesi nasıl birleştirilir?

Her geçen gün güncellenen iç tasarım trendleri, dekorasyona dair birçok geleneksel düşünceyi yerle bir ederken evlerimizin duvarlarını yıkmayı da ihmal etmiyor; zira hatırı sayılır bir süredir evlerimizde daha fazla açık alan oluşturmaya başladık. 

Geniş açık alanlar, evin bölümlerini daha net bir biçimde ortaya koymayı gerektiriyor. Öyle ki artık pek çok ilham verici dekorasyon fikrinde, evin farklı bölümlerinin duvarlardan çok yer döşemeleriyle vurgulandığını görüyoruz. 

Peki yaşam alanlarımızın en temel parçalarından biri olan zeminde iki önemli malzeme olan ahşap parke ve seramik arasında kaldığımızda ne yapacağız? Hazırsanız cevabımız geliyor: İkisini de seçeceğiz! Ama bir farkla: Ahşap yerine ahşap görünümlü seramik kullanarak…

Birbirini bu kadar iyi tamamlayan iki materyal bulmuşken seçim yapmaya ne gerek var? Bu konuda yapmamız gereken tek şey bu iki farklı dokunun birbirinin renkleri, desenleri ve dekorasyonu oluşturan diğer unsurlar ile nasıl etkileşime gireceğine dikkat etmek. Zaten bizim de bu yazıyı yazma sebebimiz tüm bu uyumu nasıl yakalayabileceğinizi anlatmak! :)

İşte bu iki malzemenin kombinasyonuna dair önerilerimiz:


Seramik ve ahşabın ahengi: İnce bir zevk

Yer döşemeleri, evlerimizin genel tarzında önemli bir rol oynuyor. Yer karolarının sayısız stil, doku ve renk çeşitliliğini düşününce yaşam alanınızdaki her bir bölüme farklı bir kişilik kazandırmanın gayet mümkün olduğunu fark edebiliriz.

Üstelik seramikte kullanılan ileri teknoloji üretim teknikleri sayesinde, yaşam alanımızda görmeyi arzu ettiğimiz tüm dokuları, seramik yer ve duvar döşemelerinde bulabiliyoruz.

Seramik ve ahşap karoları iki farklı biçimde kullanabilirsiniz:

 • Odaları bölmek için

Evinizin farklı alanlarını birbirinden ayırmak için farklı yer döşemeleri kullanabilirsiniz. Örneğin açık plan mutfağınızı, oturma odanız veya yemek odanızdan veya banyonuzu yatak odanızdan ayırmak için bir alanda seramik, diğer alanda ahşap karo kullanabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte, banyo alanını odanın kalanından kusursuz bir geçişle ayıran iki NG Kütahya Seramik ürünü mat beyaz rektifiye Atlantis ile kiraz rektifiye Masif endam-ı arz ediyor. Siz de bu ikili ve başka alternatiflerle iki mekanı dekoratif biçimde birbirine bağlayabilirsiniz.

 • Aynı alanda ahenk yaratmak için

Ahşap ve seramik yer döşemelerini belli bir desen oluşturacak şekilde aynı alanda da kullanabilirsiniz. Mutfaklar, bu iki malzemenin etkili bir şekilde bir arada kullanılması için en ideal mekanlar… Yerleşim açısından ocak ve lavabonun olduğu alanlar için seramik seçebilir, kalan alanlarda ise kullandığınız seramiğe zıt veya uyumlu olacak şekilde ahşap karolar tercih edebilirsiniz.

Hangi seramik ve ahşap zemin kombinasyonunu seçmeliyim?

Seramik ve ahşap döşemeyi birleştirirken ilk dikkat etmeniz gereken şey, evinizin tarzını yansıtan doğru renk ve doku tercihi. Zıt desen ve renklerle eğlenceli bir kombinasyon yakalayabileceğiniz gibi tam tersine tamamlayıcı unsurlar üzerinden de seçim yapabilirsiniz.

 • Zıt unsurların uyumu

Bazen sıra dışı optik illüzyonlar yaratmak bazense yalnızca renk ve hareket yaratmak için ilk bakışta birbirine zıt gibi görünen ancak gözün baktıkça alıştığı ve o derin ahengi fark ettiği kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in yer ve duvar döşemesi 120x240 cm’lik Amazonit ile 20x120 cm ölçüsündeki Dendro’yu yukarıdaki örnekte olduğu gibi zevkle bir araya getirebilir, bu keyifli zıtlığın salonunuza apayrı bir canlılık getirmesini sağlayabilirsiniz. 

 • Benzer unsurların uyumu

Bir odanın monotonluğunu biraz daha nazikçe kırmak istiyorsanız, birbiriyle tezat oluşturmayan desen ve renklerde seramik ve ahşap döşemeleri kullanabilir, alanlarınızı şık ve zarif bir şekilde birbirinden ayırabilirsiniz. Mesela NG Kütahya Seramik’in 120x240 cm ölçüsündeki Bookmatch koleksiyonu ürünü Toscana’yı 20x120 cm ölçüsündeki Hazel ile bir araya getirerek meşe ağacı ve derin bir su yeşilinin arasındaki İskandinav stili dengeyi yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz.

 • Belli obje veya alanların vurgusu

Eğer evinizin genelinde ahşap karolar kullandıysanız, modern bir tarz için size önerebileceğimiz en iyi fikir; evinizde hoşunuza giden bir eşya/objenin (şömine, küvet, mutfak adası vs. gibi) altında adeta bir halı gibi açık renkli, belki mermer görünümlü bir seramik kullanmanız olacak.

 • Doğal bir atmosfer 

Tamamen doğal bir atmosfer için ahşap görünümlü karolar ile taş dokulu seramikleri bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin NG Kütahya Seramik’in 120x240 cm ebadındaki mermer görünümlü döşemesi Statuario’yu 20x120 cm ölçüsündeki Masif ile birleştirerek ceviz ağacının sıcaklığını, seramiğin asil kimliğiyle zarif bir şekilde bir araya getirebilir, doğaya gerçek bir saygı duruşunda bulunabilirsiniz.

05.01.2023
Banyonuzu bedeninizle birlikte ruhunuzu da yatıştıracak şekilde tasarlayın

Banyonuzu bedeninizle birlikte ruhunuzu da yatıştıracak şekilde tasarlayın

Eve geldiğinizde yapmak istediğiniz tek şeyin biraz dinlenip rahatlamak olduğu o  uzun günleri düşünün. Böyle günlerde spa’yı evinize getirmek nasıl olurdu? Biz de kendimize bu soruyu sorduk ve bu yazımızda huzur veren banyoları mercek altına almaya karar verdik. 

Çünkü banyolarımız artık hijyenden fazlasını temsil ediyor; yalnızca fiziksel olarak temizlenmek için değil, ruhumuzu tazelemek, arınmak ve rahatlamak için de banyo yapıyoruz. 

Banyomuzu bu fikirden aldığımız ilhamla tasarlayabilir; günün stresinden uzaklaşmamıza yardım eden, oldukça huzurlu bir alan yaratabiliriz. 

Yazımızda, böyle bir ortamı yaratırken dikkate alınması gereken kilit unsurları bulabilirsiniz. Aydınlatma, renk, sıcaklık ve doku gibi temel başlıklarda incelenebilecek bu önerileri dekorasyon tarzınız ne olursa olsun uygulayabilir, hangilerinin sizin için daha uygun olduğunu keşfedip banyonuzu çok daha canlandırıcı bir ortama çevirebilirsiniz.

O zaman haydi başlayalım!


 

 1. Sizi rahatlatan objelerden faydalanın

  Banyonuzdaki canlandırıcı etkiyi artırmak; yepyeni yumuşacık bir havlu seti almak, küçük bir tepsiye kokusuna bayıldığınız vücut nemlendiriciniz ile son tatilinizde çantanıza attığınız deniz kabuğunu koymak kadar kolay olabilir. 

  Peki sizi banyonuzda neler görmek mutlu eder?
   
 2. Alanınızı düzenli ve kullanıma hazır tutun

  Temiz ve düzenli bir banyo tıpkı düzenli bir çalışma masası gibi sakinleştirici ve motive edici olacaktır.


   
 3. Zeminde ve duvarda beyaz rengin arındırıcı gücünü kullanın

  Beyaz renk, tasarımcıların banyo için tercih ettiği renklerin başında geliyor. Saflığın temsili olan ve huzur duygusunu uyandıran beyaz, yalnızca havadar bir his yaratmakla kalmaz, aynı zamanda banyonuzun temizliğini de tek bakışta gösterir.

  * Şık ve ahenkli bir beyaza ne dersiniz?

  Zeminde de beyaz rengin hafifliğini destekleyen bir malzeme olarak mermeri tercih edebilir, yüzeylerinizde
  NG Kütahya Seramik’in beyaz, krem ve bej renklerdeki mermer dokulu seramik karolarını değerlendirebilirsiniz.

  Sirius: Mermerin ihtişamını yaşam alanlarına taşıyan Sirius, 60x120 ve 120x240 cm ebat seçenekleriyle banyonuza huzur veren bir lüks dokunuş katacak.

  * Siyah ve beyazın mükemmel uyumunu yakalayabilirsiniz  Alavya: Eğer beyaz bir alan gözünüze fazlaca ışıltılı geldiyse, tezat renklerin harmonisinden faydalanarak hareketli döşemeler çeşitlilik ekleyebilirsiniz. Çarpıcı bir Hollywood Regency tarzı için size önerimiz NG Kütahya Seramik’in Bookmatch Koleksiyonu’nun yıldızlarından 120x240 cm ölçüsündeki Alavya. Beyaz üzerinde dans eden siyah çizgileriyle siyah ve beyazın kombinasyonunu banyonuza zarafetle taşıyacak.  Albatros: Banyonuzun rahatlatıcı aura’sını 120x120, 120x240 ve 60x120 cm ölçülerindeki Albatros’un dingin ve ferah görünümüyle tamamlamaya ne dersiniz? Albatros’un renkleri ve dokusu banyonuzdaki yeşil bitkilere ve hasır sepetlere de #ÇokYakışır.

  * Dilerseniz biraz hareket katabilirsiniz

  Eğer beyaz bir alan gözünüze fazlaca durağan geldiyse, renklerin ve desenlerin hareketinden faydalanabilirsiniz.  Barbados: Banyodaki huzurlu dakikalarınız için 120x240 cm ölçüsündeki iki parçalı Barbados’un özgürce akan nehir görüntüsü ile mükemmel bir manzara oluşturabilirsiniz. Barbados’u farklı ışık düzenlemeleri, beyaz renkte taşlar ve bitkilerle de destekleyebilirsiniz.


   
 4. Tatilde gibi hissettirecek bir enerji oluşturun

  Banyonuzda tatildeymiş gibi hissetmek ister misiniz? Mükemmel bir maviliğin karşısında derin nefesler alıyormuşsunuz gibi hissettirecek bir banyo için pencerenizin muhakkak denize bakması gerekmiyor. Denizi mavinin tonları, dokular ve küçük sanatsal dokunuşlarla da banyonuza taşıyabilirsiniz. Küvete yakın bir köşede tropikal bir çiçek bulundurmak, lavabonun yanında deniz temalı banyo takımları kullanmak, uygun bir noktada reçine ve diğer çevre dostu malzemelerden yapılan bir mercanı sergilemek yapabileceğiniz onlarca küçük şeyden sadece birkaçı…


   
 5. Sıra içimizi açan bitkilerde

  Büyük yeşil yapraklı bitkiler ve çiçekleri nerede görsek içimiz açılır. O halde bitkilerin ruhu tazeleyen gücünden banyolarımızda da neden kullanmayalım? Özellikle büyük bir banyoya sahipseniz alanınızın avantajını kullanarak bitki, aksesuar gibi dekoratif öğelerden bolca faydalanabilirsiniz. Üstelik banyonun nemli bir ortam olması bitkilerin daha sağlıklı büyümelerine de yardım edecek.

  Bitkiler, banyonuzda tropikal ve doğal bir etki yaratır.

  Orkideler, sukulentler, bambu, aloe vera, paşa kılıcı ve monstera (deve tabanı) banyonuz için en uygun seçenekler arasında.


   
 6. Spa ürünleriyle son dokunuş

  Spa esintili bir banyo, keyifli banyo ürünleri olmadan asla tamamlanmaz. Uzun bir günün sonunda kendinizi küvette banyo tuzları ile şımartabilir, nemlendirici kremler, canlandırıcı vücut losyonları ve sakinleştirici kokular ile sadece size özel bir ritüel oluşturabilirsiniz. 

Keyifli vakitler dileriz!

04.01.2023
Popüler dekorasyon stilleri 4: Art deco 101

Popüler dekorasyon stilleri 4: Art deco 101

Dünyadan popüler dekorasyon stilleri yazı dizimize hız kesmeden devam ediyoruz! Bu kez sıra, zarif geometrik formlarla karakterize edilen, 1900'lerin başından günümüze uzanan, yansımalarını hem mimaride hem tasarımda hem de görsel sanatlarda gördüğümüz bir sanat akımı olan Art Deco’da. 

Önce kısa bir tarih… Ardından beraber dekorasyonda Art Deco’nun elegan çizgisinden nasıl faydalanabileceğimize bakalım.Art Deco nasıl doğdu?

Yalnızca “Deco” olarak da bilinen Art Deco, Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen önce, 1910’lu yıllarda Fransa'da ortaya çıkmış bir tasarım dili. 1925'te Paris'te düzenlenen dünya fuarı Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes’de olgunlaşmaya başlayan akım Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 1930’larda kitleleri peşinden sürükleyen bir stil haline geldi. 

Art Deco’yu biçimlendiren etkiler arasında Art Nouveau, Bauhaus ve Kübizm sayılabilir. Doğadan olduğu kadar Amerikan Kızılderili, Mısır ve erken Klasik dönem kültürlerinden da ilham alan Art Deco öyle etkili oldu ki yalnızca binaların ve mobilyaların değil; modanın, mücevherlerin, radyo ve elektrikli süpürge gibi günlük nesnelerin, otomobillerin, trenler ve okyanus aşan deniz araçları da dahil birçok ulaşım aracının tasarımını etkiledi.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında herkes Art Deco’nun modası geçti zannediyordu ama 1960'ların sonundan itibaren bu tarza olan ilgi yeniden canlandı. Günümüzde Art Deco, dekoratif sanat ve mücevher tasarımı başta olmak üzere birçok alanda ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Art Deco’nun 3 karakteristik özelliği

 1. Arodinamik stil: Art Deco, makinenin modernliğine ve makine yapımı nesnelerin doğasında bulunan tasarım niteliklerine olan hayranlıktan doğmuştur. Peki bu ne demek? Art Deco akımı ile stilize edilmiş her şeyde bir sadelik, düzlemsellik, simetri, element tekrarı ve ‘aerodinamik’ yani havada devinim halindeymiş gibi hissettiren bir görünüm dikkat çeker. 
 2. Stilize form ve süslemeler: Çiçekler, hayvanlar ve güneş ışınları gibi temsili formlar ile geometrik veya stilize süslemeler öne çıkar.
 3. Doğal ve insan yapımı materyallerin birleşimi: Yeşim, gümüş, fildişi ve krom gibi doğal malzemelerle birleştirilmiş plastikler, vita camı ve betonarme gibi insan yapımı maddelerin kullanımı.En meşhur Art Deco örnekleri

 • Art Deco'nun en popüler desenlerinden biri olan stilize güneş ışınlarını, New York’taki Chrysler Binası’nın çelik kulesinde görebilirsiniz.
 • Taçlı çatısı, yükseldikçe sivrilen yapısı, kireçtaşı kaplamaları ve sağlam çelik çerçeveleriyle  Rockefeller Center, gerçek bir Art Deco örneği.
 • Manhattan’ın anıtsal binalarından bir diğeri de Shreve, Lamb & Harmon’ın tasarladığı Empire State. 102 katlı bir gökdelen olan binanın hem içinde hem de dışında Mısır ve Aztek mimari unsurlarının etkisi görülebilir.


Evinizde Art Deco havası estirmenin yolları

Eğer evinizde Great Gatsby filmindeki gibi ışıltılı bir hava estirmek istiyorsanız bu modern ve vintage tarza ulaşmanızı sağlayacak önerilerimizi listeliyoruz:

 1. Çarpıcı ve cesur renkler seçin

  Art Deco döneminin favori renklerini, parlak ve derin sarılar, kırmızılar, yeşiller, maviler ve pembeler olarak sıralayabiliriz. Ancak bu renkleri yine parlak gümüş, krom veya siyah ile eşleştirip vurgulamak gerekiyor. Siz de krem ​​ve bej gibi yumuşak renkleri yemek ve yatak odalarına saklayıp evin kalanında güçlü bir renk paleti oluşturabilirsiniz.

 2. Büyük mobilyalar kullanın 

  Art deco mobilyalar büyük ölçekli ve detaysızdır. Silüet olarak ise aerodinamiktir. Art Deco mobilyalar arasında büyük büfeleri, gardıropları ve devasa sandalyeleri sayabiliriz. Art Deco mobilyaların kumaşlarında çiçeklere ve ekoselere rastlamayız. Bunun yerine birbirine zıt düz renkler, geometrik desenler, kadifeler ve deriler tercih edilir.

 3. Motiflerin ve mermer görünümünün ön planda olduğu yer döşemeleri

  Art Deco'yu evinize taşımanın belki de en kolay ve en dikkat çekici yollarından biri de zemininiz için dönemi karakterize eden döşemeleri seçmek. Art Deco’nun en sevdiği yüzeyler arasında balıksırtı parkeler, mermer zeminler, siyah-beyaz kareli ve optik illüzyon yaratan küp desenli yer döşemeleri bulunuyor. Göz alıcı Art Deco parıltısına, NG Kütahya Seramik’in mermer ve granit görünümlü seramikleriyle zahmetsizce kavuşabilirsiniz.

  İspanyol saraylarının ihtişamının modern bir yorumu:
  Alkazar 

  İşte hem adıyla hem görünümüyle Art Deco aura’sı sunan harika bir alternatif! NG Kütahya Seramik’in mermer dokulu seramik koleksiyonun asil bir üyesi olan Alkazar, rölyefli dekorları ve güçlü duruşuyla yaşam alanınızın asaletini tamamlayacak. Alkazar’ın 60x60 cm ve 60x120 cm olmak üzere iki ebat seçeneği bulunuyor.

  Güneş doğudan yükselir: Arabescato 

  NG Kütahya Seramik’in parlak rektifiyeli yer ve duvar seramiği Arabescato, Art Deco’nun tıpkı eski kültürleri modern etkilerle birleştirmesi gibi doğu ve batıyı bir araya getiren bir etkiye sahip. Arabescato, 120x240 cm’lik ölçüsüyle hem mutfaklara hem de oturma odalarına #ÇokYakışır! 

  Kristalin en havalı hali: Novella

  Kristal rektifiyeli porselen Novella, geniş alanların ihtişamını büyüten bir etkiye sahip. 120x240 cm ebadındaki Novella’yı evinizin en hareketli bölümü olan salonunuzda, özellikle de yemek ve bar alanlarının etrafında tercih edebilir, evinizde Art Deco estetiği ile dekore edilmiş bir film seti etkisi yaratabilirsiniz.

 4. Geometrik aydınlatma ürünlerini tercih edin

  Art Deco dönemine ışık tutan aydınlatma armatürleri, geometrik ve simetrik desenleriyle öne çıkıyor. Bu tasarım stilinin diğer öğelerine göre daha fazla ayrıntıya sahip olan aydınlatmalar; genellikle temiz ve modern çizgilere, gökdelenlere benzer kademeli yapılara ve bazen kazınmış cam veya krom malzemeye sahip.

 

03.01.2023
Otel, restoran ve kafeler için doğru seramik seçimi nasıl yapılır?

Otel, restoran ve kafeler için doğru seramik seçimi nasıl yapılır?

Seramik, yalnızca ev değil restoran, kafe, spor salonu, müze, ote gibi büyük ve bol ziyaretçili alanların dekorasyonunda da tercih edilen değerli bir döşeme çeşidi. Düşük maliyeti, dayanıklılığı ve kolay temizlenebilir olması; seramiklerin her alanda yoğun ilgi görmesini sağlıyor.  

Mekan dekorasyonunun önemli bir bileşeni olması, seramiği mobilyalarla beraber restoranların tüm enerjisini belirleyen ögelerden biri yapıyor. Farklı dekorasyonlar için kullanılabilecek çeşitli seramik modelleri, herhangi bir mekanın tercih edilmesini sağlayan estetik unsurları da etkiliyor. 

Peki insanların içinde vakit geçirmekten hoşlandığı, marka kimliğinizi yansıtan bir kafe veya restoran için siz nasıl seramik seçimi yapmalısınız? Kolayca değiştirilebilen duvar renkleri ve mobilyaların aksine, restoranınızın zemininde veya duvarlarında kullanacağınız seramikler uzunca süre faydalanacağınız, restoranınızla birlikte yaşayacak bir dekoratif unsurdur. Bu konuda işin henüz en başında, doğru kararı vermek çok önemlidir. 

Bugün sizlere restoranınız için en mükemmel seramik seçimini yapmanıza yardım edecek süper ipuçları sunuyoruz!

Önce seramik ve porselen kullanımının avantajlarıyla başlayalım.

Restoranınızda porselen veya seramik kullanmanın avantajları

Restoranınızda seramik yer karoları kullanmanın sağlayacağı artılar neler olacak derseniz, hemen sıralayalım:

 • Sağlamlığı yıllara meydan okur: Seramik ve porselen oldukça sağlam materyallerdir, uzun yıllar herhangi bir deformasyon olmadan kullanılabilir.
 • Yerden ısıtma konusunda avantajlıdır: Seramik de porselen de yerden ısıtma konusunda ahşaptan çok daha etkili bir iş çıkarır.
 • Kolayca temizlenir: Bu yüzeyleri temizlemek diğer tüm alternatiflere göre çok daha kolaydır. Kaygan olmaması için iyice kurulanması gerekir, o kadar!
 • Yaratıcı çözümler sunar: Desenler ve geometri ile farklı bir görünüm elde etmek konusunda seramik de porselen de çok başarılıdır. 

Seramik seçerken dikkat edilmesi gerekenler

1. Materyal seçimi: Sağlamlık en önemli faktör

Restoranlar, yaya trafiği yoğun olan alanlardır. Bu yüzden zeminlerin sağlam ve güvenli olması gerekir. Bu da porselen veya seramik gibi dayanıklı bir malzemenin seçilmesi gerektiği anlamına gelir. Eğer restoranınızda seramik veya porselen kullanmaya karar verdiyseniz beraber bir sonraki adıma geçelim!

2. Renk seçimi: Bütünsel bir yaklaşıma ihtiyaç var

Burada ilk yapacağınız şey yalnızca duvarların değil, hem mobilyalarınız hem de aksesuarlarınızın renk skalasını düşünmek olmalıdır. Hepsinin üzerinden özenle geçerek seramiklerinizin bu renklerin tonlarına uyumlu, onları ahenkli şekilde tamamlayan renklerde olmasına dikkat etmelisiniz.

3. Işığa dikkat! Işığı yansıtan alternatifleri seçin

Restoranınız nereden, nasıl ve ne miktarda ışık alıyor? Işık miktarını göz önünde bulundurarak daha fazla alan yanılsaması yaratacak seramik karolar seçmelisiniz. Bu yanılsamayı, ışığı yansıtan renk ve görüntüdeki seramikler sağlayacaktır.

4. Peki ya ebat? Küçük ve büyük karoların farkı

Biliyorsunuz, iki karonun birleşim yerinde bir derz boşluğu oluşur. Bu derzlerin ne sıklıkta tekrarlamasını isterdiniz? Daha büyük karolar daha az derz çizgisi oluşturacağı için restoran alanını da daha geniş gösterecektir. Temel felsefesi, yapılmayanı yapmak, üretilmeyeni üretmek olan NG Kütahya Seramik, Türkiye’de ilk kez 120x120 cm ve 120x140 cm boyutlarında seramikler üreterek büyük ebatlı karolarda bile fotoğraf kalitesinde görüntüler elde ediyor. NG Kütahya Seramik’in 120x120 cm ve 120x140 cm ebatlı seramik karolarına göz atmak ister misiniz?

5. Sıra geldi desenlere: Nasıl bir etki yaratmak istiyorsunuz?

Restoranınızın yer ve duvarlarında güçlü desenlerle dikkat çekici bir etki yaratmak mı istersiniz, daha sanatsal etkiler mi ilginizi çeker, yoksa müşterilerinizin özel anlarına sessiz ve sakin bir “arka plan” olacak daha sakin bir enerji mi oluşturmak istersiniz? İşte kendinize bu soruları sorarak seramiklerinizin desenine karar verebilirsiniz. Bu adımda alanınızın büyüklüğü ile birlikte biçimini ve  mobilyalarınızı da hesaba katmanız gerektiğini hatırlatalım.

NG Kütahya Seramik ile restoranınızın aura’sını değiştirin 

NG Kütahya Seramik’in 2022 porselen ve seramik koleksiyonunda; ahşap, parke, mermer, taş, beton ve farklı kombinlerden oluşan dokulara sahip onlarca harika seçenek bulunuyor. 


Ahşap ve parke dokulu seramik modelleri

Ahşap, birçok mekanın sıkça seçtiği seramik dokularından biri. Doğal ve sıcak bir atmosfer oluşturmaya yardım eden ahşap seramikleri, mekanını country tarzında dekore edenler de tercih ediyor. Orjinal ahşap neme ve aşınmaya fazla dayanıklı olmadığı için bu otantik havayı NG Kütahya Seramik’in ahşap görünümlü seramikleri ile rahatça yaratabilirsiniz! O halde sizinle birkaç favorimizi paylaşalım:

 • Country tarzında bir mekan için Barok

Asil bir country stili için 60x60 cm ölçüsündeki Barok serisinin porselen karoları tam restoranınıza göre!
 

 • Rustik bir görünüm için Legno

30x60 cm bone ve kiraz seçeneklerine sahip Legno karolar ile restoranınızın rustik etkisini artırabilirsiniz.

 • Farklı renk seçenekleri için Vintage

Gri ve karamel renklerindeki ahşap görünümlü Vintage serisi ile mekanınızın atmosferini hem nostaljik hem de samimi hale getirebilirsiniz.

 • Sıcacık ve boyutlu bir görüntü için Mara

Meşe ve ceviz rektifiye opsiyonlarına sahip 30x85 cm ölçüsündeki Mara; tüm ziyaretçilerinize ahşabın sıcaklığı ile kucak açacak.


Mermer dokulu seramik modelleri

Zarif bir asaletin temsilcisi mermer, mekanındaki lüks algısını artırmak isteyenlerin tercihi olabilecek bir seramik dokusu. Şık görünümünün yanı sıra mekana kazandırdığı derinlik ile de göz alıcı olan mermer dokulu seramikler, fine-dining konseptindeki kafe ve restoranlar için çok şık bir seçenek olabilir. İşte NG Kütahya Seramik’in eşsiz mermer dokulu seramik seçeneklerinden birkaçı:

 • Asil bir atmosfer için Merit

60x120 cm ölçüsündeki Merit ile mermerin cezbedici etkisinden, restoranınızın hem iç hem dış mekanında faydalanabilirsiniz. 

 • Havalı bir dokunuş için Faselis

60x120 cm ölçüsündeki Faselis serisi, kahve ve bone renklerindeki rektifiye porselen karoları ile restoranınıza cool bir kimlik kazandıracak.


Taş dokulu seramik modelleri

Kafe veya restoranınızın bir bahçesi mi var? O halde bu alanda dış mekanlarda daha çok tercih edilen taş dokulu seramikleri kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz taş dokulu seramikleri, peyzajınıza uygun olarak çiçek ve çim aralarına döşeyebileceğiniz gibi bu doğal görünümlü karolar ile bir yürüyüş yolu da oluşturabilirsiniz. Peki NG Kütahya Seramik size bu konuda nasıl yardım edebilir? İşte birkaç harika öneri:

 • Romantik bir etki için Evani

42,5x42,5 cm ve 42x42 cm ölçü seçenekleri bulunan Evani ile restoranınızın dış mekanında doğal ve bir o kadar duygusal bir aura yaratabilirsiniz.

 • Sanatsal bir dokunuş için Gemstone

60x120 cm ölçüsündeki Gemstone’un koyu renk zemin üzerinde dans eden beyaz çizgileri, restoranınızın estetik kimliğini güçlendirecek. Gemstone’un açık gri, koyu gri ve antrasit renk seçenekleri bulunuyor.


Beton dokulu seramik modelleri

Beton dokulu seramikler, kullandığı yapı sistemlerini estetik biçimde gösteren, genellikle endüstriyel tarzda döşenmiş restoran ve kafelerin; alanlarına derinlik ve şıklık katmak amacıyla tercih ettiği bir seramik grubu. Doğru şekilde kullanıldığında mekanın tüm öğeleriyle kontrast üzerinden uyum yakalayan beton dokusu için NG Kütahya Seramik’in sunduğu seçeneklere göz atmaya ne dersiniz?

 • Boyut ve derinlik için Octavia

Birçok farklı ölçü seçeneği sunan Octavia serisi, gri ve bone renk alternatifleriyle mekanınızın alanını derinleştirecek.

 • Modern şıklık için Spazio

Restoranınızı modern tarzda dekore ettiyseniz 60x120 cm ölçüsündeki gri rektifiye Spazio tam size göre!

Herhangi bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız veya aklınıza takılan sorular varsa NG Kütahya Seramik’in uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. :)

02.01.2023
Kreatif Yılbaşı Dekorasyonu Fikirleri

Kreatif Yılbaşı Dekorasyonu Fikirleri

Yılbaşını aileniz, arkadaşlarınız ve tüm sevdiklerinizle kutlamanıza çok az bir zaman kaldı. Kutlamanız ister evde, ister dışarıda olsun, yılbaşının yenileyici enerjisini evinize doldurmanın en güzel yollarından biri de yaşam alanınızın dekorasyonunda değişiklikler yapmak. 

Yeni yılın şenlikli havasını şimdiden solumaya başlamak istiyorsanız, evinizde yapabileceğiniz yılbaşı dekorasyonu için size bugün ilham verici görseller ve harika önerilerle geldik. Siz de evinizin dekorasyonunda yılbaşı konseptine uygun değişiklikler yapın, tüm kış mevsimi boyunca ve hatta sonrasında, oluşturduğunuz bu yaratıcı enerjinin tadını çıkarın.

Gerçek bir yılbaşı klasiği: Yılbaşı ağacı

Noel Baba ile ilgili gerçekleri öğreneli çok oldu ama kim bizi yılbaşı ağacı kurmaktan vazgeçirebilir ki? Elbette yılbaşı dekorasyonu denince akla ilk gelen şeyler yılbaşı ağacı ve onun süslemesi. Ağacınız ister büyük, ister küçük olsun, onu süslemek hem harika bir hobi hem de ailenin ortak hafızasına yepyeni anılar eklemenin yolu. Üstelik bittiğinde içimizi ısıtan, bize çok iyi hissettiren bir atmosfer yaratıyor. 

Bizce işe önce ağacınızın yerini belirleyerek başlayın. Biz yukarıdaki karede göreceğiniz gibi, yılbaşı ağacımızı salona derinlik katan NG Kütahya Seramik’in Bookmatch koleksiyonunun en şık üyelerinden  BLUETTA ile yan yana getirdik.  Siz de farklı ve göz alıcı çizgilere sahip BLUETTA ile salonunuza derinlik katabilirsiniz.

Çam ağacınızla ilgili diğer önerilerimiz ise şöyle:

 • Ağacın altına hediyeler için yılbaşı temalı küçük yuvarlak bir halı serebilirsiniz.
 • Ağacınıza bir kar spreyi ile kar yağmış etkisi verebilirsiniz. Miktarı ise tamamen size kalmış. 
 • Işıksız bir yılbaşı ağacı düşünülemez. LED ışıklar alıp onları ağacın en tepesinden başlayıp aşağıya doğru inerek dolayabilirsiniz. Fişli ışıklar yerine pille çalışanlardan alırsanız daha pratik olacaktır.

 

Yılbaşı ağacının en iyi arkadaşı: Yılbaşı çelengi

Yılın en güzel zamanı için yılbaşı ağacınız hazırsa sırada yılbaşı çelengi var demektir. 

 • Topladığınız çam dallarını küçük LED ışıklar, minik kozalaklar, kurdelelerle ve hatta kuru meyvelerle süsleyerek ister geleneksel ister modern, çok şık bir çelenk tasarlayabilirsiniz. 
 • Çelenginizi kapınıza ya da şöminenizin üzerine asabileceğiniz gibi, masanızın üzerine de yerleştirebilirsiniz. 

Biz bu ilham verici karede, çelengimizi NG Kütahya Seramik’in, beyaz yüzeyinde dans eden kahverengi çizgileriyle mermer şıklığını bir sonraki seviyeye taşıyan LOREN ile eşledik. Gerçekçi yüzey efektiyle doğal bir zarafeti olan LOREN, şömineniz ve yılbaşı çelenginiz ile birlikte sizin de evinizin duvarlarını süslesin istemez misiniz?

 

Yılbaşının romantik eşlikçileri: Mumlar 

Soğuk kış aylarına sıcaklık katan başlıca aksesuarların başında elbette şömineler, mumlar ve ateş başı konsepti geliyor. Siz de dekorasyonunuzda yapacağınız küçük dokunuşlar ile ışıl ışıl, harika bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

 • Yılbaşı ağacınızın üzerindeki ışıklarla iyi bir takım oluşturması için, farklı kokulara sahip tealight mumlar yerleştirdiğiniz küçük mumluklarınızı ağacınızın eteklerinin etrafına yerleştirebilirsiniz.
 • Tealight’ları, daha büyük ve gövdeli mumlar ile destekleyebilirsiniz.
 • Bu ikilinin hemen yanı başına gemici feneri tasarımlı metal ve camdan üretilen mumluklardan ekleyebilirsiniz.
 • Yaratıcı bir son dokunuş için, şöminenizin içini de farklı ebatlarda beyaz renkli mumlarla doldurabilirsiniz.

Biz bu sıcacık karede, yılbaşı ağacımız ve şöminemize eşlik eden mum ışığı, aynı zamanda NG Kütahya Seramik’in yepyeni seramik zemin ve duvar döşemelerinden biri olan LILAC’ı aydınlatsın istedik. İncecik ama yoğun mor ve bordo çizgileriyle bir çiçeğin taç yaprağını, hatta bir kelebeğin kanadını, andıran LILAC, narin ama güçlü bir duruş sergiliyor.

 

Pencere süslemesi: Hem perdeler hem ışıklar açık!

Pencereniz hangi manzaraya bakıyor olursa olsun, onu yılbaşı için özel olarak giydirerek manzarasının verdiği keyfi birkaç kat artırabilirsiniz. Üstelik size özel yılbaşı stilini pencerenizden evinizin dışına da taşıyabilirsiniz. Bakalım sizin pencereniz dışarıdan nasıl görünecek? 

 • Kötü yılbaşı dekorasyonu yoktur, az yılbaşı ışığı vardır! Bu yılbaşında pencerenizi bile yılbaşı ışıkları ile süsleyebilirsiniz. 
 • Dilerseniz pencerenize bir uçtan diğer uca kağıt süslemeler yapabilirsiniz. 
 • Kar spreyiniz bitmediyse, bu senenin mottosunu belirleyip pencerenize emojiler eşliğinde yazmaya ne dersiniz?

Biz bu karede, yılbaşı ağacımız ile büyük pencerelerimize NG Kütahya Seramik’in meşe ağacı görünümlü seramik zemin ve duvar karosu HAZEL #ÇokYakışır dedik ve ahşap ile çam ağacının sıcak kombinasyonundan faydalandık.

 

Yılbaşı figürleri ve hediye kutuları ile son dokunuş

Yılbaşı dekorasyonunuzu, yılbaşının klasik renkleri olan kırmızı, altın rengi ve beyazı kullanarak biraz figür desteği ile güçlendirmeye ne dersiniz? İşte önerilerimiz:

 • Bizce yılbaşı süslerinin olmazsa olmazları farklı boylarda biblolar ile küçük hayvan heykelleri. Biblolarda melekler, heykellerde ise geyikler favorimiz!
 • Süslemenin ana oyuncularını belirledikten sonra sıraya koyabileceğiniz diğer aksesuarlar; küçük ahşap figürler, minik kuş yuvaları, çam ağacı ya da kar tanesi formunda süsler, kızaklar, belki bir Noel Baba ve rengarenk küreler olabilir. Yanlarına farklı şekillerde keçe süsler de ekleyebilirsiniz.
 • Tüm bu süslemeyi tamamlaması için pırıltılı kurdeleleri olan farklı boylarda kırmızı renkli kutular kullanabilirsiniz. İçlerini ister gerçek hediyelerinizle doldurun ister şimdilik boş bırakın; yılbaşı süslemelerinizi kaldırırken bu kutulardan saklama alanı olarak da yararlanabilirsiniz.

Biz bu ışıl ışıl karede, dekorasyonumuzu COMET’in mavi, gri ve toprak tonlarındaki kendine has estetik dokunuşu ile tamamladık.

 

Daha büyük değişimlere hazır mısınız?

Gözünüz daha büyük ve kalıcı değişikliklerdeyse, hem evinizin kimliğinde hem de tüm enerjinizde herkesin fark edeceği bir değişim yaratmaya; yer ve duvar seramiklerinizi yenilemeye ne dersiniz?

Seramik ve porselen yer karoları, yalnızca şık görünmekle kalmaz aynı zamanda çok dayanıklıdır ve uzun süre işlevselliğini korur. Yeni yıl gelip geçer ama güzel, göz alıcı bir seramik yer döşemesi uzun yıllar sizinle kalır. Eğer siz de “Bu değişim evimize #ÇokYakışır” diyorsanız sizi bugün NG Kütahya Seramik’e bekliyoruz!

23.12.2022
Yaşam alanlarını daha ferah ve geniş göstermek için küçük tüyolar

Yaşam alanlarını daha ferah ve geniş göstermek için küçük tüyolar

Küçük yaşam alanları, şirinlikleri ve işlevsel nitelikleriyle apayrı bir cazibeye sahip. Doğru şekilde dekore edildiğinde oldukça rahat, adeta inziva için girdiğiniz Zen aurasına sahip bir yer gibi hissettirebilecek iken eşyalarınızı küçücük bir alana sıkıştırmanız gerektiğinde ise klostrofobik olabilir. İkincisi yerine birincisine ulaşmak ise biraz bilinçli çaba gerektirir.

İyi haber şu ki evinizin bir odasını ya da başka herhangi bir yaşam alanını olduğundan daha ferah göstermek düşündüğünüzden daha kolay! Aslında her şey, ekstra hareket alanı yaratmak ve eşyaların proporsiyonları ile ışığı kullanarak gözü kandırmaktan ibaret.

O halde gelin birkaç basit ipucu ile yaşam alanınızı genişletelim!

 

Küçük boyutlu eşyaların rahatlığı

 • Küçük bir odada geniş alan algısı yaratmanın yolu, mobilyalarınızın ve odanızın boyutunu doğru bir şekilde oranlamaktan geçiyor. Basit bir örnek vermek gerekirse eğer bir mobilya, herhangi bir ucuyla odanın sınırlarına dayanmışsa bu mobilya odanız için çok büyük demektir. Odanızda ferahlık hissi yaratmak için mobilyalarınızın kenarları ile duvarlar arasında daima biraz boşluk bırakmalısınız. Bu konunun tek istisnası yataktır. :) Örneğin iki duvar arasına yerleştirdiğiniz bir yatak, keyifli bir uyku alanı yaratır.
 • Ayrıca odanızdaki kullanılabilir alanı daraltan çok ağır mobilyalardan kaçınmalısınız. Örneğin, konforlu ancak ince hatlara sahip ikili bir kanepe size hantal bir üçlü kanepe kadar oturma alanı sağlar ve odanızda çok daha az yer kaplar.
 • Eşyalarla ilgili son önerimiz; eğer odanızda büyük, gösterişli bir ayna veya çerçeve olsun istiyorsanız onu yerde değil duvara asarak kullanın.

 

Yere yakın parçalarla göğe uzayan odalar

 • Kısa mobilyalar tercih ederek odanızın genel profilinin alçak olmasını sağlayın. Bu sayede eşyalarınızla tavanla arasındaki boşluğu artıracak, odada bir açıklık hissi oluşturacaksınız. Örneğin yatak odanızda, bir çatı katı için tercih edeceğiniz alçak bir yatak seçin veya doğrudan yere konforlu bir şilte yerleştirin.
 • Oturma odası veya salonda ise Dünyadan en popüler 18 ev dekorasyon tarzı başlıklı yazımızda da tanıttığımız dekorasyon stillerinden biri olan mid-century modern havası estirin.

Dikey ve yatay çizgilerin kerameti

 • Gözünüzü odanın içinde düzenli bir şekilde gezdiren her şey alanınızın daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Bunun için dikey ve yatay çizgilerden faydalanabilirsiniz.
 • Mesela tavanı yüksek göstermek için odadaki dikey alanı vurgulamanız gerekiyor. Bunun için tavan ve duvarı ise zemine göre daha açık renklere boyayabilirsiniz.
 • Odayı enine genişletmek için ise döşeme, perde ve duvar kağıdında yatay çizgili alternatifleri seçebilirsiniz. Bu sayede hareket ve akış hissini de artıracaksınız.

 

Ayna ayna söyle bana bu odadan ferahı var mı dünyada?

 • Aynalar, yaşam alanlarına neredeyse bir pencerenin sağladığı açıklık algısını katıyor. Aynalar yalnızca ışığı yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda odanızın içini de yansıtıyor, böylece gözümüzün alanı çok daha geniş algılamasını sağlıyor. Bu yüzden ne kadar çok ayna, o kadar ferah oda. :)

 

Kalın perdelere ve halılara elveda

 • Perdeler, pencereyi tamamen kapatmasa da gözün dışarıdaki manzarayı görmesini engeller. Perdelerinizi ince ve hafif tüllerle değiştirerek alanınızın açıklığını artırabilirsiniz.
 • Minimalist tarzda döşenmiş ne yoktur? Evet doğru bildiniz, halı ve kilimler! Her ne kadar eve sıcaklık ve samimi bir görünüm katsa da daha ferah bir his için en azından küçük odalarınızdaki halıları kaldırabilirsiniz.

 

Havadar kumaşların etkisi

 • Mümkünse ışığı emen ve odanızı ağırlaştıran ağır malzeme ve kumaşlardan kaçının. Örneğin keten ile odanızdaki ferahlık hissini artırabilirsiniz.

Zeminde beyazın yansıtıcı gücünden faydalanın

 • Açık renkli duvarlar gibi açık renkli zeminler de odanızın büyük görünmesini sağlar. Zeminde parlak beyaz ve krem renklerde yer döşemeleri kullanarak ışığı bolca yansıtmalarını sağlayabilir böylece alanınızı genişletebilirsiniz.
 • Ferah bir görünüm için yapabileceğiniz bir diğer şey de yer karolarını büyük ölçülerde tercih etmek. Böylece daha az derz oluşturarak odanızın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • İşte tam da bu noktada, NG Kütahya Seramik’in yenilikçi teknolojilerle ürettiği sanat eseri niteliğindeki seramik ve porselen yer karolarından faydalanabilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in yaşam alanınızı olduğundan çok daha büyük gösterecek yer karolarına göz atmaya ne dersiniz? İşte bu etki için özel olarak derlediğimiz NG Kütahya Seramik koleksiyonları:

 

Statü değiştirir: Statu

120x240, 120x120, 60x120, 80x80 ve 60x60 cm ölçülerindeki Statu, odanıza dair büyüklük algınızı bir kademe yukarıya taşıyor. Statu duvarda da kullanılabiliyor.

Sonsuz güzellik: Infinity

120x120, 60x120 ve 80x80 cm ölçülerindeki Infinity, adında vurgulanan sonsuzluk vurgusunu evinize taşıyarak alanınızı alabildiğince geniş gösteriyor.

Sofistike ve benzersiz: London

120x240, 60x120 ve 60x60 cm ölçülerindeki London, eşsiz güzelliğiyle yaşam alanınızda aynı anda hem sofistike hem de ferah bir mekan algısı yaratıyor.

Doğal ferahlık: Sedir

20x120 cm ölçüsündeki Sedir, mekanınıza sedir ağacının güçlü estetiği ile birlikte doğal bir ışık getiriyor.

Keyifli düzenlemeler!

 

18.11.2022
Popüler dekorasyon stilleri 2: Minimalizm 101

Popüler dekorasyon stilleri 2: Minimalizm 101

Geçtiğimiz aylarda kaleme aldığımız "Dünyadan en popüler 18 ev dekorasyonu tarzı" başlıklı yazımız, okuyucularımızın da dikkatini çekmiş, bu da bize dekorasyon stillerine dair zengin bir yazı dizisi hazırlamak için ilham olmuştu. Dosyayı Kuzey Avrupa’nın medar-ı iftiharı İskandinav tarz ile açtıktan sonra şimdi sırayı minimalizme bırakıyoruz.

Keyifli okumalar!

Minimalizm nedir, ne değildir?

Minimalizm, temel olarak modern sanat ve müzikte karşımıza çıkan, doğuşu 1960'lara uzanan, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. Yalınlığı nedeniyle “ABC sanatı” ve “minimal sanat” gibi tabirlerle de anılır.

Minimalizm akımı, 1940’larda popülerleşen soyut dışavurumculuğa ve bu sanat türünün biçime ve duyguya verdiği aşırı öneme karşı bir tepki niteliğinde yükselir. Minimalistler, nesnenin tarihsel ve sembolik anlamlarını en aza indirmek gerektiğini düşünür. Böylece nesnenin yalnızca nesne olma niteliğine odaklanılabilir. Nesnelliğe olan bu yoğun ilgi, minimalist sanatçıların heykel üzerinde yoğunlaşmasına sebep olmuştur.

Minimalizm müzikte de biçimciliğe tepki olarak gelişmiştir. Minimalist müzik, duygusal sterilliği ve entelektüel karmaşıklığı ortadan kaldırmak ister. Ayrıntılardan ve süslemelerden kaçınan, basit akorları tekrar eden, ritim, melodi ve armoni karmaşasını azaltan minimalist müzik; ton ve makam gibi geleneksel unsurları da fazlaca kullanmaz. Minimalist müzikte kompozisyonun uzunluğu belirleyici değildir.

Minimalist görsel sanatlar ve minimalist müzik, dansta da minimalist bakış açısının yerleşmesine ön ayak olmuştur. Minimalist dans, içinde hareketsiz bölümlerin de olduğu, temel hamlelerin bile en aza indirgendiği, durağanlık içeren bir hareketler serisi sergiler.

Minimalizm akımının öne çıkan sanatçılar

Minimalizm akımının önemli isimleri arasında Carl Andre, Sol LeWitt, Robert Morris, Richard Serra, Frank Stella, Robert Smithson, Donald Judd, Dan Flavin, Eva Hesse ve Yayoi Kusama’yı sayabiliriz sayılabilir. Bu sanatçıların önderliğinde, minimalizmden de etkilenilerek süreç sanatı, arazi sanatı, performans sanatı ve enstalasyon sanatı ortaya çıkmıştır.

Modernistler minimalistlere karşı

1960’ların modernist sanat tarihçileri, minimalizmi eleştirir. Minimalizmin, modernist bakış açısına sahip sanat eleştirmeni Clement Greenberg’in resim ve heykele dair ileri sürdüğü modern diyalektiğin yanlış anlaşılması sonucu ortaya çıktığını iddia edenler bile olmuştur. Dönemin eleştirmenleri, minimalizmin teatral olma özelliğine odaklanır ve minimal heykelin izleyiciyle buluşmasın sonucu bakma eyleminin bir gösteriye indirgendiği söylenir.

Evde minimalizm: Minimalist dekorasyonun temel elementleri

Minimalizm sanatla beraber mimariye de yön vermiş önemli bir akım. Minimalizm, doğası gereği yaşam alanlarında da sadeleşmeyi teşvik ediyor. Minimalist dekorasyon, estetik sebeplerle tercih edilebildiği gibi özel hayatında sadeleşmeyi seçenlerin bu konsepti hayatlarının her alanına yaymak istemeleri üzerine de uygulanabiliyor.

Minimalist ev dekorasyonu,  az ama öz eşyanın bir arada olduğu, tasarım kadar işlevinde önem kazandığı bir yaklaşıma sahip. Bu özelliği ile İskandinav tasarımına da esaslı bir selam çakan akım; özgün ve yalın çizgilere sahip, doğal materyallerden yapılan mobilyalar, siyah ve beyaz başta olmak üzere temel renkler, bej, gri benzeri nötr tonlar ve minimumda tutulan aksesuarlar ile kendini gösteriyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında, minimalizmi, yine minimalist bir bakış açısıyla şöyle tanımlamak mümkün: Küçük alanlarda, az eşyayla ve az tüketerek, sahip olunanları etkili şekilde kullanmak, ihtiyaçtan fazlasına yer ve zaman ayırmamak.

Az eşya hiç eşya demek değildir

Bir yaşam felsefesi olarak da görebileceğimiz ve minimalizmle özdeşleşmiş “Less is more” (“Az, daha çoktur” ya da “Az ama öz” olarak çevirebiliriz) ifadesini, Alman-Amerikan mimar Ludwig Mies van der Rohe’nin şu sözleriyle de açıklayabiliriz: “Minimalizm fakirlik, yoksunluk ya da eksiklik değildir. Aksine bilinçli bir tercihtir, zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır.”

Hatta Descartes da “Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır.” derken muhtemelen minimalist bakış açısını açıklıyordu.

Tabii minimalizmin bu temel özellikleri, minimalist dekorasyonda hiç eşya ya da aksesuar kullanmayacağımız anlamına da gelmiyor. Az sayıda ama özenle seçildiği belli olan dekoratif unsurlarla, minimalist bir ev de hareket kazanabilir.

Minimalist dekorasyonun adımları

 1. Evdeki tüm gereksiz eşyalardan kurtulun: Sizin için artık bir anlam ifade etmeyen ve işinize yaramayan eşyaları kaldırıp evinizde geniş boşluklar oluşturun. Herhangi bir eşyadan vazgeçmekte zorlanıyorsanız kendinize bu eşyanın gerçekten gerekli olup olmadığını sorun. Onsuz da yaşayabiliyorsanız bu eşyaya elveda demenin vakti gelmiş olabilir. Biriken ve artık nasıl kullanmak istediğinizi kestiremediğiniz eşyaları ihtiyacı olanlara verebilir ya da mobil uygulamalar yardımıyla bazılarını satabilirsiniz.


   
 2. Minimal mobilyalar kullanın: Minimalist bir evde yalnızca birkaç temel mobilya parçası bulunur. Örneğin salonunuzda tek bir kanepe, tek bir koltuk, tek bir bir sehpa ve fazla rafı olmayan minimalist bir TV ünitesi size yeterli olacaktır. Yatak odanızda ise sade bir yatak (yere yakın olabilir), bir şifonyer ve belki bir komodin veya kitap rafı olabilir.


  NG Kütahya Seramik Mermer Dokulu Seramik Masa

 3. Niceliğe değil niteliğe önem verin: Evinizde çok fazla mobilya bulundurmak yerine, çok beğendiğiniz ve sıklıkla kullanacağınız birkaç kaliteli eşya seçin. Örneğin gerçekten güzel bir masa, birkaç parçalı, açılıp kapanan bir masadan daha iyi bir seçenek olabilir.

 4. Eşyaları gözden uzak bir yerde saklayın: Minimalist bir evde, kütüphanede duranlar haricindeki kitapları, dergileri, CD’leri ya da bunların benzeri ihtiyacınız olan her şeyi çekmecelerde ve dolaplarda saklamanız gerekir.

 5. Hafif renkleri tercih edin: Hem duvar boyasında hem de eşyalarınızda, klasik bir minimalist olan beyaz rengi, hafif mavi ve yeşilleri, ten rengi ve açık kahverengi gibi toprak tonlarını tercih edin.

 6. Küçük vurgulara yer verin: Her şeyden tamamen arınmış bir evde sıkıcı olurdu. Bu yüzden üzerinde hiçbir objenin bulunmadığı bir sehpa yerine, üzerindeki bir vazo veya küçük bir saksı bitkisi ile odayı hareketlendirme görevini üstlenen bir küçük bir masa da kullanabilirsiniz. Eğer odanız hafif renklere sahipse küçük bir enerji patlaması yaratmak için bu aksesuarları parlak, göz alıcı renklerde seçebilirsiniz.

 7. Sade sanat eserleri seçin: Duvarlarınızda sade, düz bir renkle çerçevelenmiş tablo, çizim veya fotoğraflar kullanın. Mümkünse duvarların çoğunu çıplak bırakın.

 8. Ferah yüzeyler tasarlayın: Mobilyalar dışında zeminleriniz tamamen temiz olmalıdır. Hiçbir şey zemini karmaşıklaştırmamalı, hiçbir şey istiflenmemeli, hiçbir obje yerde durmamalıdır.

  Minimalist bir evin duvarları da zemini de, açık, temiz, geniş boşlukların olduğu alanlardır. Bu alanlar size sadece incelikle dekore edilmiş, huzurlu bir iç mekan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda evinizi dağınıklıktan da arındırır. Yeri ve duvarları porselen ya da seramik karolarla dekore etmek minimalist tasarıma sahip evinizi daha da rahatlatıcı bir atmosferle buluşturur.

Minimalist yer ve duvar seramikleri

NG Kütahya Seramik’in minimalist çizgilere sahip seramik ve porselen karoları yalnızca elegan görünmekle kalmaz, aynı zamanda dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar ve bakımı da diğer döşeme tiplerine göre oldukça kolaydır.

Minimalist bir dekorasyon için kullanabileceğiniz NG Kütahya Seramik karolarına birlikte göz atalım:

 • Adria serisi (porselen, taş doku)  Listemizi mocha ve latte renk seçeneklerine sahip, 60x120 cm rektifiye porselen Adria ile açıyoruz. Hem zemine hem de duvarlara uygulanabilen Adria, organik taş dokusuyla bir fincan lezzetli bir kahvenin görüntüsünü, alımlı bir sadelikle kombinliyor.
 • Sirius serisi (porselen, mermer doku)

  Listemizin ikinci sırasında mermerin ihtişamını yaşam alanlarına taşıyan Sirius bulunuyor. 60x120 ve 120x240 cm ebat seçeneklerine sahip porselen karo Sirius, hem mermer dokusu ile evinize lüks bir dokunuş katacak hem de parlak yüzeyi ile minimalist bir eve ihtiyacı olan o incecik hareketi verecek.

 • Rento serisi (porselen rektifiye, taş doku)

  60x120 cm ölçüsündeki Rento, gri ve antrasit renk seçenekleri ve rastlantısal çizgiselliği ile duvarlarınıza yepyeni bir soluk getirecek.

 • Octavia serisi (porselen, beton doku)

  Ölçü konusunda 60x60, 80x80, 60x120 ve 120x120 olmak üzere dört farklı alternatifi olan Octavia, bone ve gri renk seçenekleriyle minimalist ev dekorasyonunuzu modern mimari etkisiyle buluşturacak. 

 

24.08.2022
Popüler dekorasyon stilleri 1: İskandinav tarzı 101

Popüler dekorasyon stilleri 1: İskandinav tarzı 101

“Dünyadan en popüler 18 ev dekorasyonu tarzı” başlıklı yazımızda, en çok bilinen dekorasyon tarzlarını tarihleri ve ilham verici özellikleriyle birlikte anlatmıştık.

Biz dekorasyonda, belli bir tasarım ekolünü seçmek kadar farklı alternatifleri uyumlu bir şekilde birleştirerek kendimize özel hale getirmeye de inanıyoruz. Fakat bunu yapabilmek için öncelikle bu tasarım stillerini tüm bileşenleriyle öğrenmek gerekiyor. İşte tam da bu yüzden popüler dekorasyon stillerini en ince ayrıntılarıyla tek tek keşfedeceğimiz yeni bir seriye başlıyoruz!

İlk sırada, geçtiğimiz on yılda ünlü tasarımcıları, fonksiyonelliği ve her eve uyabilen çizgileriyle gönlümüzü fetheden kuzeyli aşkımız; İskandinav stili var!

 

Önce tarih: 20. yüzyılın başından günümüze İskandinav tasarımı

Biz onu kısa bir süredir yakından tanıyoruz ama bu tarzın 100 yıldan uzun bir tarihi var! O halde gelin, birlikte tarihte kısa bir yolculuğa çıkalım.

1900’lerin başına uzanıyoruz…

İskandinav tasarımı, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve 1950'lerde beş İskandinav ülkesinde (Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve İzlanda) gelişen sadelik, minimalizm ve işlevsellik ile karakterize edilen bir tasarım hareketi.

Her şey bir dergiyle başladı

Bu hareketin kendi adına bir kategori oluşturması, bir dergi ile birlikte oldu. 1914'te Danimarkalı dekoratif sanat kolektifi Selskabet for Dekorativ Kunst, Skønvirke isminde ("Zarif Çalışma" anlamına geliyor) bir dergi çıkarmaya başladı. Dergi, hem obje tasarımı hem de mimaride, art nouveau (yeni sanat) ve jugendstil akımlarına rakip olacak yeni bir sanat ve zanaat tarzına da adını verdi. 1930'lardan itibaren ise Aalto, Jacobsen, Mogensen, Wegner, Panton, Henningsen, Isola gibi tasarımcılar, İskandinav çizgisine altın çağını yaşattı.

1954'te Brooklyn Müzesi "İskandinavya'da Tasarım" sergisini düzenledi ve Amerika'da "İskandinav Modern" modası resmen başlamış oldu. 1950 ve 1970 yılları arasında seçkin İskandinav tasarımcılarına verilen Lunning Ödülü ise bu ünü tüm dünyaya yaydı.

İskandinav tasarımının bileşenleri

İskandinav tasarımı konsepti, 1950'lerden günümüze bilimsel tartışmaların, sergilerin ve pazarlama gündemlerinin konusu olmuştur. Çağdaş İskandinav tasarım hareketinin ana temasını demokratik tasarım idealleri oluşturur.

İskandinav tasarımı, verimli olmayı önemser ve bunu minimalist tavrını koruyarak yapar. Temelinde sıcak, kişisel dokunuşlar olan bu tasarım tarzında, doğası itibarıyla organik malzemeler de çok önemlidir.

 • Aydınlık renkler

  İskandinav tasarımı, grilerden mavilere uzanan bir renk paletini çok sever. Aynı zamanda siyah ve beyazın sadeliğini sıkça kullanır, krem ve bejlere bol yer verir ve yeri geldiğinde tüm bu aydınlık renkleri, turuncu ve turkuaz gibi parlak pastel renk patlamalarıyla besler.

 • Organik hat ve dokular

  İskandinav tarzda dekore edilmiş yaşam alanlarında, silüet ve konturlar belirgin ancak keskin değildir. Yuvarlak ve kıvrımlı hatlarla akışkan bir stil yaratan İskandinav tasarımcılar, bu estetiği işlenmemiş malzemelerle ve organik dokularla tamamlayarak evlerin doğayla bağlantısını artırmaya odaklanır.

 • İşlevsellik hep cepte

  İskandinav evleri genellikle küçük olduğundan çok işlevli mobilyalar üretmek de kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yüzden İskandinav iç mekanlarda her bir parçanın kullanılabilir hatta birden fazla görevinin olması önemlidir. Bu evlerde, bolca depolama alanına da rastlarız. Örneğin açıldığında sandık olabilen bir sehpa İskandinav dehasının ürünüdür. Depolama alanı sağlayan kanepe ve yataklar da öne çıkan parçalar arasındadır.

 • Artık aynı zamanda endüstriyel

  İskandinav tasarımı bugün yalnızca mobilya ve ev eşyaları ile sınırlı değil. İskandinav tasarımcılar özellikle mobilya, tekstil, seramik, lamba ve cam gibi ev eşyalarıyla tanınsalar da bugün İskandinav tasarımı, cep telefonu ve otomobil gibi endüstriyel ürünlere kadar genişledi.

Her ülkenin kendine özel bir imzası var

İskandinav stili beş ayrı ülkenin ortak dili gibi görünse de bu ülkelerin her birinde farklı özellikleriyle öne çıkıyor. İşte İskandinav tasarım hareketinin Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç’teki farklı yansımaları…

 • Danimarka tasarımı: Yumurta sandalyenin memleketi

  20. yüzyılın ortalarında geliştirilen Danimarka tasarımı, Alman Bauhaus ekolünden etkilendi. Danimarkalı tasarımcılar, yeni endüstriyel teknolojileri, sadelik ve işlevsellikle birleştirerek çoğu ikonik hale gelen ve hala kullanımda olan binalar, mobilyalar ve ev eşyaları tasarladılar. PH lambaları (1926) ile yumurta sandalye (1958), bu tasarımın en simgesel ürünleri arasında. Danimarka tasarımında ağırlık mobilya üzerine ancak mimari, gümüş, seramik, cam ve tekstil sektörleri de bu trendden yararlandı. Geç sanayileşen ülke, yüksek kaliteli zanaatkarlık geleneği sayesinde endüstriyel üretime doğru kademeli olarak ama emin adımlarla ilerledi ve başarıya da ulaştı.

 • Finlandiya tasarımı: Doğa kadar doğal

  Fin tasarımı mühendislik, mobilya, cam, aydınlatma, tekstil ve ev ürünlerini kapsıyor. Bu tasarımın öne çıkan öğesi, hafif ahşap malzemeler. 1871'de kurulan Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi ile 1873'te kurulan Finlandiya Tasarım Müzesi (eski adıyla Sanat ve Tasarım Müzesi), ülkede tasarımı geliştiren kurumlar arasında. Önde gelen Fin tasarımcıları arasında Alvar ve Aino Aalto, Kaj Franck, Klaus Haapaniemi, Simo Heikkilä, Kristina ve Maija Isola ile Harri Koskinen yer alıyor.

 • İzlanda tasarımı: Diğer adı ‘yenilikçi’

  İzlanda'da tasarım, 1950'lerde başlayan ancak şimdilerde hızla büyümeye devam eden nispeten genç bir gelenek. Ülkenin sınırlı üretim seçenekleri ve kısıtlı malzeme seçimi tasarımcıları yenilikçi olmaya zorladı. 1998’de açılan İzlanda Tasarım ve Uygulamalı Sanat Müzesi ile aynı yıl kurulan İzlanda Sanat Akademisi, İzlanda karakterini simgeleyen tasarımı her alanda destekliyor.

 • Norveç tasarımı: %100 Norveç

  Norveç tasarımı, güçlü minimalist estetiği ile öne çıkıyor. Özellikle aydınlatma ve mobilyalarıyla öne çıkan Norveç çizgisi, temel İskandinav işlevselliği ve sadeliğinin yanında dayanıklılığı ve doğal formları ile de karakterize ediliyor. Norveç Tasarım ve Mimarlık Merkezi, ülkenin önemli tasarım merkezlerinden biri. Norveç, Londra Tasarım Fuarı'nda her yıl "%100 Norveç" adlı bir tasarım sergisi de düzenliyor.

 • İsveç tasarımı: Bildiklerimizden fazlası

  Temiz hatları ve minimalist çizgisiyle bildiğimiz İsveç tasarımı, en çok mobilyaları ve geleneksel el sanatlarıyla tanınıyor. İsveç tasarımına Anders Beckman, Bruno Mathsson, Märta Måås-Fjetterström ve Astrid Sampe öncülük etti. İsveç'te tasarımı destekleyen kuruluşlar arasında, 1845'te kurulan Svensk Form (İsveç Zanaat ve Tasarım Derneği), SVID olarak da bilinen İsveç Endüstriyel Tasarım Vakfı, İsveç Sanat Konseyi ve Stockholm'ün Skeppsholmen adasındaki modern sanat müzesinin hemen yanında yer alan İsveç Mimarlık ve Tasarım Merkezi yer alıyor.

Serinin bir sonraki yazısında yeniden buluşmak üzere!

08.04.2022
Seramiği evde dekorasyonun bir parçası olarak kullanmanın yaratıcı yolları

Seramiği evde dekorasyonun bir parçası olarak kullanmanın yaratıcı yolları

Tarihteki ilk uygarlıklardan beri hayatımızın içinde olan seramik, bugünün modern yaşam alanlarının da önemli parçalarından biri. Keşfi on bin yıl öncesine uzandığı ve asırlarca formunu koruyabildiği için tarihin en nadide tanıkları arasında. Üretildiği zamanı sosyokültürel açıdan çözümleyebilidiği için insanlık tarihi ile ilgili kıymetli bilgileri de günümüze ulaştırıyor.

Tarih öncesinden kalan birçok eserin ana malzemesi olan seramik, bugün uzay mekiklerinin yapımında bile kullanılan kilit bir malzeme durumunda. Seramiğin tarihini, yapısını ve kullanım alanlarını derinlemesine öğrenmek için şu yazımıza da göz atabilirsiniz:

Biz bugün, seramiği yaşam alanlarımızda nasıl yaratıcı şekilde kullanabileceğimizi inceledik.

Madem günümüzde seramiğin kendine has zarif dokunuşunu, mutfaktan banyoya, yatak odasından verandaya her mekanda kullanabiliyor; sayısız renk ve desende seramik ürünü ile hayatımızı zenginleştirebiliyoruz; o halde yaşam alanlarımızı istediğimiz tarzda dekore ederken seramik ürünlerden hem aksesuar hem de yapı malzemesi olarak nasıl destek alabileceğimize bakalım.

İyi okumalar!

Seramik nasıl bir malzemedir?

Seramik, genellikle kil, toprak ve suyun birbirine karıştırılmasıyla elde edilir. Şekillendirilen seramik, yüksek sıcaklıktaki fırında pişirilerek son halini alır. Mimaride hem yapısal amaçla hem de süsleme veya yüzey kaplamasında kullanılan seramik, ev dekorasyonunun bir parçası olarak aksesuar ve objelerde de karşımıza çıkar. Siz de seramik ürünlerin estetik dokunuşuyla evinizde modern, şık ve sıcacık bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Aksesuar olarak seramik

Çanak ve vazoların çeşitli kullanımları

 • Kısa bir tarih: Topraktan yapılan en eski objelerin çömlek şeklinde olması şaşırtıcı mı? Bizce değil. M.Ö. 18-19 binli yıllarda Çin’de bulunan bu çömlekler, hem çatlamasın diye hem de içine gıda, su ya da saklanmak istenen bir obje konabilsin diye keskin formlardan kaçınılarak yuvarlak tabanlı yapılmış. M.Ö. 4 binli yıllarda çömlek çarkının keşfiyle ortaya çıkan ilk seramik çömlekler de vazo biçiminde. Kısacası günümüzün modern evlerinin en vazgeçilmez öğelerinden biri olan seramik vazo ve çömlekleri, atalarımız da benzer motivasyonlarla yaşam alanlarında kullanmışlar.

 • Bitkilerle uyum: Özellikle bohem tarzda ev dekorasyonu için birebir olan seramik vazoları, büyük yeşil yapraklı bitkilerle kombinleyerek dekorasyonunuza renk katabilirsiniz.

 • İlham verici dekoratif kullanımlar: Tasarımına hayran olduğunuz bir çömleği, salondaki büfenizin üstünde ya da açık raf sistemine sahipseniz mutfakta gerçekten kullanımda olan mutfak gereçlerinin yanında dekoratif olarak da kullanabilirsiniz. Veya sevdiğiniz bir seramik çanağı, yemek masasının kullanılmadığı zamanlarda, masanın tam ortasında belki bir vazo ile birlikte sergileyebilirsiniz. İki parça kullanırken birbirlerini dengelemeleri için, birinin desenli, diğerinin düz olmasını öneririz.

 • Ombre trendi: Son trendlerin ışığında, ombre sırlı vazoların evinizin şıklığını katlayacağını da not etmiş olalım.

Aydınlatma ürünleri

 • Açıya ve renge dikkat: Bir evin tüm atmosferini etkileyen en önemli elementlerin başında aydınlatma geliyor. Aydınlatma armatürlerinin tasarımı, evin bütünsel ahengini doğrudan etkiliyor. Işığın açısı ve rengi ise kullanıldığı yerin sıcaklığıyla birlikte armatürün o alandaki işlevini belirliyor. 
 • Mumluklar: Seramik, yalnızca aydınlatma armatürlerinde değil aynı zamanda mumluk yapımında da sıkça faydalanılan bir malzeme. Siz de birbirinden şık seramik mumlukları, evinizin atmosferini yumuşatmak, ona daha samimi bir aura katmak için kullanabilirsiniz.

Sofra dışında da kullanılan sofra gereçleri!

 • Hem fonksiyonel hem estetik: Seramik yemek takımları, bardaklar ve diğer mutfak ve sofra gereçleri, sanatçısının stilini yansıtan özgün formları, benzersiz desenleri ve farklı renkleriyle evinizi sanat galerisine çevirme iddiası olan eşyalar… Mutfaktaki ve sofraki fonksiyonel kullanımlarının yanında çizgilerine göre de seçtiğimiz seramik eşyalar, evimizin ve dekorasyonumuzun bir parçası haline geliyor.

 • Sofraya ait ama sofrada değil: Sofra gereci olarak üretilen seramik eşyaları, evin beklenmedik köşelerinde değerlendirmek de mümkün. Örneğin anneannenizden kalan bir seramik tabağı duvar enstalasyonu olarak kullanmak çok iyi fikir değil mi? Veya sevdiğiniz bir seramik kupaya, masaüstü düzenleyici olarak yeni bir işlev kazandırmaya ne dersiniz?

Ve birkaç dekorasyon tüyosu…

Tonları katmanlayın

Mekanınızda güçlü bir renk kullandıysanız benzer tondaki başka parçalardan faydalanarak o rengi tüm alana hakim kılabilirsiniz. Benzer şekilde, seramikten yapılmış büyükçe bir dekoratif objeyi mekanınız için başlangıç ​​​​noktası olarak kullanabilir, rengini odanızın ana rengi olarak belirleyebilirsiniz. 

“Üç kuralı”nı uygulayın

Aksesuarlarınızı üçlü gruplar halinde kullanarak onları adeta bir fotoğraf çerçevesinin içindeymiş gibi değerlendirebilirsiniz. Üç parça seramiği (1 cam, 2 seramik parça da olabilir) bir araya getirerek bir vinyet oluştururken merkezdeki parçanın diğerlerinden uzun olmasına dikkat edin. Böylece gözün denge ihtiyacına da hitap eden bir görsellik yaratmış olacaksınız.

Kontrastın gücünden yararlanın

Bir seramik parçanın dokusunu, diğer nesnelerle zıtlaştırarak gösterin. Örneğin beyaz renkli seramik bir sürahinin topraksı hissini, parlak bakır bir kase ve bir cam kavanozun şıklığıyla tamamlayın.

Yapı malzemesi olarak seramik

Seramik, farklı işlevleri, farklı boyut ve biçimleriyle herhangi bir yaşam alanına müthiş bir görsellikle birlikte ruh da katabilir.

Yapı malzemesi ifadesini kullanmamız, seramiğin bu başlık altında da dekoratif açıdan incelenemeyeceğini düşündürtmesin. Bilakis, seramiğin bir iç ya da dış mekan yer karosu veya duvar karosu olarak tercih edilmesi, fonksiyonel boyutuyla beraber estetik bir bakış açısından kökleniyor.

Yerler ve duvarlar için en iyi alternatif

Seramik ve porselen karolar; çizilmelere, suya, ateşe ve başka birçok hasar verici faktöre karşı dayanıklı olduğu için yaşam alanlarının zemin ve duvarlarında değerlendirmek üzere mükemmel bir alternatiftir. Hem evin bol yaya trafiğine maruz kalan alanlarında hem de daha standart yoğunlukta kullanılan bölümlerinde seramik ve porselen yer ve duvar karolarını tercih ederek, yaşam alanınızda geleceğe yönelik değerli bir yatırım yapmış olursunuz.

Çok kolay temizlenir

Seramik ve porselenin en temel özelliklerinden biri de ister suyla ister hafif ya da ağır içerikli deterjanlarla kolayca temizlenmesi, her türden fırça ve temizlik malzemesine karşı maksimum seviyede dayanıklı olması…

Birçok hava koşuluna dayanıklı

Don dahil tüm olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olan seramik ve porselen karolar, iç mekanla beraber dış mekanlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. İhtiyaca uygun olarak tercih edilebilecek farklı boyut ve kalınlıklarda tasarlanan seramik yer ve duvar karoları, aynı zamanda kaydırmazlık özelliğine sahip olacak şekilde de üretilebiliyor.

NG Kütahya Seramik tasarıma inovatif bir şıklık katıyor

NG Kütahya Seramik, doğayı temsil eden çok değerli bir malzemeyi yepyeni teknolojiler ve dijital baskı tekniği ile birleştirerek seramiği en etkileyici haliyle sunuyor. Seramik ve porseleni fonksiyonel olduğu kadar estetik boyutuyla da yaşam alanımızın en değerli parçalarından biri haline getiriyor.

NG Kütahya Seramik’in, sanat eseri değerindeki Bookmatch koleksiyonunu yakından tanımak ve kullanım avantajlarını öğrenmek için şu yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

NG Kütahya Seramik'in yaşam alanlarına estetik dokunuşu: Bookmatch Koleksiyonu

Türkiye’nin itibarlı markası NG Kütahya Seramik evinize #ÇokYakışır

Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nda üst üste 2. kez Elmas Marka seçilen NG Kütahya Seramik, ahşaptan parkeye, taştan mermere, betondan farklı kombinasyonlara çeşitli doku alternatifleriyle evinizi dilediğiniz stilde, tamamen kendinize has şekilde dekore etmenize yardım ediyor.

Çok sayıda ebat ve renk alternatifi ile sektörün en zengin ürün yelpazelerinden birine sahip olan NG Kütahya Seramik, 2022 kreasyonları ile evinize #ÇokYakışır.

Siz de seramiğin estetik dokunuşunu, NG Kütahya Seramik ile en yaratıcı şekilde yaşam alanınıza taşıyın.

NG Kütahya Seramik’in yeni kreasyonlarını ve tüm ürün kataloglarını görüntülemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz:

NG Kütahya Seramik katalogları ​

08.04.2022
Seramiğin günlük yaşam alanlarımızdaki farklı kullanımları

Seramiğin günlük yaşam alanlarımızdaki farklı kullanımları

Keşfinden sonra kullanılmadığı tek bir tarihi dönem olmayan seramik, en uzak atalarımızın su küplerinden babaannemizin şık fincan takımına kadar, asırlardır hem fonksiyonu hem de estetik görüntüsüyle hayatımızın merkezinde.

Yaşam alanlarımızda salondan yatak odasına, mutfaktan banyoya, havuz kenarından verandaya birçok alanda, hem yer hem de duvarda seramik ve porselen karoların pratik şıklığından faydalanıyoruz.

İç mekan kullanımı; lavabo, masa, TV ünitelerinin arkası, yatak başı gibi özel alanlarla da zenginleşiyor. Ticari arenada ise AVM girişlerinde, mağazaların karşılama masalarında, otellerin SPA ve danışma noktalarında seramikle karşılaşıyoruz.

Biz de bu yazımızda, bu özel malzemenin genel kullanım alanlarını, özellikle de yer ve duvarlardaki kullanımıyla yaşam alanlarımıza nasıl karakter kattığını anlattık.

Seramik nedir, nasıl bir içeriğe sahiptir?

 • Seramik malzemenin kısa tarihi: Antik Yunanca’daki "çömleğe ilişkin, çömlekçilik" anlamına gelen  ‘keramikós’ ve "çömlekçi kili" anlamındaki ‘kéramos’ kelimelerinden türeyen seramik; metal ve metal dışı bileşenlerden elde edilen inorganik metalik olmayan malzemeleri ifade eder. Kristalin veya kısmen kristal olabilen seramik malzemeler, ısıtma ve soğutma işlemleri ile şekil alır. Seramik en çok sırlı veya sırsız camsı olmayan çömleklerde,  porselende ve tuğlada kullanılır.
 • Modern seramik: En eski seramiklerin ateşte sertleştirilmiş çanak ve çömlekler ve kilden yapılan figürinler olduğu bilgisine sahibiz. Seramikler zamanla, hem pürüzsüz görünsün hem de cama benzer bir yapıda kullanılabilsin diye sırlanarak pişirilmeye başladı. Bugün birçok endüstriyel ürün ve yapı malzemesi de seramikten üretiliyor. Farklı seramik sanatlarını yansıtan bu ürünleri biraz daha detaylı olarak inceleyelim.

Yer ve duvar kaplamaları ile ev dekorasyonunun bir parçası olarak seramik

Seramik bugün binlerce farklı desen, renk ve ebat seçeneğiyle, işlevsel ve dekoratif amaçla yer ve duvar karosu olarak kullanılıyor. Ülke sınırlarını aşarak dünyanın en saygın markaları arasında yer alan NG Kütahya Seramik markamızla, biz de bu alanı gururla temsil ediyoruz.

Seramik yemek ve çalışma masaları

Alüminyum iskelete sahip seramik masalar, şık görüntüleriyle günümüzün en popüler dekorasyon parçaları arasında. Hem ticari mekanlara hem de yaşam alanlarına şıklık katan seramik masalar, temizlik konusundaki pratikliğiyle de göz dolduruyor.

Zengin seçenekleri, aynı anda hem sade hem de görkemli olabilen dekoratif görüntüleri ile seramik masalardan, hem oturma odanızda yemek masası olarak hem de çalışma odanızda çalışma masası olarak faydalanabilirsiniz.

Unutulmaz akşam yemekleri ve verimli çalışmalar için siz de seramik yemek masalarının zamansız, sağlam ve zarif görüntüsünü tercih edin.

Seramik TV üniteleri

TV ünitelerinin, oturma odası dekorasyonuna bambaşka bir hava kazandırdığını biliyoruz. Peki bu alanı seramiğin göz dolduran şıklığı ile tasarlamayı hiç düşündünüz mü?

Özellikle NG Kütahya Seramik’in Bookmatch koleksiyonunun birbirinden şık seçenekleri ile oturma odanızda en güzel filmlerle yarışacak güzellikte bir görünüm elde edebilirsiniz!

Yatak başında seramik zarafeti

Dinlenmek için evin biricik alanı olan yatak odalarımızda, sakin ve rahatlatıcı bir etkiyi şık dekoratif öğelerle birleştirmenin pek çok yolu var. Bunlardan biri de yatak arkasında seramikten faydalanmak…

Siz de odanıza romantik bir sıcaklık katmak için NG Kütahya Seramik’in farklı doku ve renklerdeki duvar seramiklerinden faydalanabilirsiniz. Bu alanda, Bookmatch koleksiyonuyla birlikte UV panolardan da yararlanabilirsiniz.

Seramiği yaşam alanlarımızda nasıl yaratıcı şekilde kullanabileceğimizi anlattığımız yazıyı da okumak ister misiniz?

Seramiği evde dekorasyonun bir parçası olarak kullanmanın yaratıcı yolları

NG Kütahya Seramik’in mekanlara şık, estetik ve modern dokunuşu

Biz, NG Kütahya Seramik olarak doğayı tüm gerçekliği ile alıp yepyeni teknolojilerle birleştiriyor, dijital baskı tekniğini kullanarak seramiği işliyor, onu en etkileyici haliyle yaşam alanlarına taşıyoruz. Seramiği hem işlevsel hem de estetik yönüyle değerlendirerek yaşamımızın önemli bir parçası haline getirirken hem sektöre hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sunuyoruz.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımızla sektöre birçok ilki kazandırdık. Granit teknik porselen ve sırlı porselen üretimi yaptığımız, Türkiye’nin en büyük seramik üretimini gerçekleştiren fabrikamızla geleceği bugünden yaratıyoruz. Adını Kütahya’dan, yarattığı değeri ise tüm Türkiye’den alan NG Kütahya Seramik markamızla 20cm x 20cm’den 120cm x 240cm ölçülerine uzanan farklı boyut alternatifleriyle, yüksek teknolojiye sahip yer ve duvar karosu üretiyoruz.

İnovatif koleksiyonlarımızı her yıl yepyeni çizgilerle güncelliyor; mermer, ahşap, beton ve doğal taş dokulu tasarımlarımızla yaşam alanlarına derinlik hissi katarken aynı zamanda şık, doğal, modern ve estetik bir görünüm kazandırıyoruz.

Yaşam alanınızın en doğal makyajı

Hem iç hem de dış mekanlarda modern ve zarif bir görünüm sunan seramik duvar ve yer karolarımızdan siz de faydalanabilir, bu kombinlemesi kolay ve her tarza uyarlanabilir aksesuarlar ile yaşam alanlarınızın albenisini katbekat artırabilirsiniz.

06.04.2022
NG Kütahya Seramik’in dijital panoları ile doğal şıklık yaşam alanınızda

NG Kütahya Seramik’in dijital panoları ile doğal şıklık yaşam alanınızda

Temel felsefesi, yapılmayanı yapmak, üretilmeyeni üretmek olan NG Kütahya Seramik, Türkiye’de ilk kez 120x120 cm ve 120x140 cm boyutlarında seramikler üretti ve ultraviyole baskı tekniğini kullanarak büyük ebatlı karolarda bile fotoğraf kalitesinde görüntüler elde etmeyi başardı.

Bu yazımızda, sizlere, NG Kütahya Seramik’in doğanın yalın güzelliğini estetik bir dokunuşla yaşam alanlarına taşıyan porselen UV pano koleksiyonunu tanıtacağız.

Doğayı evinize davet edin

Doğal bir yaşam alanı tasarlamanın onlarca yolu var. Çevre dostu materyaller kullanmak, dekorasyonda doğal renklerden oluşan bir renk paleti seçmek, hem görüntüsü hem kokusuyla iç açan, bahçe tadında yeşil bir köşe…

Evinizi doğanın yalın fakat estetik dokunuşuna açmanın bir diğer  yolu da, dekorasyonunuzda NG Kütahya Seramik’in çok özenli rektifiye uygulamaları ile ürettiği porselen UV özellikli dijital panolara yer vermek... Her biri birer sanat eseri niteliğinde olan yekpare görünümlü porselen panolar, birbirinden güzel anılara ev sahipliği yapan yaşam alanlarınıza #ÇokYakışır!

Nasıl mı?

Dijital panolar yaşam alanınıza neler kazandıracak?

 • Size özel bir dokunuş: Seramiklerin görkemli dünyasında, her zevke ve çizgiye uyan bir alternatif bulunuyor. Siz de farklı doku ve çizgilere sahip seramik UV panolarla, yaşam alanınıza tamamen size özel bir kimlik kazandırabilirsiniz.
 • Estetik görünüm: Tablo görünümlü NG Kütahya Seramik porselen dijital panolarla yaşam alanınıza mimari ve estetik bir dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda panoların büyük ebatları sayesinde alanınıza derinlik katabilir, çağdaş ve lüks bir görünüm oluşturabilirsiniz.
 • Yüksek teknoloji: Her bir ürününde inovatif öğeler barındıran NG Kütahya Seramik, doğanın yalın güzelliğini ileri teknolojiden faydalanarak mekanınıza yansıtacak.

NG Kütahya Seramik UV pano koleksiyonu

NG Kütahya Seramik’in ultraviyole baskı tekniğiyle üretilen 120x240 cm ebadındaki UV pano koleksiyonu, doğanın benzersizliğini gerçekçi yüzey efektleriyle sunuyor. Yaşam alanınızda doğanın ilham veren gücüyle estetik, şık ve modern ve yıllara meydan okuyan bir atmosfer yaratmak için aşağıda fotoğraflarıyla yer verdiğimiz koleksiyonumuza mutlaka göz atın:

Sonbahar

240x360 cm ebatlı üçlü rektifiye pano, bir sonbahar betimlemesi olan sarı-yeşil yapraklı ağaç çizimleri ile yaşam alanınızda yağlı boya etkisi yaratacak. Gerçekçiliğiyle dokunma hissini uyandıracak, renkleriyle mis gibi orman havasını solutacak Sonbahar, tüm duyulara hitap ediyor!

Dört Mevsim: Işık huzmeleri ve rengarenk ağaçlarıyla evinizin baş köşesindeki sanat eseri olmaya aday olan Dört Mevsim, 240x120 cm’lik üç parçadan oluşuyor. Gün batımında bir orman manzarasına karşı duş almak isterseniz Dört Mevsim’i banyonuzda da kullanabilirsiniz.

Aydos: Aydos ormanlarını tüm renkleriyle evinizde görmeye ne dersiniz? Sonbaharın en sevilen renklerini yaprak formunda yaşam alanınıza taşıyacak  240x240 cm ebatlı Aydos, iki parçaya sahip.

Garden: Üzerindeki devasa yeşil-gri yapraklarıyla tropik bir yağmur ormanını andıran Garden, 120x240 cm ebatlarındaki 3 farklı parçasıyla yaşam alanınızda aldığınız nefesleri bile derinleştirebilecek etkiye sahip!

Botanik: 120x240 cm boyutundaki 3 parçadan oluşan Botanik, milyonlarca yıldır devinim halinde olan doğanın dinamizmini evinizde yaşatacak.

Flamingo: 120x240 cm boyutundaki tek parçalı Flamingo ile doğadaki en zarif ve estetik silüetlerden birini, evinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

 

17.03.2022
NG Kütahya Seramik'in yaşam alanlarına estetik dokunuşu:Bookmatch Koleksiyonu

NG Kütahya Seramik'in yaşam alanlarına estetik dokunuşu:Bookmatch Koleksiyonu

Bugün size, fark yaratan tasarımları ve üstün teknolojisiyle seramiğin geleceğini şekillendiren NG Kütahya Seramik’in, tasarıma yepyeni bir soluk getiren Bookmatch seramiklerini, sanat eseri değerindeki bu ürünlerin üretim tekniğini ve kullanım avantajlarını anlatmak istiyoruz.

“Bookmatch” ne demek?

Tasarımda; iki veya daha fazla ahşap, taş, mermer veya seramik yüzeyin, açık bir kitap izlenimi vererek birbirlerini ayna etkisi vererek kopyalayacak şekilde eşleştirilmesine “bookmatching”, bu uygulama ile ortaya çıkan tasarımlara ise “bookmatch” deniyor. Tıpkı bir kitap ortasının, karşılıklı iki sayfayı birbirine bağlaması gibi bookmatch desenler de birbirini tamamlıyor. Böylece ardışık yüzeyler birbirini aynalar ve adeta bir çiçek dürbünü etkisi yaratıyor.

Seramiğin duvarda ve zemindeki farklı kullanımları arasında belki de en görkemli ve göz alıcı etkiyi bookmatch tasarımlar verir. Güçlü damar yapısına sahip, bol miktarda hareketi olan tasarımlar, bookmatch tekniği ile daha da estetik hale gelir.

Sıra dışı karakterlerin imzası

İlham verici iç ve dış mekan dekorasyonları oluşturma konusunda oldukça etkili olan seramik, bookmatch tekniğiyle tasarlanmış desenlerle buluşunca yaşam alanlarında adeta bir sanat eseri gibi görünüyor.

Özenli ar-ge ve inovasyon çalışmalarıyla sektöre birçok ilki kazandıran NG Kütahya Seramik de, bu yaratıcı fikirden feyz alarak çok özel bir Bookmatch Koleksiyonu tasarladı. 120x240 cm boyutundaki seramiklerden oluşan NG Kütahya Seramik Bookmatch Koleksiyonu, her biri farklı karaktere sahip modern yaşam alanları yaratıyor. Sahip olduğu teknolojik gücü doğanın ruhuyla birleştiren NG Kütahya Seramik; mermer, ahşap, beton ve doğal taş dokulu inovatif seramikleriyle hem fonksiyonel, hem estetik mekanlar tasarlıyor.

Sektör profesyonellerinin yoğun talep gösterdiği Bookmatch Koleksiyonu, tüm iç ve dış mekanlarıyla hem oteller hem çalışma alanları hem de özel yaşam alanları için tercih ediliyor. Bahçelerin, çalışma ve oturma odalarının, mutfak ve banyo gibi ıslak hacimlerin dizaynında da kullanılan koleksiyon, yaşam alanlarında farklı karakterlere imza atıyor.

Neden NG Kütahya Seramik Bookmatch Koleksiyonu’nu kullanmalısınız?

 • Ahenk: Birbirini uyum içinde takip eden yaratıcı desenler, günümüz trendleri doğrultusunda mekanlara benzersiz dekorasyon alternatifleri sunuyor.
 • Boyut avantajı ve uygulama kolaylığı: 120x240 cm ölçüsündeki Bookmatch seramikler, büyük ebatlarından dolayı hem iç hem dış mekanlarda uygulama kolaylığı sağlıyor.
 • Doğal görünüm: Bookmatch tasarımların derz aralıkları az olduğundan mekanlarda oldukça doğal bir görünüm elde ediliyor.
 • Derinlik hissi: Bookmatch, yaşam alanlarına derinlik hissi katarken; şık, doğal, modern ve estetik bir görünüm sunuyor.
 • Farklı dokular: Koleksiyon; mermer, ahşap, beton ve taş gibi farklı dokuları tüm estetiği ve doğallığıyla yaşam alanlarına taşıyor. 

Bookmatch Koleksiyonu’nu hangi alanlarda kullanabilirsiniz?

Bookmatch, üzerindeki deseni çok çarpıcı şekilde öne çıkardığı için genellikle geniş alanlarda tercih ediliyor. Siz de NG Kütahya Seramik Bookmatch Koleksiyonu’nu şu alanlarda kullanabilirsiniz:

 • Duş ve küveti çevreleyen zemin ve duvarlar
 • Büyük mutfak adalarının etrafı
 • Bar üstleri
 • Yemek masalarının çevresi
 • Şömine çevresi
 • TV arkasındaki duvarlarda
 • Otel resepsiyonları, wellness ve spa mekanları
 • Mağazalarda, alışveriş merkezlerinde

Bookmatch Koleksiyonu’nun alımlı üyeleri

NG Kütahya Seramik, dekorasyona inovatif bir yaklaşım kazandıran Bookmatch Koleksiyonu’na her geçen gün yeni tasarımlar eklemeye devam ediyor.

İşte Bookmatch ailesinin gözde ürünleri:

MAREA

Doğal mermer görünümünü zarafetle yorumlayan Marea, büyüleyici bookmatch etkisiyle rafine mekanlar yaratıyor. Marea’nın şık ve estetik çizgisi, yaşam alanlarına kusursuz bir görünüm sunuyor.

ALAVYA

Alavya, beyaz yüzeyinde dans eden siyah çizgileriyle mermer şıklığını yaşam alanınıza taşıyor. Gerçekçi yüzey efektiyle doğallığı yansıtan Alavya, siyah ve beyazın kombinasyonunu zarafetle gözler önüne seriyor.

BARBADOS

Bookmatch Koleksiyonu’nun en iddialı tasarımlarından biri olan Barbados, ilgi çekici renkleriyle yaşam alanlarına hem dinamizm katıyor hem de sanatsal bir kimlik kazandırıyor.

FUSION

Fusion'ın Bookmatch deseni, her bakışınızda farklı bir form ve tasarımla boy gösterecek. Fusion’ın kristal dokusu, yaşam alanınıza bambaşka bir şıklık katacak.

MIRAGE

Bookmatch koleksiyonunun bir diğer kristal dokulu serisi Mirage, yaşam alanınızı çölde görülen vaha gibi ferahlatacak.

 

17.03.2022
Yatak odanız için en iyi renk kombinasyonunu belirlemenin püf noktaları

Yatak odanız için en iyi renk kombinasyonunu belirlemenin püf noktaları

Zamanımızın çoğunu mutfakta yemek pişirerek veya salonda televizyon izleyerek geçirdiğimizi düşünebiliriz. Ama gerçek şu ki hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz; yani bu yarışı yatak odası kazanıyor.

Güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz yer olan yatak odası, günlük dinlenme ihtiyacımızı karşıladığımız, kaliteli uykular sayesinde huzur bulduğumuz yegane oda olduğu için de çok değerli.

Yatak odamızda daha rahat etmek için yapabileceklerimizin başında ise  duvarları bize iyi hissettiren renklere boyamak geliyor. Çünkü renk güçlü bir iletişim aracı ve ruh halimiz üzerindeki etkisi de tartışılmaz... Bazen kan basıncını ve metabolizmayı da etkileyebilecek güçte olan renkler fizyolojik tepkilerimizi bile değiştirebiliyor.

Tasarımcılar ve iç mimarlar da rengin ruh halini ne kadar etkilediğini bildikleri için renk paletlerini dekorasyon fikirlerinin önemli bir parçası olarak sunuyor. Zira yatak odasındaki renk uyumsuzluğu, en yaratıcı dekorasyon fikirlerinin dahi üzerine gölge düşürebilirken, ahenkli bir renk kombinasyonu sade bir fikri bile parlatıp büyütebilir.

Nasıl bir renk paleti?

Yatak odanızın duvarlarında, tavanında ve mobilyalarda nötr renkleri tercih edebileceğiniz gibi pastel kombinasyonlarla enerjiyi yükseltebilir veya toprak tonları ile tüm atmosferi sakinleştirebilirsiniz.

“Yatak odasında renk uyumu nasıl olmalı?” sorusuna cevap verebilmek için işe renklerin genel özelliklerini, hangi tonun neyi ifade ettiğini öğrenerek başlayabilirsiniz. Ana renkleri seçtikten sonra ona uyacak diğer renkleri belirlemek de daha kolay olacaktır.

Açık renklerle aydınlık bir hava

Eğer odanız geniş ve havadarsa uzmanlar aydınlık ve yumuşak renkleri seçmenizi öneriyor. Sizin de tercihiniz açık renklerden yanaysa binbir tonu olan pembe, bej, gri gibi renklerin farklı tonlarını inceleyebilirsiniz.

Feng Shui, bej, krem ve toprak tonlarındaki yatak odalarının güven hissini beslediğini söylüyor.

Feng Shui etkisini yatak odanıza taşımak için zemininizde, NG Kütahya Seramik’in 60x120 cm Adria’nın lezzetli bir latte’yi hatırlatan krem tonunu kullanabilirsiniz. Adria Latte, açık renkli duvarlar ile füme ve kahve tonlarındaki nevresim takımlarıyla çok yakışacaktır.

Koyu renklerin şık kombinasyonu

Yatak odanızın duvarları ve zemininde farklı füme ve gri tonlarıyla da şık bir uyum yakalayabilirsiniz.

NG Kütahya Seramik’in 3 ebat seçeneğine sahip (120x240 cm, 120x120 cm ve 60x120 cm) Statuario serisi ile duvarlarınıza elegan bir kimlik kazandırabilirsiniz. Statuario’nun mermeri andıran mat beyaz rengi, ahşap zeminle ve füme renkli perde ve nevresim takımlarıyla mükemmel uyum sağlayacaktır.

Veya galaktik görüntüsüyle uzaydaki gaz ve toz bulutlarını andıran 120x240 cm ebatlı Nebulous ile koyu renkli tekstil ürünlerinizi rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.

Canlı renklerle dinamik bir atmosfer

Yatak odanız küçükse koyu renkler kullanmanız öneriliyor.

Çöl beji, barok kırmızısı, bordo ya da lacivert gibi renklerle odanıza net bir kimlik kazandırabilir; somon, şeftali gibi renklerle ise odanızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin Feng Shui’ye göre, yatak odasında kırmızı, kırmızı-turuncu, kırmızı-sarı veya başka bir sıcak renk kombinasyonunu kullanmak, odayı geniş gösteriyor ve sevgi dolu bir his veriyor. Kim olduğunu ifade etmek konusunda net biriyseniz ateş elementini temsil eden bu renklerle yatak odanızı daha romantik bir hale getirebilirsiniz.

Uzakdoğu felsefesi, mavi ve yeşil tonlarının ise yatak odasına suyun akışkanlığındaki huzuru kattığını ve eşler arasındaki manevi bağlantıyı kuvvetlendirdiğini söylüyor.

Renk seçerken uykunuzu kaçıracak güçte, fazla göz alan tonları seçmemeye dikkat etmelisiniz.

Simli ve metalik renklerin görkemi

Eğer odanızda 1001 Gece Masalları’ndan bir esinti istiyorsanız simli renkleri de tercih edebilirsiniz. Ancak gözlerinizi fazla yormaması için simli boyayı bir ya da iki duvarda kullanmak daha doğru bir tercih olabilir. Eğer hem koyu renk hem de sim kullanacaksanız, örneğin simli siyah rengi seçtiyseniz odanızı kasvetli bir hale sokmamak için bu rengi yalnızca tek bir duvara uygulayın.

Feng Shui’ye göre yatak odasında gümüş, altın ve bronz gibi metalik renkler ile gri ve beyazın tercih edilmesi, odayı düzenli ve steril gösteriyor. Özellikle iletişimini kuvvetlendirmek, isteklerini net bir şekilde ifade etmek isteyen kişiler için bu renkler öneriliyor.

Hangi kombinasyonlar?

 • Orman yeşili ve kahverengi

Koyu kahverengi, mobilyalarda en sık tercih edilen renklerin başında geliyor. Sizin mobilyalarınız da koyu kahverengi ise orman yeşili, yatak odanızın duvarlarına çok yakışacaktır. Yatak odanızın huzurlu ve dingin bir auraya sahip olması için yeşilin tüm tonlarını kullanabilirsiniz. Bu renklerle dekore ettiğiniz yatak odasında, NG Kütahya Seramik’in bone ve kiraz renk seçeneklerine sahip 30x60 cm ebadındaki Legno serisi ile rustik bir etki yaratabilirsiniz.

 • Buz mavisi ve beyaz

Yatak odanızda huzurlu bir atmosfer yakalamak için buz ya da bebek mavisini beyaz renkle kombinleyebilirsiniz. Tazelik hissi veren bu renkler, daha mutlu sabahları garantiliyor.

 • Kırmızı, siyah ve beyaz

Modern bir yatak odası tasarımı ile kırmızı, beyaz ve siyah renklerinin kombinasyonu çok şık duracaktır. Aydınlık bir yatak odası için duvarlarınızda kirli beyaz rengi; aksesuar ve mobilyalarınızda ise kırmızı tonları ile siyahı tercih edebilirsiniz.

 • Pembe ve gri

Pembenin açık tonlarını gri ile kombinlediğinizde yatak odanızda nostaljik  bir hava elde edebilirsiniz. Bu harika ikiliye eşlikçi olması için buz mavisi aksesuarlar seçebilir, vintage görünümü romantik bir dokunuşla taçlandırabilirsiniz.

 • Gri ve çivit mavisi

Gri ve koyu bir mavi renk arasındaki kontrast, yatak odanıza zarif ve cool bir hava katabilir. Her ikisi de soğuk renk olduğu için mobilya ve aksesuarlarda ahşap kullanarak odanızın aurasını yumuşatabilirsiniz. Bu renklerle birlikte zeminde NG Kütahya Seramik’in gri ve karamel renklerindeki ahşap görünümlü Vintage serisini kullanarak yatak odanıza aynı anda hem nostaljik hem de sıcacık bir hava katabilirsiniz.

 • Pembe ve turuncu

Canlı bir turuncu lie  açık pembe renkle odanızda zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bu renklerle retro bir görünüm elde edeceksiniz. Turuncu, enerji veren baskın bir renk olduğu için mutlaka açık tonlarını tercih edin.

 • Yeşil ve pembe

Yeşil ve pembe ile kombinlediğiniz yatak odanızı, çiçek desenli aksesuarlarla süsleyerek aynı anda hem modern hem de romantik bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

 • Lavanta ve beyaz

Şu sıra yatak odalarında lavanta modası var. Pantone’nin 2022’nin rengi olarak duyurduğu ve “mavinin durağan sakinliği ile kırmızının enerjik akışının bir karışımı” olarak tanımladığı Very Peri’nin de koyu bir lavanta olduğunu düşünürsek bu trendin uzunca bir süre dekorasyon ve iç mimari gündeminde kalacağını söyleyebiliriz. Siz de yatak odanızda lavanta rengini görmek isterseniz rengin kendisini doğrudan kullanabileceğiniz gibi onu beyaz ya da krem rengin yumuşak bir tonuyla da kombinleyebilirsiniz. Böyle bir yatak odasına, NG Kütahya Seramik’in meşe ve ceviz rektifiye opsiyonlarına sahip 30x85 cm ebatındaki Mara serisi #ÇokYakışır.

Biz önerilerimizi paylaştığımıza göre sıra artık sizde. Karakterinize ve evinizin dekorasyonuna en uygun, ruhunuza en iyi gelen renk kombinasyonunu seçerken bizi hatırlayın! :)

08.03.2022
Evden çalışanlar için ilham verici 10 çalışma alanı dekorasyonu fikri

Evden çalışanlar için ilham verici 10 çalışma alanı dekorasyonu fikri

Evden çalışan şanslı insanlardan mısınız?

Tebrikler! Toplantı olmadığı müddetçe dilediğinizi giymekte, dilediğiniz saatlerde mola vermekte tamamen özgürsünüz! Üstelik trafik denen zaman kaybı da hayatınızdan çıkmış durumda, harika!

Belki Koronavirüs sebebiyle uzaktan çalışıyorsunuz, belki iş yeriniz hibrit çalışma düzenine geçti, belki kendi işini yapan bir girişimcisiniz, belki de freelance düzende çalıştığınız bir uzmanlığa sahipsiniz… Sebebi hangisi olursa olsun üretken kalabileceğiniz bir ev-ofis dengesi kurarken çalışma alanınızın konforu çok önemli.

Uzaktan çalışmak birçok alışkanlık ve rutini de beraberinde getiriyor. Biraz yaratıcılıkla evinizdeki çalışma alanınızı yalnızca iş yapmaya elverişli değil, aynı zamanda günün bir bölümünü geçirmekten çok keyif alacağınız bir yere dönüştürebilirsiniz. Böylece yeni alışkanlık ve rutinlere adaptasyonunuz da kolaylaşır.

“Şimdi iş zamanı” deyin

Yeni ofisinizin dekoratif yönleriyle ilgili ipuçlarına girmeden önce evden çalışmakla ilgili son derece önemli olan birkaç faktöre de değinelim. Bunlardan ilki iş ile yaşam arasında bir ayrım hissi sağlayabilmek.

Evinizdeki çalışma alanınız için ilham alacağınız ve odaklanabileceğiniz bir ortam yaratmak çok önemli. Çalışırken bölünmediğiniz bir fiziksel alan oluşturmak için çalıştığınız ve yaşadığınız yeri birbirinden net bir şekilde ayırmanız, belki de belli sınırlar oluşturup bunlara riayet etmeniz gerekiyor. Dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak ve verimli bir rutini sürdürebilmek için bu ayrımı yapmak elzem.

Kısa molalarla nefesinizi hatırlayın

Üretkenliği artırmanın yanı sıra dengeyi de korumak için tüm iş ortamlarında molaya ihtiyaç var. Her 60 dakikada bir kısa molalar vermek, derin nefesler alıp belki çok hafif sırt ve boyun egzersizleri yapmak, ev içinde ya da bahçede minik bir tur atmak günün geri kalanında çok daha enerjik çalışmanızı sağlayabilir.

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz ev-iş arası çizgiler bulanıksa bu molaların sınırını çizmek de zor olabilir. Bu yüzden bu iki faktöre bir arada dikkat etmek, ikisinin de etkisini artıracaktır.

Sıra geldi çalışma alanınızı güzelleştirmeye!

İşte ev-ofisinizi size özel, tamamen estetik, daha enerjik, odaklanmanızı kolaylaştıracak, sofistike bir alana dönüştürmenin 10 ilham verici yolu:

1. Tamamen size özel bir alan yaratın

Çalışma alanınız size ilham vermeli ve benzersiz kişiliğinizi yansıtmalı. Bir yandan işlevsel olurken bir yandan da trendleri takip eden ve en önemlisi sizin rengarenk karakterinizi ortaya koyan bir stil üzerinde çalışın. Çalışma odanızı ayrıca evinizin genel temasına da uyumlu olacak şekilde dekore edin.

2. Çalışma masası için en ideal yeri seçin

Çalışma masanız için mümkünse hareketli bir sokağa bakmayan, böylece dışarıdan gelen seslerden etkilenmeyeceğiniz bir cephe ve alan seçin. Bununla birlikte belki bir ağacı ya da sakin bir bahçeyi gören bir pencere, enerjinizi ve hayal gücünüzü tazeleyecektir. Konsantrasyonunuz açısından, odanızın ve masanın bulunduğu yerin mutfak, banyo ve salondan uzak olması da harika olur.

3. Geniş bir çalışma masası kullanın

İmkanlar dahilinde, mümkün olduğunca geniş bir çalışma masası seçmeye çalışın. Masada bilgisayarınız varken yazı da yazabildiğiniz, defterlerinizi, kalemlerinizi ve başka kişisel eşyalarınızı koyabildiğiniz bir alanınız olsun. Farklı doku ve renklerde hazır ahşap masalar seçebileceğiniz gibi geniş ve kalın bir cam tablaya çapraz pirinç ayaklar taktırarak tamamen size özel şık bir çalışma masası da yaptırabileceğinizi unutmayın. Hayal gücünüzü kullanın!

4. Konforu önemseyin

Ofis koltuğunuzun rahatlığı gündeminizin ilk maddesi olsun. Uzun saatleriniz oturarak geçecek; bu yüzden kolçakları olan, boyu ayarlanabilen, sırtınızı ve belinizi destekleyen bir ofis sandalyesi seçmeye özen gösterin. Konforunuz bu seçimle sınırlı kalmasın, yeriniz varsa alanınıza rahat bir kanepe ya da koltuk da yerleştirin. Böylece hem misafirleriniz için bir alan yaratmış olacaksınız hem de işinizin düşünme ve planlama aşamalarında kullanmak üzere masa başı haricinde alternatif yeriniz olacak. Bu alanda kullanacağınız rahat ev tekstilleri ile çalışma alanınızı fazla resmi bir yer olmaktan kurtarabilirsiniz.

5. Bir konsol ile düzenli bir görünüm elde edin

Mümkün olduğunca az ofis mobilyası kullanmak istiyorsanız büfe, konsol gibi ev mobilyalarını depolama ünitesi olarak kullanabilirsiniz. Böylece hem iş kalabalığını bir arada tutmuş hem de oluşturduğunuz sıcak atmosferi korumuş olacaksınız.

6. Dikkat dağıtıcılarla vedalaşın

Çalışma alanınızdan televizyon ve benzeri dikkat dağıtıcıları uzak tutun. Hatta alanınıza çok fazla atıştırmalık da almamaya çalışın. Karnınız acıktığında yerinizden kalkıp mutfağa ya da salona geçmek hem hareket etmenizi sağlayacak hem de hem iş modundan çıkmanıza yardım ederek verdiğiniz molayı daha anlamlı kılacak.

7. Kişisel eşyalara yer açın

Etrafınızda size neşe ve ilham veren objeler olsun. Çocuğunuzun yaptığı bir resim, uğurlu kaleminiz, bir aile büyüğünüzün portresi, babaannenizden kalma nostaljik kurabiye kutusu, kariyerinizde dönüm noktası olan bir plaket ya da hiç unutamadığınız bir tatilden getirdiğiniz minik biblo… Her biri masanızın hemen yanına asacağınız; kişisel notlarınızı, sevdiğiniz sözleri ve görselleri iliştirdiğiniz modern bir mıknatıslı pano da ilhamla dolmanıza yardımcı olacaktır.

8. Doğayı odanıza taşıyın

Masanız yeşilliğe açılan bir pencereye bakmıyorsa üzülmeyin, masanızın üzerinde ya da ayrı bir sehpada, gözleriniz ekran ışığından yorulduğunda bakışlarınızı çevirebileceğiniz yeşil bir alan yaratın. Burayı sevdiğiniz saksı bitkileriyle, arada bir yenilediğiniz taze kesme çiçeklerin olduğu bir vazo ile süsleyebilirsiniz. Doğayı odanıza davet etmenin bir başka yolu da NG Kütahya Seramik’in incelikli rektifiye uygulamaları ile ürettiği porselen UV panoları. Her biri bir sanat eseri değerinde olan yekpare görünüme sahip porselen panolar, en dahiyane iş fikirleriyle buluşacağınız çalışma odanıza #ÇokYakışır:

Garden Pano: Yeşil gri renkli bir yağmur ormanının tasvir edildiği Garden, 120x240 cm ebatlarındaki 3 farklı parçasıyla çalışma odanızda minik bir bahçe hissi uyandıracak.

Sonbahar Pano: Bir yağlı boya tablosunu andıran romantik ağaç çizimlerine sahip  240x360 cm ebatlı Sonbahar pano, çalışma odanıza sanatsal bir kimlik kazandıracak.

Dört Mevsim Pano: 240x360 cm ebatlı Dört Mevsim pano, yoğun iş günlerinde ışık huzmeleri ve rengarenk ağaçlarıyla içinizi açacak.

Aydos Pano: 240x240 cm ebatlı iki parçadan oluşan Aydos, doğanın mevsim geçişlerinde hissettirdiği değişim hissini, yaprak formunda çalışma odanıza getirecek.

9. Kişiselleşmiş aydınlatma

Aydınlatma armatürleri bize, bir alanı kişiselleştirmenin en iyi yollarından birini sunuyor. İşte bu yüzden tavan aydınlatmasını eski ofisinizde bırakın, alanınıza uyan bir masa lambası kullanın. Eğer masanızda yeterli alanınız yoksa ya da daha sade bir çalışma alanınız olsun istiyorsanız dekoratif duvar apliklerinden de faydalanabilirsiniz.

10. Kablosuz bir çalışma alanı yaratın

Hazır eski iş yerlerinizdeki elektronik cihaz karmaşasından uzaklaşmışken yeni ofisinizi de aynı görüntüye maruz bırakmayın. Yeni çağda, ofisinizi teknolojik kalabalıktan arınmış şekilde tasarlayın. Daha sade bir görünüm için kablosuz ekipmanlar kullanabilir ya da etrafta uzayıp giden kordonları kablo düzenleyicilerinin yardımıyla toplayabilirsiniz.

Bonus: Biraz da ambiyans…

Yeterince motive hissetmediğinizde ya da hava çok kasvetli olduğunda güzel kokulu bir mumun gücünü asla hafife almayın. İş arasında sakinleşip rahatlamaya ihtiyaç duyacağınız zamanlar için masanızda daima bir aromaterapi mumu bulundurun.

Hadi işe koyulalım!

Çalışma odası dekorasyonu tahmin ettiğinizden biraz daha zaman alabilir ancak vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz bir yaşam alanı olduğu için kesinlikle emek harcamaya değer! Umarız home-office çalışma odası dekorasyonu önerilerimiz sizin için faydalı ve ilham verici olmuştur.

Sıradaki yaratıcı fikirde yeniden görüşelim!

08.03.2022
Keyifli bir kış bahçesi oluşturmanın 5 püf noktası

Keyifli bir kış bahçesi oluşturmanın 5 püf noktası

Yazın yaşadığımız bahçe ve balkon keyfini üşümeden sürdürmek hoş olmaz mıydı? O halde hem bu soğuk havalarda ailece dışarıyı izleyerek keyifli zamanlar geçirmek hem de bitkilerinizi sert kış rüzgarından korumak için bir kış bahçesi kurmaya ne dersiniz? Kendi sebzelerinizi yetiştirmenin güzelliği de pastanın üstündeki kiraz olsun!

Bu yazıda sizin için en ilham verici kış bahçesi fikirlerini derledik. Haydi bu 5 yaratıcı ipucundan faydalanarak kış manzaranıza birlikte taptaze bir güzellik katalım.

1. Konumu belirleyin

İşe, bahçelerimizde rüzgardan korunan, mümkünse güneye bakan bir köşe bulmakla başlayalım.

 • Evin ne kadar yakınındayız?

Evin cephelerinden biri ya da verandanız, kış bahçesi oluşturmak için ideal bir nokta olabilir. Evle bir bağlantısı olduğundan sıcaklıklar ne kadar düşerse düşsün kış bahçenizin de sıcak kalmasını sağlar. Örneğin yeterince verimli kullanamadığınız bahçe, balkon, teras ya da verandanızı, ısı yalıtımlı çatı ve pencere sistemlerinden faydalanarak bir kış bahçesine dönüştürebilirsiniz.

 • Başka çözümler de var

Eğer evinizin yakınında gölgelik bir yer yoksa bahçenizi geçici bir bariyerle çevrelemek de iyi bir fikir olabilir. Bunun için sera yapmaya yarayan camlardan (‘soğuk çerçeve’ de deniyor) da faydalanabilirsiniz. Böylece alanınızı sert rüzgarlardan ve kar yağışından koruyabilirsiniz.

 • Olmazsa olmaz: Temizlik

Konumu belirlediğinizde sıra temizliğe gelecek. Alanınızdaki tüm yaprakları temizlemenizi ve eğer varsa hemen etrafındaki çimleri biçmenizi öneriyoruz. Böylece kış bahçeniz için güzel bir temel oluşturacak, aynı zamanda böcek ve kemirgenleri de alanınızdan uzak tutacaksınız.


2. Bitki seçimi

Sanılanın aksine, kış aylarında da çok sayıda tohum ekip yetiştirmek mümkün. Bazı sebzeler ve kış çiçekleri de dahil olmak üzere birçok bitki, soğuk hava koşullarında gelişir. Peki siz nasıl bir bahçe istiyorsunuz? Hem çiçeklerin hem de sebzelerin olduğu işlevsel bir kış bahçeye ne dersiniz?

 • Tatlı bir neşe: Çiçekler!

O halde önce çiçeklere karar verelim. Ne tür çiçeklerden hoşlanırsınız? Yaygın kış çiçekleri arasında krizantem, orkide, küpe, kasımpatı, kardelen, şebboy, nergis, açelya, sıklamen ve hercai menekşe bulunuyor.

 • Sofraları şenlendirecek sebzeler

Peki sebzeleriniz hangileri olmalı? Lahana, havuç, soğan, marul, patates, ıspanak, lahana veya brokoli tohumları ekmek, güzel bir başlangıç olabilir. Bu iş için büyük kare ve dikdörtgen saksılardan faydalanabilirsiniz.

 • Ekim ve bakım için birkaç püf noktası

Bitkilerin toprakta ve yüzeyde birbirine dolanmaması için birbirinden yaklaşık 15-20 cm uzakta olmasına ve büyüme eğilimlerine dikkat edin. Tohumları yaklaşık 15 cm’lik derinliğe ekebilirsiniz. Toprağın nemini tutmak için malç veya ağaç kabuğu kullanabilirsiniz. Yılın en soğuk zamanları henüz gelmeden ekimi tamamlamanızı ve her bir bitkiyi yetiştirme koşulları hakkında etraflıca araştırma yaparak sık sık sulamanızı öneririz.


3. Işıklar daima önemli

Aydınlatma nasıl bir evin en önemli parçalarından biriyse dış mekanlarda da göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler arasında. Kış bahçenizde, katmanlı bir aydınlatma düzeni oluşturarak her ruh hali ve duruma uygun bir atmosfer yaratabilirsiniz. İyi bir aydınlatma ile kış bahçenizin keyfini daha uzun süre çıkarmak isteyebilir ve yemeklerinizi bile orada yiyebilirsiniz.

 • Dramatik ışıkların hayranıyız

Örneğin eğer uzun boylu, dikkat çekici bitkiler diktiyseniz ya da heykel ve benzeri objeleriniz varsa her birine özel dramatik ışıklandırma kullanabilir ve bu sayede kış bahçenizdeki özel detayların ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 • Samimiyetin derecesini artıralım

Ayrıca minik sarı renkli led ışıklardan faydalanarak kış bahçenize sıcak ve rahat bir his verebilirsiniz. Küçük gemici fenerleri ile ise alanınıza samimi bir dokunuş katabilirsiniz.


4. Dekorasyona dair incelikler

Basit stil hileleri ile hem kış bahçenizi son derece doğal ve rahat bir yaşam alanına çevirebilir hem de eviniz ve kış bahçeniz arasında kusursuz bir uyum yaratabilirsiniz. Tam da bu noktada, doğayı iç mekanlara getirmenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

 • Doğallıktan yana olanları görelim

Kış bahçeniz, dış mekanı iç mekanla birbirine bağlayan bir nokta olduğundan yeşil-mavi tonlarındaki bir renk paleti ile rattan, jüt ve hasır gibi dış mekanlarda görmeye alışık olduğumuz malzemeleri çok iyi taşır. Aynı zamanda kış bahçenize dokunsal unsurlar ekleyerek havasını yumuşatır.

 • Hadi biraz sosyalleşelim

Kış bahçeniz, evinizin en sosyal mekanı olmaya aday. Burada hem az önce bahsettiğimiz doğallığı desteklemesi hem de bu sosyalliğin getirdiği samimiyeti yansıtması için katı, geometrik dokunuşlardan çok gelişigüzel ve sezgisel bir dekorasyonu tercih edebilirsiniz.

 • Ana kahramanları seçelim

“Peki ya masalar, sandalye ve koltuklar?” dediğinizi duyar gibiyiz. Burada seçimi zevkinize göre yapabilirsiniz. Ahşap bank ve sandalyelerden seramik sehpalara kadar bol seçeneğiniz var. Özellikle, son dönemde popüler olan desenli karo seramikler kullanılarak üretilmiş  masa ve sehpalarla evinize sıcak bir hareketlilik katabilirsiniz. Metal ayak ve iskelete sahip sehpalara bile tabla üzerindeki ince ve zevkli çalışmalarla apayrı bir samimiyet katan seramik, evinizin değişmeyen ana kahramanı olabilir.  Elbette yumuşacık bir battaniye ve tüm ortamı ısıtacak bir kilim de en elzem parçalar arasında sayılabilir.

 • Ana kahramanların en heyecanlısı: Seramik seçimi!

Yağmur ormanlarının huzurlu havasını kış bahçenize taşımaya ne dersiniz? NG Kütahya Seramik’in UV rektifiye panoları 240x360 cm boyutundaki Sarmaşık ile 120x240 cm ebatındaki Garden, ihtişamlı yaprak desenleriyle kış bahçenizin  duvarlarına #ÇokYakışır. Zeminiz için ise NG Kütahya Seramik’in taş dokulu porselen seramikleri ile sıcak kumaşlara çok yakışan ahşap görünümlü seramik ve fayanslarını değerlendirebilirsiniz.

 • Figüranlar nerede?

Dekorasyonunuza uygun renk ve desenlerde yastıkları, yılbaşı ruhunu tüm kış boyunca yaşatan asılabilir objeleri, şirin bibloları, dekoratif seramik saksıları ve ellerinizle yapabileceğiniz yaratıcı süsleri kim sevmez?

5. Hem elleri hem kalpleri ısıtan bir ateş

Kış aylarında özlenen bahçe hissini, güneşten nasibini alan ve ısı kaynağı eklenmiş bir kış bahçesi ile yakalamak çok kolay!

 • Gün ışığından faydalanın

Kış bahçenizde dış mekan algısını artırmak ve gün ışığından daha çok faydalanmak için mümkün olduğunca fazla cam kullanabilir, içerideki ışık kontrolünü de panjur ve perdelerle sağlayabilirsiniz.

 • Ateşin etrafına toplanın

Kış bahçenizde, son yıllarda hem alımlı görüntüsü hem de işlevselliğiyle göz dolduran portatif bahçe şöminelerinden birini kullanabilirsiniz. Dilerseniz bir orta masa ile fonksiyonel şekilde birleştirilebilen bir ateş çukuru ya da şık bir kuzine de tercih edebilirsiniz. Amacınız yalnızca ısınmaksa ayaklı bir ısıtıcı da işinizi görecektir.

Evinize kış da #ÇokYakışır...

Yılın farklı zamanlarıyla farklı ilişkiler kuruyoruz. Tıpkı mevsimler gibi biz de bir döngü halindeyiz; kışın yavaşlayıp kendimizi dinlenme moduna alıyor, baharda ise doğayla birlikte yeniden uyanıyoruz.

Bu soğuk zamanlarının da tadını güzelce çıkarabilmeniz için hazırladığımız yazımız, umarız size yaşam alanınızda yapacağınız değişiklikler için ilham vermiştir.

Bir sonraki yaratıcı fikirde görüşmek üzere!

08.03.2022
Çiftlik evinden ilham alan bir mutfak yaratmak için 4 adım

Çiftlik evinden ilham alan bir mutfak yaratmak için 4 adım

Modern çiftlik evi trendi, hem yetenekli tasarımcılar hem de gustosu olan ev sahipleri arasında yıllardır en popüler tasarım stillerinden biri. Aileye ve yaşanabilirliğe odaklanan bu stilin, özellikle mutfak tasarımında zamana nasıl da meydana okuduğunu görebiliriz.

Peki siz çiftlik evi tarzını mutfağınıza nasıl yansıtabilirsiniz? Bu yazımızda, mutfağınızda çiftlik evi görünümünü elde etmek için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini anlattık.

Çiftlik evi nedir? Neden çiftlik evi?

Çiftlik evi, esasında tarım ve hayvancılıkla uğraşılan, bazı tarım ve hayvan ürünlerinin işlendiği, tek evle köy arası bir kırsal yerleşme türü. Çiftlik evleri özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde çok popüler, tarihi 20. yüzyılın ortalarına kadar uzanan çiftlik evlerinin çoğu bugün de hala ayakta. Genellikle beton bir döşeme üzerine açık kat planı ile inşa edilen bu evler çoğunlukla tek bir kattan oluşuyor. Birçok ev sahibi, her ihtiyaçlarını tek kat üzerinde çözmenin kolaylığından faydalanıyor ve iç mekanla birlikte dış mekanda da yaşamaya odaklanıyor.

Çiftlik evi stilindeki mutfaklar, 2014’te tasarım dünyasını kasıp kavurmaya başladı. Modern çiftlik evi tarzı, hem tarihi bir cazibeye hem de davetkar bir tevuzaya sahip. Aslına bakarsanız bu stil, adı büyükannemizin kır evindeki mutfağını çağrıştırsa da apayrı bir zarafet içeriyor. Tam da bu yüzden hiçbir zaman modası geçmiyor.

Nasıl bir stil?

Klasik bir çiftlik evi tarzı, sıcaklık ve rahatlık duygularıyla birlikte kimsenin acelesinin olmadığı, zamanın yavaş aktığı bir atmosferi anımsatıyor.

Klasik çiftlik evinin modern yorumlarını gördüğümüz çağdaş çiftlik evinde ise ilk kural olarak doğal ışığın mutfağın her köşesine yayıldığını görüyoruz. Bu tasarım stilinde ayrıca doğal ahşabın, mermer, cam ve demir ile buluştuğuna tanıklık ediyoruz. Beyaz, krem, bej ve gri gibi havalı nötr renklerle vurgulanan çiftlik evi mutfakları; pamuk, kanvas, yün ve şönil gibi dokuları da çok iyi taşıyor.

Çiftlik evi mutfağı, aynı anda hem hem konforlu hem de sofiste olduğu için, rahatlıktan beslense de dikkat çekici ve şık öğelere de geniş yer veriyor.

Sıcacık bir modern çiftlik evi mutfağı yaratmak için 4 yaratıcı fikir

Mutfak, aileniz ve sevdiklerinizle sosyalleşebileceğiniz, tatlı sohbetlerinizi güzel ziyafetlerle taçlandırabileceğiniz özel bir alan. Çiftlik evi konsepti ise böyle bir alanı alıp olduğundan da değerli bir yere koyuyor. Çünkü çiftlik evinden ilham almış bir mutfak kesinlikle minimalist değil; hatta böyle bir mutfağın evin merkezi olduğunu bile söyleyebiliriz.

Siz de evinizde böyle özel bir mutfak olsun istiyorsanız klasik bir çiftlik evi tarzının sunduğu estetiği günümüz ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde yeniden tasarlayarak tamamen sizi yansıtan bir alan yaratmanızı sağlayacak harika fikirlerimiz var.

Gelin sıcak, sade ve çekici bir çiftlik evi mutfağı için nelere dikkat etmek gerektiğine birlikte bakalım.

1. Eklektik bir karışım

Çiftlik evinden ilham alan bir mutfak yaratırken eski ile yeniyi harmanlamaktan çekinmenize hiç gerek yok. Çünkü bu stil, nostaljik bir dünyayı 21. yüzyıl trendleriyle buluşturmak için birebir. Siz de güçlü bir otantik etki için beklenmedik parçaları bir araya getirerek eklektik bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 • Açık rafların ferahlığı

  Eklektik atmosferi zenginleştirmek için mutfağınıza geniş ve ferah bir his verecek açık raflardan faydalanabilirsiniz. Bunun için dolapların bazılarının kapaklarını kaldırabilir veya alanınız izin veriyorsa yeni açık raflar takabilirsiniz. Açık raf fikri sizi çok heyecanlandırmıyorsa mevcut kapakları cam kapaklarla da değiştirebilirsiniz.

2. Sıcak & nötr renk ve dokular

Tüm yüzeylerde nötr bir renk paleti kullanmak; bilhassa dolaplarınızı beyaz, krem ve hatta bej renge boyamak, mutfağınıza anında bir çiftlik evinin o sıcak hissini verecektir. Hele bir de bol miktarda doğal ışık alan geniş, açık plan bir düzene sahipseniz harika!

 • Ahşap sıcaklığı

  Ahşap, klasik bir çiftlik evi mutfak dekorasyonunun en önemli parçası olabilir. Bu doğallığı alanınıza taşımak için siz de eskitilmiş yüzeylere sahip, sırlı veya rustik ahşap kaplamalı tezgah, masa, dolap ve üniteler kullanabilirsiniz. Özellikle meşe ve kayın mutfağınıza çok yakışacaktır.
   
 • Sade renk patlamaları

  Bu görünümü, sessiz sedasız ama güçlü bir renk paletiyle, örneğin krem tonlarıyla tamamlayabilir, aralarda da uçuk turkuaz ve füme gri tonlarıyla küçük ama etkili bir renk patlaması yaratabilirsiniz.


   
 • Yer ve duvar karoları ile muhteşem bir bitiriş

  Bir çiftlik evi mutfağı, NG Kütahya Seramik’in ahşap görünümlü porselen yer ve duvar karolarıyla en mükemmel haline ulaşabilir. Eğer mutfağınızda asil bir ihtişam yaratmak isterseniz 60x60 cm Barok serisi porselen karoları tam size göre. 30x60 cm bone ve kiraz seçenekleriyle Legno karolar ise mutfağınızdaki rustik etkiyi perçinlemek için birebir. 30x85 cm meşe ve ceviz rektifiye opsiyonları ile Mara; ahşabın sıcaklığını, mutfak duvarlarınıza yansıtacak ve herkesin dokunmak isteyeceği bir doku yaratacak. ​​

3. “Evin kalbi benim”

Çiftlik evi tarzında dekore edilmiş bir mutfağın evin odak noktası olacağını söylemiştik. Eğer siz de mutfağınız evinizin kalbi olsun istiyorsanız mutfağın tam ortasında özel bir toplanma alanı oluşturabilirsiniz.

Bu alan için bir masayı tercih edebileceğiniz gibi yeterli alanınız varsa büyük bir mutfak adası kullanmayı da seçebilirsiniz. Orijinal çiftlik evlerinde karşımıza mevcut dolapların haricinde ekstra depolama alanları da çıkar. Eğer bir ada kullanmayı tercih ederseniz hem otantik çiftlik evi hissini beslemiş olursunuz hem de ek depolama alanı yaratırsınız.

4. Detayların sihirli şarkısı

Her tasarım stili detaylara özel bir önem atfeder. Siz de mutfağınıza geçmiş zamanların büyüsünü taşımak için rustik ve antika dekoratif objeler kullanabilirsiniz.

Örneğin dekoratif doğramalardan, geleneksel tarzda pervazlardan ve işlemeli dantel pencere uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Geri dönüştürülmüş ahşaplardan mutfağınıza özel, tatlı ve eğlenceli sözler içeren tabelalar yapabilirsiniz.

Bit pazarları ve antika dükkanlarını arşınlayarak mutfağınızda sergileyebileceğiniz mükemmel vintage parçalar bulabilirsiniz.

Aile yadigarı birkaç fotoğrafı büyütüp dikkat çekecek noktalara asmak da iyi bir fikir olabilir.

İşte size birkaç asıra birden meydan okuyan zamansız bir mutfak, ellerinize sağlık!

08.03.2022
Dünyadan en popüler 18 ev dekorasyonu tarzı

Dünyadan en popüler 18 ev dekorasyonu tarzı

Kendini her geçen gün yenileyen moda, mimari ile el ele verip yaşam alanlarımızı da yepyeni trend ve yaratıcı fikirlerle güncel tutuyor. İç mimarideki devinim, karşımıza farklı boyutlarıyla birbirinden zevkli birçok akımı çıkarıyor. Modern, endüstriyel, salaş, şık derken liste zenginleşerek uzayıp gidiyor.

Mimarlar ve tasarımcılar, evlerimizi hem pratik, hem güvenli hem de çekici kılmak için en işlevsel ve dekoratif çözümleri bir araya getirirken bizlere de en uygun stili seçip uygulamak ve ardından yaşam alanlarımızın keyfini çıkartmak kalıyor.

Elbette belirli bir stil seçimi yapabileceğimiz gibi birbirinden farklı alternatifleri uyumlu bir şekilde birleştirerek kendimize özel bir tarz da yaratabiliriz. Bunun için öncelikle farklı tarzları önemli bileşenleriyle birlikte tanıyalım mı?

Gelin en popüler ev dekorasyonu stillerini birlikte keşfedelim!

1. Modern

Modern mimari ve tasarım, ortak bir amaçta birleşen farklı tasarım stilleri için kullanılan bir şemsiye terimdir. Modern mimari, özgün ve şeffaf materyalleri; sadeliğin ve verimliliğin esas alındığı dekorasyonları ifade eder. Modernist sanat akımından ilham alarak 20. yüzyılın başında doğan bu stil, insanların mekanlar ve estetikle olan ilişkisini yeniden düzenledi ve bizleri mekanlarla daha da yakınlaştırdı. Modern stil ortaya çıktıktan sonra binalar yalnızca bina olmanın ötesine geçip işlevsel yaşam alanlarına döndü.

2. Yüzyıl ortası (mid-century) modern

Yüzyıl ortası modern, İkinci Dünya Savaşı’ndan 1970’lere kadar oldukça popüler olan bir tasarım hareketi. Yalnızca iç mekanlarda değil, ürün ve grafik tasarımı ile kentsel gelişim alanlarında da kullanılan stil, temiz ve basit çizgiler ile karakterize edilir ve fazla dekoratif süsleme içermez. Paylaşılan alanlara verdiği önem nedeniyle açık planlı iç mekanlar üreten bu tasarım stili, savaş sonrasında insanların arasındaki bağların güçlenmesine de yardım etti. Yüzyıl ortası modern stilinin renk paletinde genellikle turuncu, sarı, yeşil ve kahverengi tonları bulunuyor.

3. Minimalist

1960 ve 1970'lerin minimalist sanat hareketiyle ateşlenen, geleneksel Japon tasarımı ile Zen felsefesinden ilham alan minimalist stil, ortaya çıktığı dönemde her bir tasarımsal öğeyi temellerine indirgeyip özüne döndürdü. Bize tasarımın verimliliğine dayanan bir estetik sunan minimalist stil, üzerine düşeni yaparak detayları minimumda tuttu ve yalnızca dingin tonlara sahip renklerden oluşan bir palet kullandı. Tekrar eden çizgileri ve doğal ışığı seven minimalist tarz, bu özelliği ile iç mekanlara hafif ve dinamik bir atmosfer kattı.

4. İskandinav

Tıpkı modernist akım gibi İskandinav tarzı da sadelik, işlevsellik ve verimliliğe yönelik bir hareketi temsil eder. Demokratik tasarım ideallerinden ilham alan İskandinav tasarımı, minimalist bir verimlilik ile sıcak, kişisel dokunuşlar arasında dikkatli bir denge kurar. Bu tasarım tarzında organik malzemeler çok önemlidir. Renk paleti ise çoğunlukla griler ve mavilerden oluşur ancak siyah-beyazın sadeliği ile zamansız renk patlamalarına da sık rastlanır. İskandinav iç mekanlarda silüetler ve konturlar daha yuvarlak ve kıvrımlıdır, bu da organik dokularla beraber en basit düzenlemede bile sıcacık bir hava yaratır.

5. Endüstriyel

Endüstriyel iç mekanlar, kirişler, kolonlar, borular ve flanşlar ile yaşayan bir makineyi andırır. Modernist hareketin diğer birçok dalının aksine endüstriyel tarzdaki evlerde geri dönüştürülmüş alanlar bulunur. Depolardan, garajlardan dönüştürülen mekanlarda ve çatı katı tadilatlarında tercih edilen endüstriyel tarzda, demir, çelik, beton ve tuğlalar dikkat çeker. Dekorasyonda ise endüstriyel stili vintage tasarıma sahip mobilyalar tamamlar.

6. Çağdaş

Bazen modern tarzla karıştırılan çağdaş tarz, doğası gereği günceldir; bu nedenle herhangi bir dönemin yaygın eğilimleri ve zevklerini yansıtır. Sürekli değişim ve gelişim içinde olduğu için bu stili belirli bir fikir, niyet veya özellikle nitelemek zordur. Ancak genel olarak dengeli, yuvarlak çizgilere sahip olması ve görselliğe işlevsellikten daha çok önem vermesi ile modernist estetikten ayrıldığını söyleyebiliriz.

7. Kentsel (Urban)

Kentsel tarz, alışılmadık malzemeleri denemekten korkmayan, bohem vurguları olan, endüstriyel bileşenleri olan bir tasarım stilidir. Endüstriyel tasarım stiline göre feminen tarafı daha güçlü olan kentsel tarz, açık renkleri, temiz yüzeyleri ve açık alanları sever.

8. Geleneksel

Klasik Avrupa dekorunun konfor ve zarafetiyle harmanlanan geleneksel tarz, geleceğe dair fikirler yaratmak için geçmişten ilham alır. Geleneksel tarzın yaklaşımı, modern bir yaşam tarzını klasik motifler üzerinden oluşturur. Geleneksel tarzdaki iç mekanları silüetlerinden tanıyabiliriz; büyük sırt ve kanatları olan koltuklar, cilalı, oyma motifli ve daha birçok detaya sahip kanepeler, pençe ayaklı masalar… Köklerini 18. yüzyılın neoklasik akımından alan geleneksel tarzda arka planlar genellikle sade ve hatta solgundur.

9. Art Deco

Cesur ve gösterişli Art Deco, savaş sonrası Avrupa ve Amerika'sına 1920'lere özel yepyeni ve zarif bir estetik sunmak için doğdu. Geometri ve simetriyi seven, köşeli desenler ve katmanlı tasarımlardan faydalanan, lake ahşap, parlak krom ve pirinç aksesuarlarla öne çıkan bu stilde canlı renklere, aynalı ve cam öğelere bolca rastlarız.

10. Country

Country tarzı alanlar, bir çiftliğin ya da büyük bir köy evinin sıcak bir kucaklaması gibidir. Bu üslup, İngiliz ve Fransızlar haricinde, İtalya’nın Toscana bölgesinde ve İskandinav ülkelerinde de benimsenmiştir. Her birinin farklı özellikleri olsa da ortak özellikleri organik ve rustik sevgisidir. Ahşap, çömlek ve benzeri organik materyallerden faydalanan, sıcak, yumuşak renkler ve desenli kumaşları tercih eden, hareketli duvar kağıtlarını seven country stili, görselliğini zengin çeşitliliğinden alır.

11. Coastal

Coastal; denizin ve okyanusun güzelliklerinden ilham alan, ‌canlı, rahat, organik ve heyecan verici olarak niteleyebileceğimiz, iç mekanlara engin maviliği tüm yönleriyle yansıtan özel bir atmosferi getiren yumuşak bir tasarım stilidir. Evlere denizlerden gelen bir estetik sunan coastal tarzda, bol miktarda doğal ışığa rastlarız. Beyaz ve maviyi kontrast olarak kullanan ve bu iki rengin her tonundan faydalanan stil, hiç bitmeyen bir yazı anımsatır.

12. Eklektik​​

Eklektik iç mekanlar, şaşırtıcı, beklenmedik, kuralları çiğnemekten korkmayan bir tavrın ürünüdür. Bireyselliği ve özgürlüğü kişiselleştiren eklektik tarz, herhangi bir yönlendirme veya amaç olmadan birçok farklı stilden fikir ve ilham alır. Eklektik tarz, içinde bulunduğu kaosu anlamlandıran, uyumu çarpıcı kumaş ve doku birlikteliklerinden alan, yeniliği akışkanlıktan ödün vermeden sunan bir estetiğe sahiptir.

13. Nostaljik (Vintage)

Eski olan her şey vintage çekiciliğe sahip değildir. Vintage tarz da sanıldığı gibi tüm bit pazarını evinize getirmeniz anlamına gelmez. Bu tasarım stili, geçmişe saygı duruşunda bulunarak eski mekan ve eşyalardan yeni bir atmosfer yaratmaktan hoşlananlar içindir. Böylece eski bir mekanın estetiği, rafine bir zarafet eşliğinde artırılır. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından insanların evlerini yeniden kurduğu dönemde sıcak ve sevgi dolu alanlar yaratma hedefiyle doğan nostaljik stil, desen ve motiflerin kontrastından faydalanır. Vintage tarzı iç mekanlar genellikle açık ve nötr tonlardaki renkleri kullanır.

14. Asya / Zen

​​Geleneksel Japon felsefesinin temel ilkelerini hayata geçiren Zen tarzı iç mekanlar, denge ve uyum üzerinden temellenir. Zen mekanlarda, belirli bir etki bırakma amacı yoktur, bu tarz daha çok içeride sessizlik ve dinginlik yaratmakla ilgilenir. Zen tarzında her çizgi, form ve yüzey dikkatli bir düşünce ile verimlilik esas alınarak yerleştirilir. Ağırlıklı olarak organik bir karaktere sahip olan zen stilinde, ahşap en çok tercih edilen materyaller arasındadır. Doğayla iç içe olan bu stilde renkler de yumuşak ve doğal bir tondadır.

15. Bohem

Bohem, tıpkı sanatın diğer kollarında da karşımıza çıktığı gibi çağdaş toplumun herhangi bir normu tarafından kısıtlanmaktan hoşlanmayan, geleneksel çizgide değil kendi yaşam felsefesi doğrultusunda yaşamayı seçen özgün fikirli ve özgür ruhlu insanların tarzıdır. Bohem tarzdaki iç mekanlar, bahsettiğimiz bireysellik nedeniyle eşsiz, coşkulu ve oldukça canlıdır. 'Boho' veya 'boho-chic' adlarıyla da bilinen bu özel bir tasarım stilinde

‘La Vie Bohème’ yani bohem bir yaşam tarzının tüm kişisel ifadeleri mevcuttur. Boho tarzı evlerde ilk bakışta tasarım ve renk açısından net bir tutarlılık göremeyiz. Bunun yerine şaşırtıcı ama şık ve neşeli öğelere, beklenmedik aksesuarlara ve karışık renklere rastlarız. Bohem evlerde mekan hem eşya hem de form açısından kalabalıktır. Bohem stilde eski, hatta yıpranmış eşyaların modern tarzda kullanılır, gösterişli tonlar renkli kumaşlar büyük objeler öne çıkar.

16. Tropik

Tropikal tarzdaki iç mekanlarda, uçsuz bucaksız kumsallar, yemyeşil ormanlar ve egzotik toprakların imzası vardır. Canlı renklerin romantik birlikteliğinden ilham alan tropik stilde doğal malzemelere bol miktarda yer verilir. Ev tekstilinde bolca pembe, mor ve turuncuya rastladığımız tropik stilde arka planda ise gür yeşillikler ve turkuaz tonları dikkat çeker. Bu tarzda tropikal meyve ve palmiye yapraklarının egzotik baskıları duvar dekoruna hakimdir. Mobilyalar ise sade bir tasarıma sahiptir ve çoğunlukla ahşaptan yapılır. Kapı, masa, yatak, sandalye, dolap ve depolama eşyalarında görkemli tik ve maun ağaçları ile narin hasır, bambu ve rattana rastlarız.

17. Rustik

​​Klasik sadeliği sıcacık bir atmosferle birleştiren rustik stil, en popüler iç mekan dekorasyon stilleri arasındadır. Çağdaş şehir insanın özlediği kır evi özlemini gideren rustik tarza, tam da bu nedenle hem kırsal kesimde hem de kentin tam ortasındaki apartmanlarda rastlayabiliriz. Rustik tarzda, kahverenginin koyu tonlarının, ahşap ve derinin, sert kumaşların, hasır ve dövme demirden yapılmış çok sayıda el yapımı eşyanın ön plana çıktığını görürürüz.

18. Hollywood Regency

1930'ların gelişen Amerikan film endüstrisinin altın çağında doğan Hollywood Regency tarzı, o zamanların büyük film yıldızlarının gösterişli stilini yansıtır. Tarihi olan bir tarz olsa da retro olarak adlandıramayacağımız Hollywood Regency tarzı, konforu göz alıcı bir zenginlik ile sağlar. Hollywood Regency tarzı iç mekanlar geniş, açık plan ve oldukça düzenlidir. Mobilyalar, mekana hakim olmak yerine minimal boyutları ve temiz çizgileri ile yazının ortalarında bahsettiğimiz yüzyıl ortası stilinde olduğu gibi mütevazı bir kimlik sunar. Bununla birlikte pirinç ve altından metalik eve parlak yüzeyleri, yüksek kontrastlı cesur art deco desenleri ve canlı renkleri ile cesurca öne çıkarlar. Hollywood Regency, lüks parlak aksesuarları, ışıltılı ince kristalleri ve ipeksi püskülleri ve zengin tekstillere sahip halılarıyla her daim ihtişamla parlar.

16.02.2022
Sıcak, konforlu ve kullanışlı bir salon için dekorasyon önerileri

Sıcak, konforlu ve kullanışlı bir salon için dekorasyon önerileri

"Salonumu nasıl daha rahat ve davetkar hale getirebilirim?" Bu soru size tanıdık geldi mi?
Hayalinizdeki kanepeyi aldınız, belki yepyeni bir akıllı ev teknolojisine sahipsiniz, sevdiğiniz objeleri salonunuzun en güzel köşelerine yerleştirdiniz. Peki peşinde olduğunuz size özel ahengi nasıl yakalarsınız?

Konforlu ve kullanışlı bir salonu, mobilyaların düzenlenme biçiminden aydınlatmaya kadar her aşamasında rahatlığı göz önünde bulundurarak tasarlamalısınız. Salonunuzun tüm duyulara hitap etmesini sağladığınızda ise gerçekten sıcacık bir atmosfere kavuşabilirsiniz.

İşte sevdiklerinizle birlikte sıcak, konforlu ve kullanışlı bir salonun keyfini çıkarmanıza yardım edecek ipuçları…

1. Renkler: Gözlerinizin gördüğünden ötesi

Dekorasyonda sadelikten yanaysanız beyaz duvarlar salonunuzu gün boyu aydınlık ve havadar gösterecektir. Ancak beyaz renk bazı ışıklarda katı ve soğuk hissettirebilir. Salonunuzun sıcaklığını artırmak için duvarlarda kirli beyaz veya krem gibi doğal tonlar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte aksesuarlarınıza biraz renk katabilir, ilgi çekici köşeler yaratmak için birbirinin zıttı olan tamamlayıcı renkler kullanarak (örneğin lacivert ve bej) mobilyalarınızda dengeli bir görünüm oluşturabilirsiniz.

2. Işıklar: Aydınlatmada çeşitlilik

Akşamları avizenizden gelen doğrudan ışıkla gözlerinizi yormak yerine aydınlatmayı birden fazla ışık kaynağıyla katmanlayın. Lambader gibi yerden aydınlatma enstrümanları ile ışığı dilerseniz yukarıya dilerseniz aşağıya çevirerek daha yumuşak ve dağınık olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte masanız, büfeniz ve raflarınız üzerinde farklı ışık kaynakları ile odak noktaları oluşturarak davetkar köşeler yaratabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ayarlı (dimmer) anahtarlar taktırarak ışıklarınızı istediğiniz kadar kısabilirsiniz.

3. Kokular: En canlandırıcı olanları seçin

Kokunun ruh halimiz üzerinde güçlü bir etkisi var. Siz de salonunuzu gün boyu havalandırmaya dikkat edin. Bir yandan ruh halinizi düzenlemesi ve sizi rahat bir havaya sokması için akşamları mum yakın ya da çevre dostu oda spreyleri kullanın. Kendinizi en rahat hissettiğiniz tatillerinizi çağrıştıran, sevdiğiniz kokuları seçin.

4. Biçimler: Sert mi yumuşak mı?

Keskin kenarlar ve çok sayıda düz çizgi, salonunuzda fazlaca ciddi ve sert bir atmosfer yaratabilir. Amacınız rahat ve davetkar bir his oluşturmaksa pürüzsüz ve kavisli şekillere ihtiyacınız var. Yuvarlak hatlara sahip mobilyalar ile salonunuz sizi neredeyse kucaklıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sert yüzeyleri pofuduk yastıklar ve uzun tüylü kilimlerle yumuşatabililrsiniz.

5. Dokular: Hangi doku size nasıl hissettiriyor?

Gözlerimiz doğal durmayan, fazla parlak olan her şeyden şüpheleniyor. İşte bu yüzden doğal dokulara çekiliyoruz. Biraz doku, en sade evlere bile sıcaklık katar. Siz de sentetik ve parlak materyalleri doğal ahşap, rattan, jüt, organik pamuk ve keten gibi doğal malzemelerle değiştirerek salonunuzun görünümünü yumuşatabilirsiniz. Fazla düz olduğu için gözünüze tek boyutlu görünen, bu yüzden de sıkıcı bulabileceğiniz yüzeyleri, farklı dokularla hareketlendirebilirsiniz. Örneğin keten bir minderin kıvrımlarına dokunabileceğiniz, ayaklarınızın altında ahşabın doğal dokusunu hissedebileceğiniz, ürperdiğinizde kanepedeki yün battaniyeyi omzunuza atabileceğiniz bir salon harika olmaz mı?

NG Kütahya Seramik’in bookmatch koleksiyonundaki birbirini uyum içinde takip eden kreatif desenlerle benzersiz bir salon yaratabilirsiniz. Farklı ölçülerdeki seramik alternatifleri sayesinde boyut avantajı ve uygulama kolaylığı olan bookmatch tasarımları, sığ derz aralıkları sayesinde salonunuza oldukça doğal bir görünüm sunuyor. Mermer, ahşap, beton ve doğal taş dokulu sıra dışı tasarımları yaşam alanlarına taşıyan NG Kütahya Seramik ile salonunuza şık, doğal, modern ve estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Örneğin farklı ve göz alıcı çizgilere sahip 120×240 cm ebadındaki Bluetta, salonunuza derinlik katar, yaşam alanınızı olduğundan daha büyük gösterir.

Bookmatch tasarımın en iddialı seramiklerinden 120×240 cm ölçülerindeki Amazonit’in ilgi çekici renkleri ve bookmatch tasarımıyla yaşam alanınıza sanatsal bir atmosfer kazandırabilirsiniz.

Dilerseniz gri ve karamel renklerindeki ahşap görünümlü Vintage serisi ile salonunuza aynı anda hem nostaljik hem de sıcacık bir hava katabilirsiniz.

Ceviz, kiraz ve gri renkteki rektifiye serisi ile Rovere salonunuza #ÇokYakışır.

Önerilerimiz aklınıza yepyeni, yaratıcı fikirler getirdiyse sıra artık aksiyon almakta!

 

16.02.2022
Ferah banyolar için 6 adım

Ferah banyolar için 6 adım

Su, hayattaki en elzem ihtiyacımız. Böylesine değerli bir yaşam gücü, elbette ruhumuzu da besliyor. Peki bilgeliğin, barışın ve saflığın temsili olan suyu evimizde en çok nerede kullanıyoruz? Elbette banyolarımızda! Bununla birlikte arınma deneyimini suyun sadece vücudumuzda uyandırdığı rahatlatıcı histen değil, bu arınmanın gerçekleştiği ortamın yani banyolarımızın dekorasyonal öğelerinden de alıyoruz.

Peki günümüzün en özel zamanlarını geçirdiğimiz banyolarda, sakinliği ve ferahlığı yakalamak için ne yapmalıyız? Tüm bu hisleri hangi estetik öğelerle destekleyerek bedenimizle birlikte ruhumuzu da arındıracak bir alan yaratabiliriz?

Siz de banyonuzu gün geçtikçe zenginleşen dekorasyon fikirleriyle yeniden tasarlayabilirsiniz. İşte size özel önerilerimiz…

1. Renkler: Tamamen size kalmış

Banyonuzdaki renk skalası, zevkinize bağlı olarak değişebilir. Çoğunlukla beyaz, krem ve gri tonlarını görmeye alışık olduğumuz bu alanda, kullandığınız armatüre,  zemin malzemesine ve diğer enstrümanlara göre farklı renkleri de seçebilirsiniz. İşe renk seçiminden başlarsanız kalan her şeyi daha kolay tamamlayacaksınız.

Küçük banyolarda açık renkler mekanı daha geniş gösterir. Ancak büyük banyolarda cüretkar renkleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Siz de banyonuz için alışılmışın dışına çıkacak iddialı renkler mi seçtiniz? Neden olmasın! Burada tek önerimiz, eğer sadelikten yanaysanız  bu renklerin baskın tonları yerine sakin tonlarını tercih etmeniz.

2. Mobilyalar: Yalın ve yumuşak

Mobilyalarınız dilerseniz açık dilerseniz koyu renk tonlarından olabilir. Burada dikkat etmenizi önerdiğimiz nokta, tüm mobilyalarda gözle görülür bir ortaklığın olması. Modern formlardan mı hoşlanıyorsunuz? Köşeli ve gösterişli ayrıntılar yerine yalın bir tasarım diline sahip mobilyalar seçerek banyonuzu ferahlatır, görüntüsünü yumuşatır; bu sayede ruhunuzu dinginleştiren bir atmosfer yaratırsınız.

3. Aynalar: Şıklığı büyütün

Banyonuzun derinliğini aynalarla kat kat artırabilirsiniz. Kişisel bakım uygulamalarının bir gerekliliği olan aynalar, yüzeylerindeki yansıtma özelliği ile bulunduğu yere derinlik katarak olduğundan daha geniş gösterir. Özellikle büyük aynalar bu işlevi daha iyi yerine getirecektir. Aynanın yerleşimi de fonksiyonelliği açısından oldukça önemlidir. Pencereye bakan aynaların boşluk hissini artırdığını, dolayısıyla banyonuzun daha ışıklı ve havadar gösterdiğini de söyleyebiliriz.

4. Aydınlatma: Işığınız bol olsun

 • Lavabo aydınlatmaları

Birden fazla aynanız mı var? O halde her birini aydınlatmak için ayrı bir aydınlatma enstrümanı kullanarak ışığın ona ihtiyaç duyduğunuz her alana eşit şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle birden fazla musluğun olduğu banyolarda, lavabo tek bile olsa çift ayna kullanıldığını görürüz. Burada her bir musluk için birer ayna ve aydınlatma ürünü kullanmak, banyonuzun sunduğu ferahlık seviyesini bir adım yukarıya taşıyacaktır.

 • Aplikler ve spot ışıklar

Aydınlatmalarınızı aynanın hemen üzeri yerine yanlarına yerleştirerek gölgelerin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bu bilgiden hareketle apliklerinizi
aynanın sağ ve sol yanına yerleştirmeyi değerlendirebilirsiniz. Apliklere ek olarak makyaj yapmak ya da tıraş olmak gibi belirli rutinleriniz için spot ışıklar da kullanabilirsiniz.

 • Avize veya sarkıtlar

Banyoda bir avize ya da sarkıt lamba kullanabilirsiniz. Bu aydınlatma türünde de en önemli şey yerleşim yeridir. Dekorasyonla ortak bir dil konuşan, banyonun odak noktası olan orta kısmında bulunan, ışığı banyoya tümüyle dağıtacak bir avize seçmelisiniz.

 • Doğal ışık

Doğal ışık yalnızca banyonuzda değil, evinizin tüm odalarında tüm mekana homojen bir aydınlık sunar. Eğer banyonuzda pencereler varsa siz de en doğal ışık olan gün ışığından yararlanmanın yollarını arayabilirsiniz. Bunun için ışığın girdiği yönü tespit etmeli ve bu ışığı kesmeyecek bir mobilya yerleşimi yapmalısınız. Eğer pencereniz duştaysa ve duşunuz kapalıysa mümkün olduğunca fazla ışık almak için duşakabininizde cam kullanın.

5. Bitkiler: Yeşil ve doğal bir dokunuş

Eskiden banyoda yeşil bitkiler görmeye çok alışık değildik. Ancak bu alana özellikle büyük yeşil yaprakları olan bitkiler yerleştirmek son zamanlarda herkesin takip etmekten hoşlandığı bir trende dönüştü. Özellikle büyük bir banyonuz varsa alan avantajını kullanarak bitki ve aksesuar gibi dekoratif öğelerden daha çok faydalanabilirsiniz. Bitkiler, banyonuzda tropikal ve doğal bir etki yaratır. Ayrıca banyonuzun neminden hoşlanarak daha sağlıklı büyüyeceklerdir. Doğayla iç içe olmayı seviyorsanız banyonuzda süs çiçekleri, yapraklı bitkiler ve sukulentler kullanabilirsiniz.

6. Zemin ve duvarlar: Ahenkli bir düet

Banyo porselen ve seramikleri, ıslak alanlarda yapılacak dekorasyon uygulamalarının başında gelir. Üstelik bu zarif materyali hem zeminde hem de duvarlarda kullanarak birbirinden şık banyo tasarımları yaratabilirsiniz. Gustonuza en çok hitap eden modeller ile kullanımı ve temizlenmesi kolay, neme dayanıklı yüzeyler oluşturabilir; mobilya ve aksesuarlarlarınızla da uyumlarına dikkat ederek banyonuzun dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Banyo seramiklerinde birçok farklı desen, renk, doku ve boyut arasından özgürce seçim yapabilirsiniz. Doğal mermer görünümündeki karolardan, minimal çizgilere sahip alternatiflere, incelikli rektifiye uygulamalarından, porselen UV panolarına; NG Kütahya Seramik’in yepyeni 2021-2022 koleksiyonunda sizi ve stilinizi yansıtacak birçok seçenek bulunuyor!

 • Marea

NG Kütahya Seramik’in yeni nesil estetik anlayışı ve çizgilerine sahip tasarımı 120x240 cm ölçülerindeki Marea ile banyonuzda zamansız bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 • Comet

120x240 cm ölçülerindeki Comet, mavi, gri ve toprak tonlarını büyüleyici bir harmoni ile bir araya getiriyor. Banyonuzdaki o son estetik dokunuşu, izin verin Comet yapsın!

 • Alavya

Banyonuzda biraz hareket görmek istiyorsanız  120x240 cm ölçülerindeki Alavya’nın siyah-beyaz harmonisinden faydalanın. Alavya, sanat eserini andıran benzersiz tasarımı ile mermerin şıklığı banyonuza taşısın.

 • Dört Mevsim

Banyoda mısınız yoksa gün ışığı ve yeşilliğin masalsı birlikteliğini sunan muhteşem bir ormanda mı? Gün batımına karşı orman manzarasıyla banyo yapmak isterseniz her biri 120x240 cm boyutundaki üç parçadan oluşan Dört Mevsim UV pano banyonuza #ÇokYakışır.

 • Emporio

Banyonuzun estetiğin yanında biraz da enerjiye mi ihtiyacı var? Azur mavisinin ruha dinginlik veren tonu ve dalgalarıyla 120x240 cm ölçüsündeki Emporio, banyonuzu ve kendinizle baş başa kaldığınız en özel anları renklendirecek.

 • Barbados

120x240 cm ölçüsündeki iki parçadan oluşan Barbados, banyo keyfinizi özgürce akan bir nehir görüntüsü ve toprak kokusu ile taçlandıracak. Tropik görüntüsü ile farklı ışık düzenlemeleri, beyaz renkte taşlar ve bitkilere de uyum sağlayan Barbados’u yukarıdan akan bir nehir gibi dik kullanmanızı öneriyoruz. Böylece panonun mavi yüzeylerini de küvetinizle buluşturabilirsiniz.

Peki neden 120x240 cm?

Banyo zemininde neden mi 120x240 cm’lik porselen ve seramikler öneriyoruz? Çünkü bu büyüklükteki ürünler, her şeyden önce daha az derz anlamına geliyor. Daha az derz ise daha kolay temizlik ve daha pürüzsüz bir görünüm demek.

Ayrıca büyük ebatlar, daha geniş bir atmosferle beraber, bütünsel bir yüzey algısı da sunuyor. Bize de ferah ve ışıl ışıl banyoların tadını çıkarmak kalıyor!

16.02.2022
Veranda dekorasyonu fikirleri

Veranda dekorasyonu fikirleri

Yaratıcılığınızı kullanarak sahip olduğunuz veranda alanını oldukça havalı ve kullanışlı bir şekilde dekore edebilirsiniz. İyi düşünülmüş bir peyzaj düzenlemesi ile verandanızı herkesin sahip olmak isteyeceği, şık bir açık alana dönüştürebilirsiniz.

İşte verandanızı olduğundan çok daha ferah gösterecek, yaratıcı fikirler…

Veranda tam olarak nedir?

Evlerin girişinde bulunan, zeminle aynı hizada veya bir merdiven, basamak yardımıyla yükseltilmiş, üzeri çatı ile örtülü, yanları açık ya da camlı olan balkon veya teraslara veranda denir. İspanyolcada baranda, İtalyancada terazza sözcükleriyle bilinen verandaya, Türkçede sundurma ve kameriye de denir.

İlk olarak Hint mimarisinde ortaya çıkmış bir yapı stili olduğu düşünülen verandalar, zamanla Araplar, Hollandalılar ve Portekizlilerin aracılığıyla Avrupa'ya ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün geleneksel Hint mimarisindeki biçiminden çok daha farklı tarzlarda karşımıza çıkan verandalar, özellikle müstakil yapılarda sıkça kullanılıyor.

Bizi yağmur ve güneşten koruyan verandalar, aynı zamanda yaşam alanlarımızda güzel zaman geçireceğimiz yerlerin başında geliyor. Evin dışarıya açılan yüzü niteliğinde olan bu güzel girişler, farklı yapı malzemeleri ve tasarım müdahaleleri ile bulundukları eve özgün bir ruh katıyor.

Elbette verandalı bir eve sahip olmanın sağlayacağı birçok avantaj var. Bizce verandalara, evin içine gösterdiğimiz özeni gösterirsek bu alandan alacağımız keyif de katlanacaktır.

Peki işe nereden başlamalı?

Veranda nasıl dekore edilir?

Dekorasyonda ilk kural önce büyük parçaları belirlemektir. Asıl oyuncular seçildikten sonra devreye küçük objeler ile tasarım öğeleri de girer ve bir ahenk oluşur. Ancak veranda dekorasyonunda işe çok daha küçük parçalardan; yani bitkilerden de başlayabiliriz.

 • Çiçekler

Verandaya estetik bir görünüm kazandıracak çiçekler ile dekorasyonunun önemli bir bölümünü tamamlayabilirsiniz. Çiçeklerinizi dilerseniz yerde, küçük saksılarda; dilerseniz saksıları yerleştireceğiniz raflarda sergileyebilirsiniz. Bu konuyu dekorasyon önerilerinden bahsettiğimiz kısımda detaylandıracağız.

 • Duvarlar

Çiçeklerin yerleşiminden sonra sıra duvarlarda. Verandanızın duvarlarında doğal dokular yaratmak için taş ve tuğlalardan faydalanabilir, daha modern etkiler için ise resim tablolarından ve farklı sanat eserlerinden yardım alabilirsiniz. Sanat eseri demişken, seramik panoların duvarlarda yepyeni bir trend olduğunu biliyor muydunuz? NG Kütahya Seramik’in yağmur ormanlarından aldığı ilhamı evinize taşıyan UV rektifiye pano Sarmaşık ve ihtişamlı yaprak desenleriyle içinizi ferahlatacak porselen Garden serisi 120x240 cm ebatlarıyla veranda duvarlarınıza #ÇokYakışır.

 • Zemin

Verandanızın duvarları kadar zeminleri de önemli. Zeminde isterseniz ahşap kullanarak sıcak ve nostaljik bir görünüm yaratabilir isterseniz taş, mermer ya da farklı dokulu seramikler seçerek alanınıza hayat verebilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in balık sırtı döşemeli Nordic ahşap zemini, 60x120 cm’lik ebatı ile sıcak kumaşlar, bej ve gri renkli kumaşlara #ÇokYakışır. Dekorasyonunuzu tamamlamadan önce NG Kütahya Seramik’in 2022 kreasyonlarına da mutlaka göz gezdirmelisiniz!

 • Oturma alanı

Verandanızın genel görünümünü şekillendirdikten sonra bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Verandanız küçükse masa ve sandalye takımı alanı küçülteceği için bir köşe takımına yer vererek alandan tasarruf edebilirsiniz. Uzun ince masa bir yerleşimi ve küçük sandalyeler ile verandanızın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Büyük bir verandanız varsa dış mekan oturma gruplarını tercih edebilirsiniz.

Verandanız yok ama balkonunuz mu var? Balonun dekorasyonunuz için aradığınız ilham bu yazımızda:

İlham verici balkon tasarımı önerileri

Veranda dekorasyonunda ana alanları düşündüysek sıra daha işlevsel nokta atışlarına geçti demektir. İşte az eforla yapıp verandanızda kullanabileceğiniz DIY objeler...

Küçük ama etkili dış mekan DIY (‘kendin yap’) önerileri

 • Baş aşağı seramik vazo

Topraktan yapılmış büyük bir vazoyu dilediğiniz renge boyayıp ters çevirerek ondan tamamen verandanıza özel bir sehpa yaratabilirsiniz.

 • Saksılar için ahşap stand

Duvara monte edebileceğiniz ahşap çiçeklikler veya dik bir şekilde kullanacağınız meyve kasaları ile hem bitkilerinize göz alıcı bir görünüm kazandırabilir hem de yerden tasarruf edebilirsiniz.

 • Hamak sandalye

Bu hamak rahat, sıradışı ve yapımı oldukça basit. Branda benzeri kalın bir kumaşı en az 1 metre genişlikte ve 1,5 metre uzunlukta kesin. Kestiğiniz kısımları dikişli tarafa katlayıp bir kontür oluşturun ve askıda kullanacağınız ip ya da halatlar için ilmek yapın. İpi buradan geçirip hamağınıza şekil verin ve oturacağınız kısım için bir yastık seçin. İpleri tavana birer kanca yardımıyla tutturabilirsiniz. İşte bu kadar!

 • Ahşap sarkıt mumluk ve aydınlatma

Bir rafı çelik ip, halat ya da başka bir materyalle tavana asıp dilediğiniz seviyeye kadar indirerek dekoratif bir mumluk ve aydınlatma enstrümanı olarak kullanabilirsiniz. Hem samimi bir his verdiği hem de dayanıklı olduğu için malzeme olarak ahşap veya bambu seçmeye ne dersiniz? Rafın üzerini bitkilerle renklendirebilir, altına ise minik lamba yuvaları açıp gün ışığı LED ampuller kullanabilirsiniz. Böylece sohbetlerinize sıcak bir ışık verecek masrafsız ve şık bir aydınlatma parçasına sahip olacaksınız.

 • Organik iplerle aydınlatma

Organik örgü ipler kullanılarak elde hazırlanan bu zevkli aydınlatmalar, etnik görüntüleriyle  verandanızın havasını bir anda değiştirecek. NODO serisini ve tasarımcı Ceren Gürkan’ın zamansız çizgileri çağdaş sanatın ışığıyla buluşturarak ürettiği diğer yenilikçi aydınlatma ürünlerine de göz atın.

 • Bar penceresi

Eğer verandanızın bir penceresi varsa yapı malzemeleri satan bir mağazaya yapacağınız tek bir ziyaret ile onu misafirlerinize servis yapabileceğiniz oldukça havalı bir bar penceresine dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? Pencerenin altındaki dış duvara sağlam braketler takıp üstüne de birçok yapı mağazasında bulabileceğiniz kontrplak bir raf vidalayın. Pencerenin üzerine ise sevdiğiniz renklerde minik bir tente yerleştirin ve içecek servisine başlayın!

Mevsime yönelik önlemler de şık olabilir

Sonbahar yaklaşırken verandanızdaki mobilyaları ve diğer tüm eşyalarınızı yağmura karşı korumak için göze hoş görünmeyen naylonlar yerine şık alternatifler kullanabilirsiniz. Yapı mağazalarında bulabileceğiniz renkli, dekorasyonunuza zenginlik katacak kılıflar ile işlevselliği estetikle birleştirebilirsiniz.

Bitkileriniz için alabileceğiniz farklı boyutlardaki hazır bahçe seraları da sonbahar yağmurları için size pratik bir çözüm sunabilir.

Peki veranda nasıl yapılır?

Verandası olanlar için dekorasyon önerilerimizi paylaştık. Peki verandası olmayıp tasarlamayı düşünenler nasıl ilerlemeli?

Eğer yeterli alana sahipseniz yapacağınız ilk şey verandanızın şekline karar vermek olmalı. Bu kararda alanınızın büyüklüğü büyük rol oynayacak.

Verandanızın tasarımında ise evinizin stilini baz almalısınız. Örneğin taş evinizi ahşap bir veranda çok iyi tamamlayacaktır. Ardından zemin ve çatı sistemlerinde ne kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Zemin ahşap mı olacak yoksa seramik karo mu? Çatınız metal mi olacak yoksa kargı mı?

Gerekli tüm materyali edindikten sonra eliniz yapı işlerine yatkınsa inşaat aşamasında sahne sizin olabilir. Yapım sürecinde öncelikle zemini döşemelisiniz. Daha sonra yapıyı oturtup çatıya girişebilirsiniz.

Verandanız hazırsa sıra dekorasyonda, ellerinize sağlık!

04.12.2021
Zekice müdahalelerle bahçenizi en verimli şekilde kullanmanın yolları

Zekice müdahalelerle bahçenizi en verimli şekilde kullanmanın yolları

Değişen yaşam şartları, renklerine ve huzuruna sığındığımız bahçeleri hayatımızda eskisinden de önemli hale getiriyor. Bugün sayısız araştırma, bahçelerin ve açık alanların hem beden sağlığımıza hem de ruhumuza çok iyi geldiğini söylüyor. Haliyle her geçen gün daha fazla insan kendine alternatif nefeslenme alanları oluşturuyor, kendi mahsullerini yetiştirip daha sağlıklı ve nitelikli beslenmenin yollarını arıyor, hobileriyle ilgilenmek için zaman ve fırsat yaratıyor.

Kimimizin bahçesini dilediği gibi düzenleyecek bol alanı var. Kimimiz ise nispeten küçük bir bahçe alanına sahip. Aslında küçücük alanlardan bile harika bahçeler yaratabiliriz.

Bahçenizde uygulamak üzere ilham alabileceğiniz 3 modern modern bahçe tasarımı örneğini bu yazıda görebilirsiniz:

Modern bahçe tasarımı örnekleri

Boyutu ne olursa olsun dış mekan alanınızdan nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Bahçenizi verimli kullanmak, nakit ve vakit tasarrufu sağlamanın yanında onunla kurduğunuz sevgi dolu ilişkiyi güçlendirip bahçenizde yaptığınız her aktividen daha fazla keyif almanıza da katkı sunacak.

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenleri daha önce bu yazıda detaylandırmıştık:

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

Bu yazıda bahçe alanınızı daha verimli kullanmak için yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

İşe küçük adımlarla başlayın

İçinizden, bahçenize hayalinizdeki tüm bitkileri, rüyalarınızı süsleyen bahçe mobilyalarını, Pinterest panolarınızdan taşan bütün o güzel objeleri bir anda yığmak gelebilir. Fakat bunu yapmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Sonradan pişman olacağınız, üzerinde ayrıntılı olarak düşünülmemiş gelişigüzel bir dekorasyona servet harcamak yerine ilk adımda yalnızca öncelikli olan şeyleri satın alın. Zaten ihtiyaçlarınızı yolda görüp belirlemek için epeyce vaktiniz olacak. Hele bahçe işlerinde yeniyseniz bir anda çok sayıda bitki yetiştirmeye çalışmak, kısa süre içinde oldukça bunaltıcı hale gelebilir.

Plan aşamaları da dahil olmak üzere bahçeniz için nasıl işlevsel bir düzenleme yapabileceğinizi anlattığımız bu yazıya göz gezdirmek ister misiniz?

Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Yüksek verimli mahsuller seçin ve dikey bahçeciliği deneyin

Eğer bahçenizde meyve ve sebze de yetiştirecekseniz en iyi verimi veren mahsulü seçmeniz mantıklı olur. Örneğin lahana, karnabahar, brokoli gibi çok yayılan ve aralarında büyük boşluklar isteyen mahsuller yerine domates, salatalık, fasulye, havuç, sarımsak, marul, turp, ıspanak gibi her türden bahçeye uygun yüksek verimli mahsulleri ekmenizi öneririz.

Ayrıca ekinlerinizi dikey olarak yetiştirerek küçük bir bahçe alanını verimli şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için kasa ve paletlerden faydalanabilirsiniz. Dikey bahçecilik ile su tasarrufunu artırırsınız, çünkü toprak suyu yatay düzene göre daha kolay emer. Bununla birlikte hava bitkiler arasında serbestçe hareket ettiğinden hastalıklara ve çürümeye yol açabilecek daha az nem birikimi olur. Ayrıca ekinlerinizi eğilmeden toplayabilirsiniz.

Dikey bahçecilik hakkında araştırma yaparak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsveç çakısı gibi çok amaçlı eşyalar kullanın

İhtiyacınız olan ürünleri alırken daima çok amaçlı olmalarına özen gösterin. Böylece bahçe alanınızı sıkışık bir yer olmaktan kurtarıp daha ferah ve işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Örneğin muhtelif noktalarda bahçede en çok kullandığınız alet ve edevatı saklayan kutu ve sepetler; ekstra depolama alanı içerdiği için hayat kurtaran, üstündeki minderiyle harika bir bahçe mobilyasına dönüşen bir bank; üzerine günün belirli saatlerinde bahçıvan kimliğinizle toprağını değiştirdiğiniz saksıları, kalan vakitte ise şef sıfatıyla lezzetli yemeklerinizi koyabildiğiniz bir veranda masası…

Ayrıca bahçenizin stratejik bir noktasına yerleştirmek üzere (ki burası bahçenin en orta noktası olabilir) alanınızdaki diğer tüm tasarım öğeleriyle uyumlu bir ana öğe seçin. Bu bir süs havuzundan gösterişli bir bitkiye (iklim el veriyorsa belki de bir muz ağacı?) kadar birçok şey olabilir. Bahçenize girenlerin ilk fark edeceği şey, belirleyeceğiniz bu odak noktası olacak ve alanınıza bir bütünlük hissi kazandıracak.

Dinlenmek için alan yaratın

Bir bahçe ne kadar küçük olursa olsun ekleyeceğiniz oturma alanı ile keyfinizi birkaç kat artırır. Samimi, kompakt bir dinlenme alanı yaratmak için çiçekli, kokularıyla mest eden bitkilerden, rattan gibi organik malzemelerden, sıcak renklerden, dekorasyonunuza uyum sağlayacak nitelikli porselen karolardan faydalanabilirsiniz.

Bahçenize en çok yakışacak doku, renk ve ebatlarda seramik yer ve duvar karoları için NG Kütahya Seramik kataloglarına göz gezdirmeyi unutmayın!

NG Kütahya Seramik 2022 Kreasyonları

#ÇokYakışır

03.12.2021
Bahçenizdeki havuz keyfini artıracak dekorasyon önerileri

Bahçenizdeki havuz keyfini artıracak dekorasyon önerileri

Güneşin yüzünü cömertçe gösterdiği güzel günlerin, sıcacık yaz gecelerinin, dondurma keyiflerinin, bahaneye ihtiyaç duymayan havuz başı partilerinin, sayısız yemeğin, özel kokteyl tariflerinin, kitap okuma seanslarının ve sakin siestaların eşlikçisi havuzunuz, bahçenizin belki de en özel yeri.

Bir yüzme havuzuna sahip olmanın en iyi taraflarından biri de etrafını değişen ihtiyaçlarınıza göre dilediğiniz gibi dekore edebilmeniz. İşte bu yüzden havuz başında geçirdiğiniz vakitlerin tadını artırmak için size bugün bir dolu tasarım önerisiyle geldik.

İster hemen suya dalıp gün boyu yüzün, ister su ile bir olup dinginliğin sakin sesini dinleyin, bu yaratıcı fikirler  havuz keyfinizi birkaç kat artıracak.

Renklerin ruhu

Yüzme havuzunuzun etrafında yumuşak bir renk paleti kullanarak öne çıkmasını istediğiniz detayları parlatabilirsiniz. Örneğin havuzu çevreleyen yer karolarınız için kaymaz siyah renkleri tercih ederken oturma alanlarında hasır ve rattan gibi malzemeler ile beyaz ve bej renkleri seçerek modern ve organik bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Suya uyum sağlayacak açık renkler ve havadar tonlar yerine daha yüksek bir enerjinin peşindeyseniz sakız pembesi, tatlı bir şeftali ve su yeşili gibi daha hareketli renkleri de tercih edebilirsiniz. Bu renkler hem her karenizi Instagram post’una dönüştürür hem de rengarenk bitkilerinizle canlı şekilde eşleşir.

Renk konusunda izlenebilecek alternatif bir yol da tek bir tondan gitmek olabilir. Cesur bir seçim yapıp dekorunuzun tüm parçalarını (sandalye minderleri, yastıklar, saksılar…) aynı renk ve tonda tercih edebilirsiniz. Bu alternatifte gözün doğal bir şekilde hareket etmesine yardım etmenizi öneririz; bunun için seçtiğiniz rengi temiz minimal çizgiler ve parlak beyazlarla kullanmaya gayret edin.

Işıklar yansın

Dış mekan aydınlatması genellikle ihmal edilir çünkü hem estetik görünen hem de her türlü hava koşuluna uyum sağlayacak armatürler bulmak kolay değildir. Aydınlatma araştırması yaparken bahçe klasiklerinin ötesine geçip şık sarkıt lambaları, büyük avizeleri ve diğer dış mekan dostu seçenekleri de gözden geçirmenizi öneririz.

Bahçenizde ve havuzunuzun etrafındaki ahenk için seçtiğiniz renkleri sıcak bir ışıkla tamamlayabilirsiniz. Farklı yüksekliklerde yumuşak bir sarı renk, gece yüzme seanslarınıza da romantik bir ışıltı katabilir. Ayrıca havuzunuzun sonbahar ve kış aylarında bile yaz mevsimindeki gibi sıcak görünmesini sağlar.

Serinlemek için gölge alan

Sıcak günlerde güneş ışığından korunmak için serinleyebileceğiniz gölge bir alan yaratmayı düşünebilirsiniz. Bunun için herkesin ilk aklına gelecek çözüm olan büyük bir şemsiyeyi kullanmak yerine ayarlanabilir çatı tentesi ve perdeleri olan bir çardak ile sofistike bir görünüm oluşturmaya ne dersiniz? Böylece havuzunuzun yanındaki bu özel köşeyi en sevdiğiniz tatil yerinden bahçenize ışınlamış gibi hissedeceksiniz.

Ayrıca bu alandaki stratejik noktalarda büyük yaprak dökmeyen bitkiler kullanarak doğanın güzelliğinin sahneye çıkışını izleyebilirsiniz. Hazırladığınız gölge alanla onunla rekabet etmeden yükselen yeşillikler hem içinizi açacak hem de havuzunuzun etrafındaki masalsı güzelliği tamamlayacak.

Adımlarınızı güzelleştirecek yer karoları

Sıra yer ve duvar karolarına geldiğinde tıpkı evinizin içindeki gibi bahçedeki yürüyüş ve oturma alanları ile havuz çevresinde farklı işlevsel amaçlar için farklı materyalleri tercih edebilirsiniz. Seramik döşemelerde, dayanıklılığa, bakım ihtiyaçlarına ve ölçüye göre eleme yapabileceğiniz gibi kaydırmazlık özelliğine göre de seçim yapabilirsiniz.

Özellikle havuzun etrafında, hem suyun yaratacağı kaygan yüzeyi hem de farklı hava koşullarını hesaba katarak kaymayı engelleyen alternatifleri tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Bu alanda NG Kütahya Seramik’in antislip özelliğine sahip geniş geniş ürün yelpazesi dış mekanınıza #ÇokYakışır: Land, Leonardo, London, Octavia, Silver Stone ve Vista.

 • Beyaz ve silver renk seçenekleri olan Land ile 20 mm kalınlığındaki Silver Stone, 30x60 cm’lik şık parçaları ile havuzunuzun çevresine ve dış mekanınıza estetik bir hava katabilir.

 • Cement dokulu Vista ise bol ölçü seçeneği ile (120x240, 120x120, 60x160, 60x120, 80x80, 60x60, 30x60 ve 33x33 cm) projeniz için belki de en uygun adaylardan biri.
 • Ölçü konusunda tıpkı Vista gibi çok sayıda alternatifi olan Octavia ise bone ve gri renk seçenekleriyle havuzunuzun çevresine modern mimariyi getirecek.

 • Taş dokulu Leonardo iki farklı boyutu (60x120, 60x60 cm) ve bone, gri, antrasit renk alternatifleriyle bahçe ve havuz peyzajınızın favori parçası
02.12.2021
İlham verici balkon tasarımı önerileri

İlham verici balkon tasarımı önerileri

Küçük de olsa bir bahçe, teras ya da veranda, kent merkezlerinde yaşayanlarımızın en büyük hayalleri arasında. Ancak yoğun, kalabalık şehir hayatının içinde bazen küçük bir balkona sahip olmak bile büyük bir şans; eğer bir balkonunuz varsa ondan en iyi şekilde yararlanmayı hem kendinize hem de tüm sevdiklerinize borçlusunuz!

Neden balkonları bu kadar seviyoruz?

Peki neden seviyoruz balkonları bu kadar?

 • Çünkü balkondayken hem içerideyiz hem de açık havada. Dışarı çıkmak zorunda kalmadan dışarıda olmanın keyfine balkonda varıyoruz.
 • Balkon, oturarak ve okuyarak vakit geçirmek için harika bir alan sunuyor.
 • Yaz aylarında kahvaltı yapmak için harika bir yer.
 • Hem rahat hem şık olup romantik yemekler yemek için fırsat yaratıyor.
 • Bahçe hissi veriyor.
 • Yaratıcı dekorasyon fikirlerinin uygulanabileceği bir alan sunduğu için içimizdeki tasarımcıyı tatmin ediyor.

Balkonunuzu küçük bir bahçeye çevirmenin yaratıcı yolları

“En iyi şekilde yararlanmak” derken balkonunuza rahat bir sandalye koymanın bir adım ötesinden söz ediyoruz. Büyüklüğü ne olursa olsun her balkonda küçük dokunuşlarla özel bir dış mekana dönüşme potansiyelinin saklı olduğunu biliyoruz. Aklımıza gelen yaratıcı fikirleri ve gönlümüzü çalan özgün uygulamaları bu yazıda sizin için derledik.

Hem yaz sezonunu biraz daha uzatmak için daha iyi bir bahane olabilir mi? Hadi balkonunuzda daha fazla zaman geçirmeniz için onu dilediğiniz atmosfere kavuşturalım.

İşte ilham verici bir balkon için 7 dekorasyon önerisi:

1. Küçük bir masa

Evet, her şey bir onunla başlayacak… Sabah kahvenizin tadını balkonunuzda çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir masa değil de ne? Kolayca katlanabilen bir alternatif bulmanızı öneririz, böylece gerektiğinde masanızı balkondan alıp evde uygun bir yere kaldırabilirsiniz. Duvara monte edilebilen (ya da korkuluğa asılabilen), kullanılmadığı zamanlarda katlanıp yer tutmayan masaları da değerlendirebilirsiniz..

2. Devrilmeyen sandalyeler

Rüzgarda havaya uçmayan, biraz ağırca ahşap ya da demir sandalyeler, hatta bahçe salıncağı bile seçebilirsiniz. Yerini seven ve sevdiren böylesi sandalyelerde otururken gözlerinizi kapattığınızda kadehinizi şehrin göbeğinde değil, havuz başında havaya kaldırıyor gibi olacaksınız, söz veriyoruz! Ahşap alternatifleri tercih edecekseniz tıpkı masadaki gibi katlanabilenleri öneririz.

3. Yeşil bir dokunuş

Balkonunuzda bir arka bahçe hissi yaratmak için onu rengarenk çiçekler ve yemyeşil bitkilerle dolu saksılarla donatın. Böylece balkonunuz hem çok güzel görünecek hem de mis gibi kokacak. Kokunun hafızanın kalıcılığına olan etkisini düşününce, balkonunuzda bir dolu güzel hatıra yaratacağınızı söyleyebiliriz! Eğer balkonunuz komşularınızın yaşam alanına çok yakınsa bambu gibi uzun bitkilerle aranızda doğal bir paravan da oluşturabilirsiniz.

4. Biraz da yastık

Dış mekan mobilyalarına büyük yatırımlar yapmanıza gerek kalmadan aynı anda işlevselliği ve estetiği ile öne çıkacak renkli ve rahat yastıklar alabilirsiniz. Bu yastıklar hem elinize bir kitap alıp kıvrılmak için ideal olacak hem de şezlong görevi görerek balkonunuzda küçük bir kumsal havası estirecek.

5. Duvarlar boş kalmasın

Balkonunuzun evinizin bir uzantısı olduğunu unutmayın; duvarları da kullanarak balkonunuzdaki alandan küçük bile olsa en yüksek verimi alabilirsiniz. Duvarlarınızı saksılar asabileceğiniz bir panel, resim çerçeveleri, düş kapanları ve seçimi size kalmış farklı sanat eserleri ile süsleyebilirsiniz.

6. Işıklar...

Balkonun en önemli öğelerinden biri de aydınlatma enstrümanları... Dış mekana uygun bir sarkıt ya da aplik ile gece geç saatlerde yapılan tatlı sohbetleri etkili ama yumuşak bir ışıkla aydınlatabilirsiniz. Güçlü bir ışık istemediğinizde kullanmak üzere, gündüzleri güneş enerjisini depolayıp akşam kendiliğinden yanan minik Japon fenerlerinden de alabilirsiniz.

7. Ve biraz gölge...

Sizi yağmurdan veya güneşten koruyacak açılır kapanır bir tente ile her türlü hava koşulunda balkonunuzun keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Tebrikler; tamamen size ait, ailenizin ve sevdiklerinizin favorisi olacak bir açık hava mekanı oluşturmak işte bu kadar kolay!

01.12.2021
Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Bahçeniz için işlevsel bir peyzaj planına mı ihtiyacınız var? O halde kağıt ve kaleminizi hazırlayın, sizin için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Bu yazıdaki ipuçlarını takip ederseniz en fonksiyonel bahçe sizinki olacak!

6 adımda işlevsel bir bahçe

Fonksiyonel bir bahçe yaratmak için takip edeceğimiz süreci gelin birlikte basit adımlara bölelim:

 1. Alanınıza dair tüm verileri bir araya toplayın.
 2. İhtiyaç ve isteklerinizi belirleyin.
 3. Bahçe bakımı için nelere ihtiyaç duyacağınızı saptayın.
 4. Bütçe belirleyin.
 5. Peyzaj alanını düzenleyin.
 6. Bitkileri seçin.

 Bilgi güçtür

O halde işe ilk adımı detaylandırmakla başlayalım. Bahçe peyzajı genellikle kuşbakışı çizimlerle şekillenir. Siz de basit de olsa bir kağıt üzerinde cetvel yardımıyla ölçekli bir plan hazırlayabilirsiniz. Planınıza hangi cephenin hangi yönde olduğunu not edin. Ardından evi, garajı, varsa diğer binaları, ağaçları, yürüyüş yollarını, giriş çıkışları ve drenaj noktalarını işaretleyin. Evin içinde kapı, pencere ve sundurma gibi bölümleri de gösterin. Dilerseniz kanalizasyon ve elektrik hatlarını da belirtin.

 

Neye ihtiyacınız var?

Sıradaki adımda ihtiyaç ve isteklerinize öncelik verebilirsiniz. Alanınızın fiziksel özelliklerini tüm ayrıntılarıyla not ettikten sonra hem bugünkü ihtiyaçlarınızı hem de gelecekte gereksinim duyabileceğiniz şeyleri düşünmeye ne dersiniz? İşte cevapladığınız takdirde bu adımda ilerleme kaydetmenize yardım edecek bazı sorular:

 • Bahçeyi kim kullanacak? Yalnızca yetişkinler mi yoksa çocuklar ve evcil hayvanlar da var mı?
 • Bahçe en çok ne zaman kullanılacak?
 • Ana kapı ve diğer giriş-çıkışlardan memnun musunuz? Bu alanlarda değişiklik yapılmalı mı?
 • Farklı yaşam alanları arasındaki geçişlerden, yürüyüş patikalarından memnun musunuz? Bu alanların bir değişikliğe ihtiyacı var mı?
 • Mevcut aydınlatmadan memnun musunuz? Değilseniz aydınlatma parçaları nasıl geliştirilebilir?
 • Bahçenize hangi yapıları eklemelisiniz? (Veranda, gölgelik, barbekü alanı, oyun alanı, çiçeklik, kulübe vb. evcil hayvan alanları, depolama alanı, çardak, yüzme havuzu, süs havuzu, gölet, mini şelale, çit, dekoratif heykeller, park alanı, sulama sistemi, vs.)
 • Bahçe bakımı için hangi aile üyesinin haftalık/aylık ne kadar vakti var? Dışarıdan destek alınmalı mı?
 • Favori renk ve biçimleriniz neler? (Bu soru size özellikle mobilya ve dekoratif materyallerin seçiminde çok yardımcı olacak!)
 • Hangi ağaç ve bitkileri seviyorsunuz? Hangi sebze ve meyveleri yetiştirmek istiyorsunuz?

 

Güzel bahçelerin sırrı: Özenli bir bakım

Bahçenizin bakımı için nelere ihtiyacınız var? Zamanınızı ve paranızı verimli kullanmak için tasarıma dair kararlarınızı vakitlice almalısınız. Önceden tasarlayarak atacağınız adımlar sayesinde  bakım için harcayacağınız zamanı da azaltmış olacaksınız. Örneğin biçmesi zor olan çim alanları oluşturmayın. Yıllık ve çok yıllık çiçekler yerine bakımı daha kolay olan ağaç ve çalıları tercih edin. Dikim yataklarında yabancı ot büyümesine karşı önlemler alın.

 

Ne kadar harcayacağınızı bilin

Bir bütçe belirleyerek peyzaj projenizin zaman ve para cinsinden maliyetini de hesaplamış olursunuz. Örneğin büyük ve pahalı bir projeniz varsa bunu mümkün olduğunca uzun bir zamana yaymaya çalışın.

Peyzaj alanını düzenleyin

Günümüzde modern peyzaj tasarımı deyince aklımıza polimorfik (birçok farklı biçime sahip olabilen) ve geometrik bölümleri olan bahçeler geliyor. Bu bölümler sayesinde bahçeler daha organize görünüyor. Siz de hangi bölümün hangi amaca hizmet edeceğini belirleyerek alanınızı kolayca organize edebilirsiniz. Bu adımda fonksiyonel bir diyagram çizimiyle işleri pratikleştirebilirsiniz. Böylece alandaki farklı bölümlerin şeklini belirleyip birbirleriyle ilişkilerini de kurmuş olacaksınız.

Örneğin misafirleriniz de dahil olmak üzere herkese açık olacak alanlar ile yalnızca aile üyelerine özel bölümleri ihtiyaç duyduğunuz biçimlerde çizerek birbirinden ayırın. Bu bölümlere, ev içi ve ev dışı da dahil olmak üzere hangi noktalardan erişim olacağını belirleyin. Erişimi sağlayacak yollarda hangi malzemeleri kullanmak istediğinizi saptayın.

İşte tam bu aşamada, NG Kütahya Seramik’in yaz mevsiminin keyfini bahçenize getirecek yer ve duvar karosu koleksiyonlarına mutlaka göz gezdirin. Örneğin taşınabilir özelliği sayesinde istediğiniz yerde yeniden kullanabileceğiniz taş dokulu 60x60 cm Leonardo serisi bahçenize #ÇokYakışır!

 

NG Kütahya Seramik fayans ve seramik ürünleri (Doku, renk ve ebatlara göre arama ve seçim yapabilirsiniz)

NG Kütahya Seramik katalogları

Ve bitki seçimi...

İşte en eğlenceli adım! İstediğiniz bitki ve ağaçları, planınızın üzerinde çeşitli sembollerle, dilerseniz ölçeğe de uyarak gösterebilirsiniz. Bitkilerinizi seçerken toprağın nem ve yumuşaklığı ile genel ısı ve ışık dengesini de göz önünde bulundurun. Bunlarla birlikte ekeceğiniz bitkilerin biçim, doku, renk ve büyüklük gibi estetik niteliklerini de düşünün. Bu adımı da tamamladıktan sonra tüm not ve çizimlerinizi bir arada görebileceğiniz bir ana plan çıkarın. Bu planla birlikte bahçeniz için ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonel peyzaj tasarımını ellerinizde tutuyor olacaksınız. Kendinizi bir mimar gibi hissetmek de cabası!
 

Doğaya uyumlu, taş dokulu 60x60 cm Leonardo serisi

Tebrikler… Geriye yalnızca incelikli bir uygulama süreci kaldı.

Şimdiden elinize sağlık!

08.09.2021
Modern bahçe tasarımı örnekleri

Modern bahçe tasarımı örnekleri

Yoğun şehir hayatı birçoğumuzu yordu ve son birkaç yılda önemli ölçüde değişen yaşam şartları ile artık yüzümüzü yeniden doğaya dönmek istiyoruz. Artık bahçeli evlere ya da en azından verandası, terası veya balkonu olan yaşam alanlarına geçiş yapıyoruz.

Peki bu geçişi yaparken bahçemizi hangi ilhamla tasarlayacağız?

Farklı bahçe peyzaj fikirleri ile hem yaşam alanınızda farklılık yaratabilir hem de hayat kalitenizi artırabilirsiniz. Eğer modern bir tarza göz kırpanlardansanız bu yazı tam size göre!

Ufak ama etkili revizyonlarla modern bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Hatta bir veranda ya da terası bile birkaç sihirli dokunuşla sadece size özel, çağdaş bir güzelliğe kavuşturabilirsiniz.

Eğer siz de bahçenizde modern bir peyzaj uygulaması yapmak istiyorsanız işte sizin için derlediğimiz, “Benim evime #ÇokYakışır” diyeceğiniz, birbirinden güzel 3 modern bahçe tasarımı örneği:

1. Güverte teras

Modern peyzaj tasarımında, bahçeler evin mimari tasarımını tamamlar. Tekrarlanan renk ve dokular ev ve bahçe arasında görünmez ama bütünlük hissi veren bir köprü kurar. İşte bu hissi tam olarak alabileceğiniz bir örnek: True North Architects ekibi, büyük kapı ve pencereleri olan bu çağdaş binayı, ahşap kerestelerin yardımıyla teras ve bahçe ile harika bir biçimde birleştirmemiş mi? Bir gemi güvertesini andıran bu zevkli ev, Avustralya'daki Gold Coast bölgesinde bulunuyor.

Fotoğraf: https://www.truenortharchitects.com.au/avoca

 

2. Renkli modern

Modern peyzajda bazen sade olmayan dış mekanlar da görürüz. Özellikle birden fazla işleve hizmet eden bir yaşam alanına ihtiyaç varsa hem ruhu hem de dolu dolu bir aile yaşamını besleyen bahçe tasarımları imdada koşar. İşte harika barbekülere ev sahipliği yapacak, çocukların ve köpeklerin keyifle koşturabileceği, renk ve doku zengini, oldukça eğlenceli bir enerjisi olan modern bir bahçe... Bu bahçede herkese ve her şeye yer var!

Fotoğraf: http://www.melissagerstledesign.com/portfolio/modern-mixes/

 

3. Minimal maksimalist

Modern peyzajda geometrik şekillerin vurgulandığını, genel hatlar nispeten sade iken yaşam alanlarında daha cesur seçimler yapıldığını görürüz. İşte iyi bir bahçe peyzajında kombinasyon tamamlayıcı parçalar: Bahçenin estetik görünümünü destekleyen seramik ve porselen duvar ve yer karoları. Hindistan Mumbai’de bulunan bu minik bahçe için KNS Architects, bahçe mobilyası için seçtiği çarpıcı alternatifin yanında koyu renkli yer karoları kullanmış. Bu mini bahçeden aldığınız ilham ile siz de NG Kütahya Seramik’in koyu renkli karolarından antislip (kaydırmaz) özelliğe sahip Silver Stone ya da 60x120 cm’lik boyutlara sahip, açık gri, koyu gri ve antrasit renk seçenekleriyle Gemstone ile bahçenize modern bir atmosfer kazandırabilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in diğer birbirinden zevkli siyah renkli yer karosu alternatiflerine göz atmak ister misiniz?

Fotoğraf: http://www.knsarchitects.com/apartments-green-living.html

 

#ÇokYakışır!

04.09.2021
Eviniz için 4 ilham verici havuzlu bahçe tasarımı

Eviniz için 4 ilham verici havuzlu bahçe tasarımı

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin en güzel yollarından biri güzel bir yüzme havuzuna dalmak, değil mi? Hele o yüzme havuzu sizin bahçenizde ise değmeyin keyfinize!

Günümüzün havuz tasarımları, son elli yılda arka bahçeleri hızla doldurmaya başlayan turkuaz çizgili dikdörtgen şekillerin çok ötesinde. Artık klasik tasarımların yanında çok daha modern çizgileri olan havuzları, doğal ve ekolojik modelleri ve prefabrik seçenekleri de konuşuyoruz.

Zeminden yüksekte, toprağa gömülü, keskin hatlara sahip ya da tamamen organik şekillerde, şelale dekorlu, ufuk çizgisinde havuz ve denizi birleştiriyor gibi görünen “sonsuzluk” modelinde... Belki spa özelliğiyle konforu artıran, belki de kaydırağıyla eğlenceyi doruğa çıkaran bir havuz… Peyzajla rekabet etmek yerine onu tamamlayan, belki bahçenin çiçekli ucunda, belki verandanın hemen devamında, belki bir sundurmanın altında, belki güneş ışınlarıyla parıl parıl parlayan, belki minimalist, belki daha sofistike…

Her halükarda dostları etrafında toplayan, partileri şenlendiren, estetik görüntüsüyle kahvaltı ve yemekleri güzelleştiren, yorgun bir günü en rahatlatıcı biçimde kapatan bir havuz…

Peki siz hayallerinizdeki havuzlu bahçeyi keşfetmeye hazır mısınız? İşte her bütçeye uygun, üstelik çocuklar ve evcil hayvanlar için de güvenli 5 farklı havuz modeli:

 

1. Taş havuz

Amerika Vermont’ta hizmet veren peyzaj tasarım ofisi Shepard Butler Landscape Associates’in (SBLA) Vermont Dağı’nın yüksek rakımlarında yer alan bir bahçe için tasarladığı bu taş havuz, etrafındaki dağlarla birleşerek seyrine doyum olmaz geniş bir manzara oluşturuyor. Ekip, evin bulunduğu alandan büyük taş levhalar seçmiş, güneşlenmek ve sosyalleşmek için de havuzun etrafında taş teraslar yaratmış. Havuzun etrafını düzensiz taş basamaklar ve taş banklar ile ören tasarımcılar, ağaçlar ve eğrelti otları için de dikim cepleri oluşturmuş. Yüksek noktalara konuşlanmış, yeşilliğin ve doğal hayatın içinde bir eviniz; hele bir de keşfe meraklı çocuklarınız ve hayvan dostlarınız varsa Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği'nin 2009 Mükemmellik Ödülü’nü kazanan bu havuz tasarımından ilham alabilirsiniz. Böyle bir evin dış mekan yaşam alanlarına, NG Kütahya Seramik’in doğal taş görünümlü porselen seramik karo serileri Terra Stone ve London #ÇokYakışır!

Fotoğraf: https://www.sblainc.com/

 

2. Rengarenk çiçekli doğal havuz

Bir başka ödüllü peyzaj tasarım ekibinin elinden çıkan bu güzel alternatif, serbest biçimli havuzuyla oldukça sıradışı. Thomas Flint Landscape Design & Development’ın tasarım ve uygulamasını yaptığı bu model, havuzu çevreleyen geniş eğlence alanı ve rengarenk çiçeklerle dolu peyzajı ile herhangi bahçeyi cenneti çevirebilir. Böylesi bir güzelliğin oturma alanı için NG Kütahya Seramik gri renkli Vista serisi harika olmaz mı?

Fotoğraf: https://thomasflintlandscape.com/

 

3. Tropik esintili havuz

Peyzaj mimarı Craig Reynolds’ın mimariyi sanatla kusursuz bir şekilde birleştirişinin resmi olan bu tropik havuzlu bahçe, Key West’te bulunuyor. Hareketli bir şehir merkezinin ortasında gür yeşilliklerin içine gizlenmiş bu sakin ve gizemli ev; dolambaçlı yürüyüş patikaları, tropikal yaseminleri, tüm bahçeyi saran sundurması ve ihtişamlı yüzme havuzuna usulca akan çeşmesi ile detayları seven gözler tarafından keşfedilmek için tasarlanmış.

Fotoğraf: https://www.craigreynolds.net/

 

4. Egzotik yuvarlak havuz

Bu görkemli havuz, Windfohr Design ile Curtis & Windham Architects ekiplerinin ortaklığında, Paris'teki Rodin Müzesi'nden alınan ilhamla tasarlanmış. Hemen yanındaki bronz fil çeşmesi ile sahip olduğu artizan kimliği bir üst seviyeye taşıyan havuz, etrafındaki hurma ağaçları ile egzotik bir hava da estiriyor. Eviniz ve bahçeniz için sanatçı ruhunuzu besleyen bir projeniz varsa bu tasarım sizin için bir başlangıç noktası sunabilir. Sanat eseri niteliğinde bir havuzu, NG Kütahya Seramik’in, dokusunda özgürleştiren mavi esintiler taşıyan porselen seramik karo serisi Malibu ile kaplamaya ne dersiniz?

Fotoğraf: https://www.curtisandwindham.com/

 

Hayallerinizin havuzunda yüzün

Havuzlu bir bahçe, vücudunuz için canlandırıcı olduğu kadar zihniniz için de sakinleştirici olabilir. Sakin suyun görüntüsü bile ruhunuzu dinlendirebilir.

İster doğal taşlarla bezeli, ister rustik tarzda bir çiftlik eviniz, ister camlı alan konusunda cömert davrandığınız modern çizgilere sahip bir yaşam alanınız olsun, günümüzün çeşitli yapı malzeme seçenekleri sayesinde havuzunuzun, evinizin mimarisini şık biçimde tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Havuzunuzu, etrafındaki peyzaj planı, yemek ve oturma alanları, rengarenk bitkiler ve bahçeyi bütünleyen aydınlatma seçenekleri ile hem gündüz buluşmalarının aile eğlencesi hem de hareketli gece organizasyonlarının merkezi haline getirebilirsiniz.

Keyifli bir yaz dileriz!

04.09.2021
Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

"Bahçem benim en güzel şaheserimdir." Ünlü ressam Claude Monet, kuzey Fransa’nın Giverny şehrinde bulunan bahçesi için böyle demiş. Bugün baktıkça içimizi açan nice resme ilham olan, geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden ziyarete açılan bu harika bahçe, insanın bahçesiyle kurabileceği sevgi dolu ilişkinin de kanıtı...

Siz de böylesi bir ilişkiyi yansıtacak, büyüklüğü engin bir deniz gibi hissettiren, her bir adımında emeğinizin olduğu, içinde bir müze edasıyla dolaşmak isteyeceğiniz, renkleri ve dokusuyla sizi ve yaşam tarzınızı anlatan bir bahçeniz olsun mu istiyorsunuz?

O halde gelin büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım!

Hayali gerçeğe çevirecek ilk adımı atın: Plan yapın

Güzel ve büyük bir bahçe zaman, emek ve bakım gerektirir. Yeni büyük bahçenizi sıfırdan tasarlamayı istiyor ya da senelerin anısını biriktirmiş emektar bahçenizi yeniden dizayn etmeyi arzuluyorsanız gündeminizdeki ilk ana madde, işe sıkı bir planla başlamak olsun. Bu sayede bol vakit kazanacaksınız.

Kolları sıvamadan önce tıpkı bir evin mimari projesini çıkarır gibi bahçenizi bir çizim eşliğinde kağıda dökün. Bu aşamada bir peyzaj mimarından destek alabileceğiniz gibi ilginizi bilgi ile taçlandıracak online kaynakları da değerlendirebilirsiniz.

Bir envanter oluşturun

Ne istediğinizi belirlemeden önce elinizdekilerin bir listesini çıkarın. Bahçenizden yıllarca keyif almanızı sağlayacak bir alan yaratmak için önce elinizdeki veranda ve benzeri dinlenme alanlarını gözden geçirin. Mevcut ağaçlarınızı, bitkilerinizi, nerede hangi çiçeğin olduğunu, meyve ve sebze alanlarını, eğer varsa havuzunuzun ve etrafının kapladığı alanı saptayın. Güneş ışığının hangi saatte nereye düştüğünü, gölge bölgeleri, rüzgar alan kısımları, drenaj ve suya erişim noktalarını ve yaya trafiğinin aktığı yürüyüş rotalarını belirleyin. Hepsini planınızın üzerinde detaylı olarak gösterin. 

 

Ne istediğinize odaklanın

Artık bahçenizde neler olduğuna dair bir listeniz ve bu listeye nelerin eklenebileceğine dair bir fikriniz olduğuna göre ikisini bir araya getirmenin zamanı geldi demektir.

Örneğin dinlenme alanlarına dahil etmek üzere aklınızda yeni rekreasyon bölümleri mi var? Hemen not edin. Özellikle yaz sıcaklarında dinlenme alanlarınızın yetersiz kaldığını ya da yeterince verimli olmadığını düşünüyorsanız ağaç dikmeyi ya da başka yöntemlerle gölgelik alanlarınızı nasıl büyütebileceğinize odaklanın.

Bahçenize yeni katılacak bitkilerin türlerini, nasıl ve nerede büyüyeceklerini, çim ve çalı alanlarında yapmak istediğiniz değişiklikleri belirleyin.

 

Bitkileriniz için araştırma yapın

Peyzaj işlerinizi önce büyük ağaçları, ardından çalıları, sonra çiçekleri yerleştirerek en son da çim ekimini yaparak tamamlayabilirsiniz.

Bahçenizdeki bitkilerin seçimini yaparken görüntüleriyle birlikte eviniz ve bahçenizin çizgileriyle olan uyumuna da dikkat etmenizi öneririz. Estetikle birlikte tercihinize göre simetrik ya da asimetrik düzenlemeler eşliğinde, özellikle de orantılara dikkat ederek size özel bir kusursuzluğu yakalayabilirsiniz. Örneğin küçük bir bahçeye çok büyük bir ağaç koymayı tercih etmeyeceğiniz gibi büyük bahçenizi doldurması için de doğru büyüklüklerdeki bitkileri seçebilirsiniz. Binanızın ya da bahçenizin girişi ile yürüyüş rotalarına yerleştireceğiniz simetrik bitkiler ile harmonik bir alan yaratabilirsiniz.

Evden uzak alanlarda görece büyük bitkiler tercih ederken eve yakın ve sıkça kullanılan dinlenme ve yürüyüş alanları için daha küçük bitkileri seçebilirsiniz.

Bitkilerinizin bakımı da en az seçimi kadar önemli. Doğru bir bahçe bakımı için bitkilerinizi tüm özellikleriyle tanımalısınız. Zaman içinde ne kadar büyüyeceklerini, nasıl biçim değiştireceklerini bilmeniz, bahçenizin tasarımını ihtiyaçlarınıza ve gelişen koşullara adapte edebilmeniz için çok önemli. Bakım için günümüzün kolaylık vaat eden otomatik sulama sistemlerinden de faydalanabilirsiniz.

 

Yaşam alanındaki konforu şık seramik karolar ile artırın

Gereğinden fazla geçit yaparak alanınızı küçültmeyin ama ihtiyacınızın olduğu bölümleri de şık ve kullanışlı karolarla keyifli yürüme yollarına çevirin. Eğer bir havuzunuz varsa onun etrafı ile yemek masasının ve oturma gruplarının olacağı bölgeleri düşünerek bahçenizin stiline uygun yer ve duvar karoları kullanabilirsiniz.

Dış mekanınızı en verimli şekilde değerlendirmek; onu kendiniz, aileniz ve tüm misafirleriniz için en keyifli haline ulaştırmak için farklı renk, boyut ve tasarımlarda seramiklerden faydalanabilirsiniz. Doğanın kusursuz güzelliğini bahçenize taşıyacak seramiklerle hem yeşil alanlarınızı tamamlayacak, hem beton yüzeylere uyum sağlayacak, hem de bahçe mobilyalarıyla adeta düet yapacak eşlemeler yapabilirsiniz.

Bahçenizdeki seramik karo uygulamaları için birçok farklı trend ve fikirden ilham alabilirsiniz. Peyzaj alanları ile yürüyüş yollarını farklı ebatlarda ürünler ile döşeyebilir, ton sür ton şıklığını en yaratıcı haliyle kullanabilir, oturma alanlarının sıcaklığını ahşap görünümlü seramikler ile artırabilirsiniz.

 

Örneğin eviniz ve bahçenizin çizgisinde modern mimari dokunuşları varsa NG Kütahya Seramik’in hem içi hem de dış mekanlara uygulanabilen cement dokulu seramiği Vista’yı değerlendirebilirsiniz. Yer karosu seçenekleri arasında 60 x 60 cm (20 mm) bone, füme, bej ve gri renkleri olan Vista’yı,  30 x 90 cm ve 30 x 60 cm boyutlarıyla duvara da uygulayabilirsiniz.

Sofistike bir mekan yaratmak isterseniz taş dokulu karo serisi London, bahçenize #ÇokYakışır! Antrasit ve gri renkleri ile bahçenizdeki yeşil tonlarla mükemmel bir uyum yakalayan London serisi ile taşın doğallığını porselenin zarafeti ile birleştirip dış mekanınıza şık bir hareketlilik katabilirsiniz. 

Bir başka taş dokulu karo seçeneğiniz de bol renk seçeneği ve antislip (kaydırmaz zemin) özelliği ile Leonardo serisi. Leonardo serisini gri, bone, antrasit ve grej renklerde, 60 x 60 ya da 60 x 120 cm’lik boyutları ile kullanabilirsiniz.

Seçiminizi hem estetik hem de teknik unsurları gözeterek yapabilir, sık yürünen alanları daha geniş tutarken çok ihtiyaç duyulmayan rotaları seramikler haricindeki taş ve ahşap ürünlerle de süsleyebilirsiniz.

Bahçenizde nice keyifli günlere!

04.09.2021