NE ARAMIŞTINIZ?

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

"Bahçem benim en güzel şaheserimdir." Ünlü ressam Claude Monet, kuzey Fransa’nın Giverny şehrinde bulunan bahçesi için böyle demiş. Bugün baktıkça içimizi açan nice resme ilham olan, geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden ziyarete açılan bu harika bahçe, insanın bahçesiyle kurabileceği sevgi dolu ilişkinin de kanıtı...

Siz de böylesi bir ilişkiyi yansıtacak, büyüklüğü engin bir deniz gibi hissettiren, her bir adımında emeğinizin olduğu, içinde bir müze edasıyla dolaşmak isteyeceğiniz, renkleri ve dokusuyla sizi ve yaşam tarzınızı anlatan bir bahçeniz olsun mu istiyorsunuz?

O halde gelin büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım!

Hayali gerçeğe çevirecek ilk adımı atın: Plan yapın

Güzel ve büyük bir bahçe zaman, emek ve bakım gerektirir. Yeni büyük bahçenizi sıfırdan tasarlamayı istiyor ya da senelerin anısını biriktirmiş emektar bahçenizi yeniden dizayn etmeyi arzuluyorsanız gündeminizdeki ilk ana madde, işe sıkı bir planla başlamak olsun. Bu sayede bol vakit kazanacaksınız.

Kolları sıvamadan önce tıpkı bir evin mimari projesini çıkarır gibi bahçenizi bir çizim eşliğinde kağıda dökün. Bu aşamada bir peyzaj mimarından destek alabileceğiniz gibi ilginizi bilgi ile taçlandıracak online kaynakları da değerlendirebilirsiniz.

Bir envanter oluşturun

Ne istediğinizi belirlemeden önce elinizdekilerin bir listesini çıkarın. Bahçenizden yıllarca keyif almanızı sağlayacak bir alan yaratmak için önce elinizdeki veranda ve benzeri dinlenme alanlarını gözden geçirin. Mevcut ağaçlarınızı, bitkilerinizi, nerede hangi çiçeğin olduğunu, meyve ve sebze alanlarını, eğer varsa havuzunuzun ve etrafının kapladığı alanı saptayın. Güneş ışığının hangi saatte nereye düştüğünü, gölge bölgeleri, rüzgar alan kısımları, drenaj ve suya erişim noktalarını ve yaya trafiğinin aktığı yürüyüş rotalarını belirleyin. Hepsini planınızın üzerinde detaylı olarak gösterin. 

Ne istediğinize odaklanın

Artık bahçenizde neler olduğuna dair bir listeniz ve bu listeye nelerin eklenebileceğine dair bir fikriniz olduğuna göre ikisini bir araya getirmenin zamanı geldi demektir.

Örneğin dinlenme alanlarına dahil etmek üzere aklınızda yeni rekreasyon bölümleri mi var? Hemen not edin. Özellikle yaz sıcaklarında dinlenme alanlarınızın yetersiz kaldığını ya da yeterince verimli olmadığını düşünüyorsanız ağaç dikmeyi ya da başka yöntemlerle gölgelik alanlarınızı nasıl büyütebileceğinize odaklanın.

Bahçenize yeni katılacak bitkilerin türlerini, nasıl ve nerede büyüyeceklerini, çim ve çalı alanlarında yapmak istediğiniz değişiklikleri belirleyin.

Bitkileriniz için araştırma yapın

Peyzaj işlerinizi önce büyük ağaçları, ardından çalıları, sonra çiçekleri yerleştirerek en son da çim ekimini yaparak tamamlayabilirsiniz.

Bahçenizdeki bitkilerin seçimini yaparken görüntüleriyle birlikte eviniz ve bahçenizin çizgileriyle olan uyumuna da dikkat etmenizi öneririz. Estetikle birlikte tercihinize göre simetrik ya da asimetrik düzenlemeler eşliğinde, özellikle de orantılara dikkat ederek size özel bir kusursuzluğu yakalayabilirsiniz. Örneğin küçük bir bahçeye çok büyük bir ağaç koymayı tercih etmeyeceğiniz gibi büyük bahçenizi doldurması için de doğru büyüklüklerdeki bitkileri seçebilirsiniz. Binanızın ya da bahçenizin girişi ile yürüyüş rotalarına yerleştireceğiniz simetrik bitkiler ile harmonik bir alan yaratabilirsiniz.

Evden uzak alanlarda görece büyük bitkiler tercih ederken eve yakın ve sıkça kullanılan dinlenme ve yürüyüş alanları için daha küçük bitkileri seçebilirsiniz.

Bitkilerinizin bakımı da en az seçimi kadar önemli. Doğru bir bahçe bakımı için bitkilerinizi tüm özellikleriyle tanımalısınız. Zaman içinde ne kadar büyüyeceklerini, nasıl biçim değiştireceklerini bilmeniz, bahçenizin tasarımını ihtiyaçlarınıza ve gelişen koşullara adapte edebilmeniz için çok önemli. Bakım için günümüzün kolaylık vaat eden otomatik sulama sistemlerinden de faydalanabilirsiniz.

Yaşam alanındaki konforu şık seramik karolar ile artırın

Gereğinden fazla geçit yaparak alanınızı küçültmeyin ama ihtiyacınızın olduğu bölümleri de şık ve kullanışlı karolarla keyifli yürüme yollarına çevirin. Eğer bir havuzunuz varsa onun etrafı ile yemek masasının ve oturma gruplarının olacağı bölgeleri düşünerek bahçenizin stiline uygun yer ve duvar karoları kullanabilirsiniz.

Dış mekanınızı en verimli şekilde değerlendirmek; onu kendiniz, aileniz ve tüm misafirleriniz için en keyifli haline ulaştırmak için farklı renk, boyut ve tasarımlarda seramiklerden faydalanabilirsiniz. Doğanın kusursuz güzelliğini bahçenize taşıyacak seramiklerle hem yeşil alanlarınızı tamamlayacak, hem beton yüzeylere uyum sağlayacak, hem de bahçe mobilyalarıyla adeta düet yapacak eşlemeler yapabilirsiniz.

Bahçenizdeki seramik karo uygulamaları için birçok farklı trend ve fikirden ilham alabilirsiniz. Peyzaj alanları ile yürüyüş yollarını farklı ebatlarda ürünler ile döşeyebilir, ton sür ton şıklığını en yaratıcı haliyle kullanabilir, oturma alanlarının sıcaklığını ahşap görünümlü seramikler ile artırabilirsiniz.

Örneğin eviniz ve bahçenizin çizgisinde modern mimari dokunuşları varsa NG Kütahya Seramik’in hem içi hem de dış mekanlara uygulanabilen cement dokulu seramiği Vista’yı değerlendirebilirsiniz. Yer karosu seçenekleri arasında 60 x 60 cm (20 mm) bone, füme, bej ve gri renkleri olan Vista’yı,  30 x 90 cm ve 30 x 60 cm boyutlarıyla duvara da uygulayabilirsiniz.

Sofistike bir mekan yaratmak isterseniz taş dokulu karo serisi London, bahçenize #ÇokYakışır! Antrasit ve gri renkleri ile bahçenizdeki yeşil tonlarla mükemmel bir uyum yakalayan London serisi ile taşın doğallığını porselenin zarafeti ile birleştirip dış mekanınıza şık bir hareketlilik katabilirsiniz. 

Bir başka taş dokulu karo seçeneğiniz de bol renk seçeneği ve antislip (kaydırmaz zemin) özelliği ile Leonardo serisi. Leonardo serisini gri, bone, antrasit ve grej renklerde, 60 x 60 ya da 60 x 120 cm’lik boyutları ile kullanabilirsiniz.

Seçiminizi hem estetik hem de teknik unsurları gözeterek yapabilir, sık yürünen alanları daha geniş tutarken çok ihtiyaç duyulmayan rotaları seramikler haricindeki taş ve ahşap ürünlerle de süsleyebilirsiniz.

Bahçenizde nice keyifli günlere!

04.09.2021
Eviniz için 4 ilham verici havuzlu bahçe tasarımı

Eviniz için 4 ilham verici havuzlu bahçe tasarımı

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin en güzel yollarından biri güzel bir yüzme havuzuna dalmak, değil mi? Hele o yüzme havuzu sizin bahçenizde ise değmeyin keyfinize!

Günümüzün havuz tasarımları, son elli yılda arka bahçeleri hızla doldurmaya başlayan turkuaz çizgili dikdörtgen şekillerin çok ötesinde. Artık klasik tasarımların yanında çok daha modern çizgileri olan havuzları, doğal ve ekolojik modelleri ve prefabrik seçenekleri de konuşuyoruz.

Zeminden yüksekte, toprağa gömülü, keskin hatlara sahip ya da tamamen organik şekillerde, şelale dekorlu, ufuk çizgisinde havuz ve denizi birleştiriyor gibi görünen “sonsuzluk” modelinde... Belki spa özelliğiyle konforu artıran, belki de kaydırağıyla eğlenceyi doruğa çıkaran bir havuz… Peyzajla rekabet etmek yerine onu tamamlayan, belki bahçenin çiçekli ucunda, belki verandanın hemen devamında, belki bir sundurmanın altında, belki güneş ışınlarıyla parıl parıl parlayan, belki minimalist, belki daha sofistike…

Her halükarda dostları etrafında toplayan, partileri şenlendiren, estetik görüntüsüyle kahvaltı ve yemekleri güzelleştiren, yorgun bir günü en rahatlatıcı biçimde kapatan bir havuz…

Peki siz hayallerinizdeki havuzlu bahçeyi keşfetmeye hazır mısınız? İşte her bütçeye uygun, üstelik çocuklar ve evcil hayvanlar için de güvenli 5 farklı havuz modeli:

1. Taş havuz

Amerika Vermont’ta hizmet veren peyzaj tasarım ofisi Shepard Butler Landscape Associates’in (SBLA) Vermont Dağı’nın yüksek rakımlarında yer alan bir bahçe için tasarladığı bu taş havuz, etrafındaki dağlarla birleşerek seyrine doyum olmaz geniş bir manzara oluşturuyor. Ekip, evin bulunduğu alandan büyük taş levhalar seçmiş, güneşlenmek ve sosyalleşmek için de havuzun etrafında taş teraslar yaratmış. Havuzun etrafını düzensiz taş basamaklar ve taş banklar ile ören tasarımcılar, ağaçlar ve eğrelti otları için de dikim cepleri oluşturmuş. Yüksek noktalara konuşlanmış, yeşilliğin ve doğal hayatın içinde bir eviniz; hele bir de keşfe meraklı çocuklarınız ve hayvan dostlarınız varsa Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği'nin 2009 Mükemmellik Ödülü’nü kazanan bu havuz tasarımından ilham alabilirsiniz. Böyle bir evin dış mekan yaşam alanlarına, NG Kütahya Seramik’in doğal taş görünümlü porselen seramik karo serileri Terra Stone ve London #ÇokYakışır!

Görsel: https://www.sblainc.com/

2. Rengarenk çiçekli doğal havuz

Bir başka ödüllü peyzaj tasarım ekibinin elinden çıkan bu güzel alternatif, serbest biçimli havuzuyla oldukça sıradışı. Thomas Flint Landscape Design & Development’ın tasarım ve uygulamasını yaptığı bu model, havuzu çevreleyen geniş eğlence alanı ve rengarenk çiçeklerle dolu peyzajı ile herhangi bahçeyi cenneti çevirebilir. Böylesi bir güzelliğin oturma alanı için NG Kütahya Seramik gri renkli Vista serisi harika olmaz mı?

Görsel: https://thomasflintlandscape.com/

3. Tropik esintili havuz

Peyzaj mimarı Craig Reynolds’ın mimariyi sanatla kusursuz bir şekilde birleştirişinin resmi olan bu tropik havuzlu bahçe, Key West’te bulunuyor. Hareketli bir şehir merkezinin ortasında gür yeşilliklerin içine gizlenmiş bu sakin ve gizemli ev; dolambaçlı yürüyüş patikaları, tropikal yaseminleri, tüm bahçeyi saran sundurması ve ihtişamlı yüzme havuzuna usulca akan çeşmesi ile detayları seven gözler tarafından keşfedilmek için tasarlanmış.

Görsel: https://www.craigreynolds.net/

4. Egzotik yuvarlak havuz

Bu görkemli havuz, Windfohr Design ile Curtis & Windham Architects ekiplerinin ortaklığında, Paris'teki Rodin Müzesi'nden alınan ilhamla tasarlanmış. Hemen yanındaki bronz fil çeşmesi ile sahip olduğu artizan kimliği bir üst seviyeye taşıyan havuz, etrafındaki hurma ağaçları ile egzotik bir hava da estiriyor. Eviniz ve bahçeniz için sanatçı ruhunuzu besleyen bir projeniz varsa bu tasarım sizin için bir başlangıç noktası sunabilir. Sanat eseri niteliğinde bir havuzu, NG Kütahya Seramik’in, dokusunda özgürleştiren mavi esintiler taşıyan porselen seramik karo serisi Malibu ile kaplamaya ne dersiniz?

Görsel: https://www.curtisandwindham.com/

Hayallerinizin havuzunda yüzün

Havuzlu bir bahçe, vücudunuz için canlandırıcı olduğu kadar zihniniz için de sakinleştirici olabilir. Sakin suyun görüntüsü bile ruhunuzu dinlendirebilir.

İster doğal taşlarla bezeli, ister rustik tarzda bir çiftlik eviniz, ister camlı alan konusunda cömert davrandığınız modern çizgilere sahip bir yaşam alanınız olsun, günümüzün çeşitli yapı malzeme seçenekleri sayesinde havuzunuzun, evinizin mimarisini şık biçimde tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Havuzunuzu, etrafındaki peyzaj planı, yemek ve oturma alanları, rengarenk bitkiler ve bahçeyi bütünleyen aydınlatma seçenekleri ile hem gündüz buluşmalarının aile eğlencesi hem de hareketli gece organizasyonlarının merkezi haline getirebilirsiniz.

Keyifli bir yaz dileriz!

04.09.2021
Modern bahçe tasarımı örnekleri

Modern bahçe tasarımı örnekleri

Yoğun şehir hayatı birçoğumuzu yordu ve son birkaç yılda önemli ölçüde değişen yaşam şartları ile artık yüzümüzü yeniden doğaya dönmek istiyoruz. Artık bahçeli evlere ya da en azından verandası, terası veya balkonu olan yaşam alanlarına geçiş yapıyoruz.

Peki bu geçişi yaparken bahçemizi hangi ilhamla tasarlayacağız?

Farklı bahçe peyzaj fikirleri ile hem yaşam alanınızda farklılık yaratabilir hem de hayat kalitenizi artırabilirsiniz. Eğer modern bir tarza göz kırpanlardansanız bu yazı tam size göre!

Ufak ama etkili revizyonlarla modern bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Hatta bir veranda ya da terası bile birkaç sihirli dokunuşla sadece size özel, çağdaş bir güzelliğe kavuşturabilirsiniz.

Eğer siz de bahçenizde modern bir peyzaj uygulaması yapmak istiyorsanız işte sizin için derlediğimiz, “Benim evime #ÇokYakışır” diyeceğiniz, birbirinden güzel 3 modern bahçe tasarımı örneği:

1. Güverte teras

Modern peyzaj tasarımında, bahçeler evin mimari tasarımını tamamlar. Tekrarlanan renk ve dokular ev ve bahçe arasında görünmez ama bütünlük hissi veren bir köprü kurar. İşte bu hissi tam olarak alabileceğiniz bir örnek: True North Architects ekibi, büyük kapı ve pencereleri olan bu çağdaş binayı, ahşap kerestelerin yardımıyla teras ve bahçe ile harika bir biçimde birleştirmemiş mi? Bir gemi güvertesini andıran bu zevkli ev, Avustralya'daki Gold Coast bölgesinde bulunuyor.

Görsel: https://www.truenortharchitects.com.au/avoca

2. Renkli modern

Modern peyzajda bazen sade olmayan dış mekanlar da görürüz. Özellikle birden fazla işleve hizmet eden bir yaşam alanına ihtiyaç varsa hem ruhu hem de dolu dolu bir aile yaşamını besleyen bahçe tasarımları imdada koşar. İşte harika barbekülere ev sahipliği yapacak, çocukların ve köpeklerin keyifle koşturabileceği, renk ve doku zengini, oldukça eğlenceli bir enerjisi olan modern bir bahçe... Bu bahçede herkese ve her şeye yer var!

Görsel: http://www.melissagerstledesign.com/portfolio/modern-mixes/

3. Minimal maksimalist

Modern peyzajda geometrik şekillerin vurgulandığını, genel hatlar nispeten sade iken yaşam alanlarında daha cesur seçimler yapıldığını görürüz. İşte iyi bir bahçe peyzajında kombinasyon tamamlayıcı parçalar: Bahçenin estetik görünümünü destekleyen seramik ve porselen duvar ve yer karoları. Hindistan Mumbai’de bulunan bu minik bahçe için KNS Architects, bahçe mobilyası için seçtiği çarpıcı alternatifin yanında koyu renkli yer karoları kullanmış. Bu mini bahçeden aldığınız ilham ile siz de NG Kütahya Seramik’in koyu renkli karolarından antislip (kaydırmaz) özelliğe sahip Silver Stone ya da 60x120 cm’lik boyutlara sahip, açık gri, koyu gri ve antrasit renk seçenekleriyle Gemstone ile bahçenize modern bir atmosfer kazandırabilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in diğer birbirinden zevkli siyah renkli yer karosu alternatiflerine göz atmak ister misiniz?

Görsel: http://www.knsarchitects.com/apartments-green-living.html

#ÇokYakışır!

04.09.2021
Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Bahçeniz için işlevsel bir peyzaj planına mı ihtiyacınız var? O halde kağıt ve kaleminizi hazırlayın, sizin için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Bu yazıdaki ipuçlarını takip ederseniz en fonksiyonel bahçe sizinki olacak!

6 adımda işlevsel bir bahçe

Fonksiyonel bir bahçe yaratmak için takip edeceğimiz süreci gelin birlikte basit adımlara bölelim:

 1. Alanınıza dair tüm verileri bir araya toplayın.
 2. İhtiyaç ve isteklerinizi belirleyin.
 3. Bahçe bakımı için nelere ihtiyaç duyacağınızı saptayın.
 4. Bütçe belirleyin.
 5. Peyzaj alanını düzenleyin.
 6. Bitkileri seçin.

Bilgi güçtür

O halde işe ilk adımı detaylandırmakla başlayalım. Bahçe peyzajı genellikle kuşbakışı çizimlerle şekillenir. Siz de basit de olsa bir kağıt üzerinde cetvel yardımıyla ölçekli bir plan hazırlayabilirsiniz. Planınıza hangi cephenin hangi yönde olduğunu not edin. Ardından evi, garajı, varsa diğer binaları, ağaçları, yürüyüş yollarını, giriş çıkışları ve drenaj noktalarını işaretleyin. Evin içinde kapı, pencere ve sundurma gibi bölümleri de gösterin. Dilerseniz kanalizasyon ve elektrik hatlarını da belirtin.

Neye ihtiyacınız var?

Sıradaki adımda ihtiyaç ve isteklerinize öncelik verebilirsiniz. Alanınızın fiziksel özelliklerini tüm ayrıntılarıyla not ettikten sonra hem bugünkü ihtiyaçlarınızı hem de gelecekte gereksinim duyabileceğiniz şeyleri düşünmeye ne dersiniz? İşte cevapladığınız takdirde bu adımda ilerleme kaydetmenize yardım edecek bazı sorular:

 • Bahçeyi kim kullanacak? Yalnızca yetişkinler mi yoksa çocuklar ve evcil hayvanlar da var mı?
 • Bahçe en çok ne zaman kullanılacak?
 • Ana kapı ve diğer giriş-çıkışlardan memnun musunuz? Bu alanlarda değişiklik yapılmalı mı?
 • Farklı yaşam alanları arasındaki geçişlerden, yürüyüş patikalarından memnun musunuz? Bu alanların bir değişikliğe ihtiyacı var mı?
 • Mevcut aydınlatmadan memnun musunuz? Değilseniz aydınlatma parçaları nasıl geliştirilebilir?
 • Bahçenize hangi yapıları eklemelisiniz? (Veranda, gölgelik, barbekü alanı, oyun alanı, çiçeklik, kulübe vb. evcil hayvan alanları, depolama alanı, çardak, yüzme havuzu, süs havuzu, gölet, mini şelale, çit, dekoratif heykeller, park alanı, sulama sistemi, vs.)
 • Bahçe bakımı için hangi aile üyesinin haftalık/aylık ne kadar vakti var? Dışarıdan destek alınmalı mı?
 • Favori renk ve biçimleriniz neler? (Bu soru size özellikle mobilya ve dekoratif materyallerin seçiminde çok yardımcı olacak!)
 • Hangi ağaç ve bitkileri seviyorsunuz? Hangi sebze ve meyveleri yetiştirmek istiyorsunuz?

Güzel bahçelerin sırrı: Özenli bir bakım

Bahçenizin bakımı için nelere ihtiyacınız var? Zamanınızı ve paranızı verimli kullanmak için tasarıma dair kararlarınızı vakitlice almalısınız. Önceden tasarlayarak atacağınız adımlar sayesinde  bakım için harcayacağınız zamanı da azaltmış olacaksınız. Örneğin biçmesi zor olan çim alanları oluşturmayın. Yıllık ve çok yıllık çiçekler yerine bakımı daha kolay olan ağaç ve çalıları tercih edin. Dikim yataklarında yabancı ot büyümesine karşı önlemler alın.

Ne kadar harcayacağınızı bilin

Bir bütçe belirleyerek peyzaj projenizin zaman ve para cinsinden maliyetini de hesaplamış olursunuz. Örneğin büyük ve pahalı bir projeniz varsa bunu mümkün olduğunca uzun bir zamana yaymaya çalışın.

Peyzaj alanını düzenleyin

Günümüzde modern peyzaj tasarımı deyince aklımıza polimorfik (birçok farklı biçime sahip olabilen) ve geometrik bölümleri olan bahçeler geliyor. Bu bölümler sayesinde bahçeler daha organize görünüyor. Siz de hangi bölümün hangi amaca hizmet edeceğini belirleyerek alanınızı kolayca organize edebilirsiniz. Bu adımda fonksiyonel bir diyagram çizimiyle işleri pratikleştirebilirsiniz. Böylece alandaki farklı bölümlerin şeklini belirleyip birbirleriyle ilişkilerini de kurmuş olacaksınız.

Örneğin misafirleriniz de dahil olmak üzere herkese açık olacak alanlar ile yalnızca aile üyelerine özel bölümleri ihtiyaç duyduğunuz biçimlerde çizerek birbirinden ayırın. Bu bölümlere, ev içi ve ev dışı da dahil olmak üzere hangi noktalardan erişim olacağını belirleyin. Erişimi sağlayacak yollarda hangi malzemeleri kullanmak istediğinizi saptayın.

İşte tam bu aşamada, NG Kütahya Seramik’in yaz mevsiminin keyfini bahçenize getirecek yer ve duvar karosu koleksiyonlarına mutlaka göz gezdirin. Örneğin taşınabilir özelliği sayesinde istediğiniz yerde yeniden kullanabileceğiniz taş dokulu 60x60 cm Leonardo serisi bahçenize #ÇokYakışır!

 

NG Kütahya Seramik fayans ve seramik ürünleri (Doku, renk ve ebatlara göre arama ve seçim yapabilirsiniz)

NG Kütahya Seramik katalogları

Ve bitki seçimi...

İşte en eğlenceli adım! İstediğiniz bitki ve ağaçları, planınızın üzerinde çeşitli sembollerle, dilerseniz ölçeğe de uyarak gösterebilirsiniz. Bitkilerinizi seçerken toprağın nem ve yumuşaklığı ile genel ısı ve ışık dengesini de göz önünde bulundurun. Bunlarla birlikte ekeceğiniz bitkilerin biçim, doku, renk ve büyüklük gibi estetik niteliklerini de düşünün. Bu adımı da tamamladıktan sonra tüm not ve çizimlerinizi bir arada görebileceğiniz bir ana plan çıkarın. Bu planla birlikte bahçeniz için ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonel peyzaj tasarımını ellerinizde tutuyor olacaksınız. Kendinizi bir mimar gibi hissetmek de cabası!
 

Doğaya uyumlu, taş dokulu 60x60 cm Leonardo serisi

Tebrikler… Geriye yalnızca incelikli bir uygulama süreci kaldı.

Şimdiden elinize sağlık!

08.09.2021