NE ARAMIŞTINIZ?

Veranda dekorasyonu fikirleri

Veranda dekorasyonu fikirleri

Yaratıcılığınızı kullanarak sahip olduğunuz veranda alanını oldukça havalı ve kullanışlı bir şekilde dekore edebilirsiniz. İyi düşünülmüş bir peyzaj düzenlemesi ile verandanızı herkesin sahip olmak isteyeceği, şık bir açık alana dönüştürebilirsiniz.

İşte verandanızı olduğundan çok daha ferah gösterecek, yaratıcı fikirler…

Veranda tam olarak nedir?

Evlerin girişinde bulunan, zeminle aynı hizada veya bir merdiven, basamak yardımıyla yükseltilmiş, üzeri çatı ile örtülü, yanları açık ya da camlı olan balkon veya teraslara veranda denir. İspanyolcada baranda, İtalyancada terazza sözcükleriyle bilinen verandaya, Türkçede sundurma ve kameriye de denir.

İlk olarak Hint mimarisinde ortaya çıkmış bir yapı stili olduğu düşünülen verandalar, zamanla Araplar, Hollandalılar ve Portekizlilerin aracılığıyla Avrupa'ya ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün geleneksel Hint mimarisindeki biçiminden çok daha farklı tarzlarda karşımıza çıkan verandalar, özellikle müstakil yapılarda sıkça kullanılıyor.

Bizi yağmur ve güneşten koruyan verandalar, aynı zamanda yaşam alanlarımızda güzel zaman geçireceğimiz yerlerin başında geliyor. Evin dışarıya açılan yüzü niteliğinde olan bu güzel girişler, farklı yapı malzemeleri ve tasarım müdahaleleri ile bulundukları eve özgün bir ruh katıyor.

Elbette verandalı bir eve sahip olmanın sağlayacağı birçok avantaj var. Bizce verandalara, evin içine gösterdiğimiz özeni gösterirsek bu alandan alacağımız keyif de katlanacaktır.

Peki işe nereden başlamalı?

Veranda nasıl dekore edilir?

Dekorasyonda ilk kural önce büyük parçaları belirlemektir. Asıl oyuncular seçildikten sonra devreye küçük objeler ile tasarım öğeleri de girer ve bir ahenk oluşur. Ancak veranda dekorasyonunda işe çok daha küçük parçalardan; yani bitkilerden de başlayabiliriz.

 • Çiçekler

Verandaya estetik bir görünüm kazandıracak çiçekler ile dekorasyonunun önemli bir bölümünü tamamlayabilirsiniz. Çiçeklerinizi dilerseniz yerde, küçük saksılarda; dilerseniz saksıları yerleştireceğiniz raflarda sergileyebilirsiniz. Bu konuyu dekorasyon önerilerinden bahsettiğimiz kısımda detaylandıracağız.

 • Duvarlar

Çiçeklerin yerleşiminden sonra sıra duvarlarda. Verandanızın duvarlarında doğal dokular yaratmak için taş ve tuğlalardan faydalanabilir, daha modern etkiler için ise resim tablolarından ve farklı sanat eserlerinden yardım alabilirsiniz. Sanat eseri demişken, seramik panoların duvarlarda yepyeni bir trend olduğunu biliyor muydunuz? NG Kütahya Seramik’in yağmur ormanlarından aldığı ilhamı evinize taşıyan UV rektifiye pano Sarmaşık ve ihtişamlı yaprak desenleriyle içinizi ferahlatacak porselen Garden serisi 120x240 cm ebatlarıyla veranda duvarlarınıza #ÇokYakışır.

 • Zemin

Verandanızın duvarları kadar zeminleri de önemli. Zeminde isterseniz ahşap kullanarak sıcak ve nostaljik bir görünüm yaratabilir isterseniz taş, mermer ya da farklı dokulu seramikler seçerek alanınıza hayat verebilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in balık sırtı döşemeli Nordic ahşap zemini, 60x120 cm’lik ebatı ile sıcak kumaşlar, bej ve gri renkli kumaşlara #ÇokYakışır. Dekorasyonunuzu tamamlamadan önce NG Kütahya Seramik’in 2022 kreasyonlarına da mutlaka göz gezdirmelisiniz!

 • Oturma alanı

Verandanızın genel görünümünü şekillendirdikten sonra bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Verandanız küçükse masa ve sandalye takımı alanı küçülteceği için bir köşe takımına yer vererek alandan tasarruf edebilirsiniz. Uzun ince masa bir yerleşimi ve küçük sandalyeler ile verandanızın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Büyük bir verandanız varsa dış mekan oturma gruplarını tercih edebilirsiniz.

Verandanız yok ama balkonunuz mu var? Balonun dekorasyonunuz için aradığınız ilham bu yazımızda:

İlham verici balkon tasarımı önerileri

Veranda dekorasyonunda ana alanları düşündüysek sıra daha işlevsel nokta atışlarına geçti demektir. İşte az eforla yapıp verandanızda kullanabileceğiniz DIY objeler...

Küçük ama etkili dış mekan DIY (‘kendin yap’) önerileri

 • Baş aşağı seramik vazo

Topraktan yapılmış büyük bir vazoyu dilediğiniz renge boyayıp ters çevirerek ondan tamamen verandanıza özel bir sehpa yaratabilirsiniz.

 • Saksılar için ahşap stand

Duvara monte edebileceğiniz ahşap çiçeklikler veya dik bir şekilde kullanacağınız meyve kasaları ile hem bitkilerinize göz alıcı bir görünüm kazandırabilir hem de yerden tasarruf edebilirsiniz.

 • Hamak sandalye

Bu hamak rahat, sıradışı ve yapımı oldukça basit. Branda benzeri kalın bir kumaşı en az 1 metre genişlikte ve 1,5 metre uzunlukta kesin. Kestiğiniz kısımları dikişli tarafa katlayıp bir kontür oluşturun ve askıda kullanacağınız ip ya da halatlar için ilmek yapın. İpi buradan geçirip hamağınıza şekil verin ve oturacağınız kısım için bir yastık seçin. İpleri tavana birer kanca yardımıyla tutturabilirsiniz. İşte bu kadar!

 • Ahşap sarkıt mumluk ve aydınlatma

Bir rafı çelik ip, halat ya da başka bir materyalle tavana asıp dilediğiniz seviyeye kadar indirerek dekoratif bir mumluk ve aydınlatma enstrümanı olarak kullanabilirsiniz. Hem samimi bir his verdiği hem de dayanıklı olduğu için malzeme olarak ahşap veya bambu seçmeye ne dersiniz? Rafın üzerini bitkilerle renklendirebilir, altına ise minik lamba yuvaları açıp gün ışığı LED ampuller kullanabilirsiniz. Böylece sohbetlerinize sıcak bir ışık verecek masrafsız ve şık bir aydınlatma parçasına sahip olacaksınız.

 • Organik iplerle aydınlatma

Organik örgü ipler kullanılarak elde hazırlanan bu zevkli aydınlatmalar, etnik görüntüleriyle  verandanızın havasını bir anda değiştirecek. NODO serisini ve tasarımcı Ceren Gürkan’ın zamansız çizgileri çağdaş sanatın ışığıyla buluşturarak ürettiği diğer yenilikçi aydınlatma ürünlerine de göz atın.

 • Bar penceresi

Eğer verandanızın bir penceresi varsa yapı malzemeleri satan bir mağazaya yapacağınız tek bir ziyaret ile onu misafirlerinize servis yapabileceğiniz oldukça havalı bir bar penceresine dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? Pencerenin altındaki dış duvara sağlam braketler takıp üstüne de birçok yapı mağazasında bulabileceğiniz kontrplak bir raf vidalayın. Pencerenin üzerine ise sevdiğiniz renklerde minik bir tente yerleştirin ve içecek servisine başlayın!

Mevsime yönelik önlemler de şık olabilir

Sonbahar yaklaşırken verandanızdaki mobilyaları ve diğer tüm eşyalarınızı yağmura karşı korumak için göze hoş görünmeyen naylonlar yerine şık alternatifler kullanabilirsiniz. Yapı mağazalarında bulabileceğiniz renkli, dekorasyonunuza zenginlik katacak kılıflar ile işlevselliği estetikle birleştirebilirsiniz.

Bitkileriniz için alabileceğiniz farklı boyutlardaki hazır bahçe seraları da sonbahar yağmurları için size pratik bir çözüm sunabilir.

Peki veranda nasıl yapılır?

Verandası olanlar için dekorasyon önerilerimizi paylaştık. Peki verandası olmayıp tasarlamayı düşünenler nasıl ilerlemeli?

Eğer yeterli alana sahipseniz yapacağınız ilk şey verandanızın şekline karar vermek olmalı. Bu kararda alanınızın büyüklüğü büyük rol oynayacak.

Verandanızın tasarımında ise evinizin stilini baz almalısınız. Örneğin taş evinizi ahşap bir veranda çok iyi tamamlayacaktır. Ardından zemin ve çatı sistemlerinde ne kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Zemin ahşap mı olacak yoksa seramik karo mu? Çatınız metal mi olacak yoksa kargı mı?

Gerekli tüm materyali edindikten sonra eliniz yapı işlerine yatkınsa inşaat aşamasında sahne sizin olabilir. Yapım sürecinde öncelikle zemini döşemelisiniz. Daha sonra yapıyı oturtup çatıya girişebilirsiniz.

Verandanız hazırsa sıra dekorasyonda, ellerinize sağlık!

04.12.2021
Zekice müdahalelerle bahçenizi en verimli şekilde kullanmanın yolları

Zekice müdahalelerle bahçenizi en verimli şekilde kullanmanın yolları

Değişen yaşam şartları, renklerine ve huzuruna sığındığımız bahçeleri hayatımızda eskisinden de önemli hale getiriyor. Bugün sayısız araştırma, bahçelerin ve açık alanların hem beden sağlığımıza hem de ruhumuza çok iyi geldiğini söylüyor. Haliyle her geçen gün daha fazla insan kendine alternatif nefeslenme alanları oluşturuyor, kendi mahsullerini yetiştirip daha sağlıklı ve nitelikli beslenmenin yollarını arıyor, hobileriyle ilgilenmek için zaman ve fırsat yaratıyor.

Kimimizin bahçesini dilediği gibi düzenleyecek bol alanı var. Kimimiz ise nispeten küçük bir bahçe alanına sahip. Aslında küçücük alanlardan bile harika bahçeler yaratabiliriz.

Bahçenizde uygulamak üzere ilham alabileceğiniz 3 modern modern bahçe tasarımı örneğini bu yazıda görebilirsiniz:

Modern bahçe tasarımı örnekleri

Boyutu ne olursa olsun dış mekan alanınızdan nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Bahçenizi verimli kullanmak, nakit ve vakit tasarrufu sağlamanın yanında onunla kurduğunuz sevgi dolu ilişkiyi güçlendirip bahçenizde yaptığınız her aktividen daha fazla keyif almanıza da katkı sunacak.

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenleri daha önce bu yazıda detaylandırmıştık:

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

Bu yazıda bahçe alanınızı daha verimli kullanmak için yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

İşe küçük adımlarla başlayın

İçinizden, bahçenize hayalinizdeki tüm bitkileri, rüyalarınızı süsleyen bahçe mobilyalarını, Pinterest panolarınızdan taşan bütün o güzel objeleri bir anda yığmak gelebilir. Fakat bunu yapmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Sonradan pişman olacağınız, üzerinde ayrıntılı olarak düşünülmemiş gelişigüzel bir dekorasyona servet harcamak yerine ilk adımda yalnızca öncelikli olan şeyleri satın alın. Zaten ihtiyaçlarınızı yolda görüp belirlemek için epeyce vaktiniz olacak. Hele bahçe işlerinde yeniyseniz bir anda çok sayıda bitki yetiştirmeye çalışmak, kısa süre içinde oldukça bunaltıcı hale gelebilir.

Plan aşamaları da dahil olmak üzere bahçeniz için nasıl işlevsel bir düzenleme yapabileceğinizi anlattığımız bu yazıya göz gezdirmek ister misiniz?

Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Yüksek verimli mahsuller seçin ve dikey bahçeciliği deneyin

Eğer bahçenizde meyve ve sebze de yetiştirecekseniz en iyi verimi veren mahsulü seçmeniz mantıklı olur. Örneğin lahana, karnabahar, brokoli gibi çok yayılan ve aralarında büyük boşluklar isteyen mahsuller yerine domates, salatalık, fasulye, havuç, sarımsak, marul, turp, ıspanak gibi her türden bahçeye uygun yüksek verimli mahsulleri ekmenizi öneririz.

Ayrıca ekinlerinizi dikey olarak yetiştirerek küçük bir bahçe alanını verimli şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için kasa ve paletlerden faydalanabilirsiniz. Dikey bahçecilik ile su tasarrufunu artırırsınız, çünkü toprak suyu yatay düzene göre daha kolay emer. Bununla birlikte hava bitkiler arasında serbestçe hareket ettiğinden hastalıklara ve çürümeye yol açabilecek daha az nem birikimi olur. Ayrıca ekinlerinizi eğilmeden toplayabilirsiniz.

Dikey bahçecilik hakkında araştırma yaparak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsveç çakısı gibi çok amaçlı eşyalar kullanın

İhtiyacınız olan ürünleri alırken daima çok amaçlı olmalarına özen gösterin. Böylece bahçe alanınızı sıkışık bir yer olmaktan kurtarıp daha ferah ve işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Örneğin muhtelif noktalarda bahçede en çok kullandığınız alet ve edevatı saklayan kutu ve sepetler; ekstra depolama alanı içerdiği için hayat kurtaran, üstündeki minderiyle harika bir bahçe mobilyasına dönüşen bir bank; üzerine günün belirli saatlerinde bahçıvan kimliğinizle toprağını değiştirdiğiniz saksıları, kalan vakitte ise şef sıfatıyla lezzetli yemeklerinizi koyabildiğiniz bir veranda masası…

Ayrıca bahçenizin stratejik bir noktasına yerleştirmek üzere (ki burası bahçenin en orta noktası olabilir) alanınızdaki diğer tüm tasarım öğeleriyle uyumlu bir ana öğe seçin. Bu bir süs havuzundan gösterişli bir bitkiye (iklim el veriyorsa belki de bir muz ağacı?) kadar birçok şey olabilir. Bahçenize girenlerin ilk fark edeceği şey, belirleyeceğiniz bu odak noktası olacak ve alanınıza bir bütünlük hissi kazandıracak.

Dinlenmek için alan yaratın

Bir bahçe ne kadar küçük olursa olsun ekleyeceğiniz oturma alanı ile keyfinizi birkaç kat artırır. Samimi, kompakt bir dinlenme alanı yaratmak için çiçekli, kokularıyla mest eden bitkilerden, rattan gibi organik malzemelerden, sıcak renklerden, dekorasyonunuza uyum sağlayacak nitelikli porselen karolardan faydalanabilirsiniz.

Bahçenize en çok yakışacak doku, renk ve ebatlarda seramik yer ve duvar karoları için NG Kütahya Seramik kataloglarına göz gezdirmeyi unutmayın!

NG Kütahya Seramik 2022 Kreasyonları

#ÇokYakışır

03.12.2021
Bahçenizdeki havuz keyfini artıracak dekorasyon önerileri

Bahçenizdeki havuz keyfini artıracak dekorasyon önerileri

Güneşin yüzünü cömertçe gösterdiği güzel günlerin, sıcacık yaz gecelerinin, dondurma keyiflerinin, bahaneye ihtiyaç duymayan havuz başı partilerinin, sayısız yemeğin, özel kokteyl tariflerinin, kitap okuma seanslarının ve sakin siestaların eşlikçisi havuzunuz, bahçenizin belki de en özel yeri.

Bir yüzme havuzuna sahip olmanın en iyi taraflarından biri de etrafını değişen ihtiyaçlarınıza göre dilediğiniz gibi dekore edebilmeniz. İşte bu yüzden havuz başında geçirdiğiniz vakitlerin tadını artırmak için size bugün bir dolu tasarım önerisiyle geldik.

İster hemen suya dalıp gün boyu yüzün, ister su ile bir olup dinginliğin sakin sesini dinleyin, bu yaratıcı fikirler  havuz keyfinizi birkaç kat artıracak.

Renklerin ruhu

Yüzme havuzunuzun etrafında yumuşak bir renk paleti kullanarak öne çıkmasını istediğiniz detayları parlatabilirsiniz. Örneğin havuzu çevreleyen yer karolarınız için kaymaz siyah renkleri tercih ederken oturma alanlarında hasır ve rattan gibi malzemeler ile beyaz ve bej renkleri seçerek modern ve organik bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Suya uyum sağlayacak açık renkler ve havadar tonlar yerine daha yüksek bir enerjinin peşindeyseniz sakız pembesi, tatlı bir şeftali ve su yeşili gibi daha hareketli renkleri de tercih edebilirsiniz. Bu renkler hem her karenizi Instagram post’una dönüştürür hem de rengarenk bitkilerinizle canlı şekilde eşleşir.

Renk konusunda izlenebilecek alternatif bir yol da tek bir tondan gitmek olabilir. Cesur bir seçim yapıp dekorunuzun tüm parçalarını (sandalye minderleri, yastıklar, saksılar…) aynı renk ve tonda tercih edebilirsiniz. Bu alternatifte gözün doğal bir şekilde hareket etmesine yardım etmenizi öneririz; bunun için seçtiğiniz rengi temiz minimal çizgiler ve parlak beyazlarla kullanmaya gayret edin.

Işıklar yansın

Dış mekan aydınlatması genellikle ihmal edilir çünkü hem estetik görünen hem de her türlü hava koşuluna uyum sağlayacak armatürler bulmak kolay değildir. Aydınlatma araştırması yaparken bahçe klasiklerinin ötesine geçip şık sarkıt lambaları, büyük avizeleri ve diğer dış mekan dostu seçenekleri de gözden geçirmenizi öneririz.

Bahçenizde ve havuzunuzun etrafındaki ahenk için seçtiğiniz renkleri sıcak bir ışıkla tamamlayabilirsiniz. Farklı yüksekliklerde yumuşak bir sarı renk, gece yüzme seanslarınıza da romantik bir ışıltı katabilir. Ayrıca havuzunuzun sonbahar ve kış aylarında bile yaz mevsimindeki gibi sıcak görünmesini sağlar.

Serinlemek için gölge alan

Sıcak günlerde güneş ışığından korunmak için serinleyebileceğiniz gölge bir alan yaratmayı düşünebilirsiniz. Bunun için herkesin ilk aklına gelecek çözüm olan büyük bir şemsiyeyi kullanmak yerine ayarlanabilir çatı tentesi ve perdeleri olan bir çardak ile sofistike bir görünüm oluşturmaya ne dersiniz? Böylece havuzunuzun yanındaki bu özel köşeyi en sevdiğiniz tatil yerinden bahçenize ışınlamış gibi hissedeceksiniz.

Ayrıca bu alandaki stratejik noktalarda büyük yaprak dökmeyen bitkiler kullanarak doğanın güzelliğinin sahneye çıkışını izleyebilirsiniz. Hazırladığınız gölge alanla onunla rekabet etmeden yükselen yeşillikler hem içinizi açacak hem de havuzunuzun etrafındaki masalsı güzelliği tamamlayacak.

Adımlarınızı güzelleştirecek yer karoları

Sıra yer ve duvar karolarına geldiğinde tıpkı evinizin içindeki gibi bahçedeki yürüyüş ve oturma alanları ile havuz çevresinde farklı işlevsel amaçlar için farklı materyalleri tercih edebilirsiniz. Seramik döşemelerde, dayanıklılığa, bakım ihtiyaçlarına ve ölçüye göre eleme yapabileceğiniz gibi kaydırmazlık özelliğine göre de seçim yapabilirsiniz.

Özellikle havuzun etrafında, hem suyun yaratacağı kaygan yüzeyi hem de farklı hava koşullarını hesaba katarak kaymayı engelleyen alternatifleri tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Bu alanda NG Kütahya Seramik’in antislip özelliğine sahip geniş geniş ürün yelpazesi dış mekanınıza #ÇokYakışır: Land, Leonardo, London, Octavia, Silver Stone ve Vista.

 • Beyaz ve silver renk seçenekleri olan Land ile 20 mm kalınlığındaki Silver Stone, 30x60 cm’lik şık parçaları ile havuzunuzun çevresine ve dış mekanınıza estetik bir hava katabilir.

 • Cement dokulu Vista ise bol ölçü seçeneği ile (120x240, 120x120, 60x160, 60x120, 80x80, 60x60, 30x60 ve 33x33 cm) projeniz için belki de en uygun adaylardan biri.
 • Ölçü konusunda tıpkı Vista gibi çok sayıda alternatifi olan Octavia ise bone ve gri renk seçenekleriyle havuzunuzun çevresine modern mimariyi getirecek.

 • Taş dokulu Leonardo iki farklı boyutu (60x120, 60x60 cm) ve bone, gri, antrasit renk alternatifleriyle bahçe ve havuz peyzajınızın favori parçası
02.12.2021
İlham verici balkon tasarımı önerileri

İlham verici balkon tasarımı önerileri

Küçük de olsa bir bahçe, teras ya da veranda, kent merkezlerinde yaşayanlarımızın en büyük hayalleri arasında. Ancak yoğun, kalabalık şehir hayatının içinde bazen küçük bir balkona sahip olmak bile büyük bir şans; eğer bir balkonunuz varsa ondan en iyi şekilde yararlanmayı hem kendinize hem de tüm sevdiklerinize borçlusunuz!

Neden balkonları bu kadar seviyoruz?

Peki neden seviyoruz balkonları bu kadar?

 • Çünkü balkondayken hem içerideyiz hem de açık havada. Dışarı çıkmak zorunda kalmadan dışarıda olmanın keyfine balkonda varıyoruz.
 • Balkon, oturarak ve okuyarak vakit geçirmek için harika bir alan sunuyor.
 • Yaz aylarında kahvaltı yapmak için harika bir yer.
 • Hem rahat hem şık olup romantik yemekler yemek için fırsat yaratıyor.
 • Bahçe hissi veriyor.
 • Yaratıcı dekorasyon fikirlerinin uygulanabileceği bir alan sunduğu için içimizdeki tasarımcıyı tatmin ediyor.

Balkonunuzu küçük bir bahçeye çevirmenin yaratıcı yolları

“En iyi şekilde yararlanmak” derken balkonunuza rahat bir sandalye koymanın bir adım ötesinden söz ediyoruz. Büyüklüğü ne olursa olsun her balkonda küçük dokunuşlarla özel bir dış mekana dönüşme potansiyelinin saklı olduğunu biliyoruz. Aklımıza gelen yaratıcı fikirleri ve gönlümüzü çalan özgün uygulamaları bu yazıda sizin için derledik.

Hem yaz sezonunu biraz daha uzatmak için daha iyi bir bahane olabilir mi? Hadi balkonunuzda daha fazla zaman geçirmeniz için onu dilediğiniz atmosfere kavuşturalım.

İşte ilham verici bir balkon için 7 dekorasyon önerisi:

1. Küçük bir masa

Evet, her şey bir onunla başlayacak… Sabah kahvenizin tadını balkonunuzda çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir masa değil de ne? Kolayca katlanabilen bir alternatif bulmanızı öneririz, böylece gerektiğinde masanızı balkondan alıp evde uygun bir yere kaldırabilirsiniz. Duvara monte edilebilen (ya da korkuluğa asılabilen), kullanılmadığı zamanlarda katlanıp yer tutmayan masaları da değerlendirebilirsiniz..

2. Devrilmeyen sandalyeler

Rüzgarda havaya uçmayan, biraz ağırca ahşap ya da demir sandalyeler, hatta bahçe salıncağı bile seçebilirsiniz. Yerini seven ve sevdiren böylesi sandalyelerde otururken gözlerinizi kapattığınızda kadehinizi şehrin göbeğinde değil, havuz başında havaya kaldırıyor gibi olacaksınız, söz veriyoruz! Ahşap alternatifleri tercih edecekseniz tıpkı masadaki gibi katlanabilenleri öneririz.

3. Yeşil bir dokunuş

Balkonunuzda bir arka bahçe hissi yaratmak için onu rengarenk çiçekler ve yemyeşil bitkilerle dolu saksılarla donatın. Böylece balkonunuz hem çok güzel görünecek hem de mis gibi kokacak. Kokunun hafızanın kalıcılığına olan etkisini düşününce, balkonunuzda bir dolu güzel hatıra yaratacağınızı söyleyebiliriz! Eğer balkonunuz komşularınızın yaşam alanına çok yakınsa bambu gibi uzun bitkilerle aranızda doğal bir paravan da oluşturabilirsiniz.

4. Biraz da yastık

Dış mekan mobilyalarına büyük yatırımlar yapmanıza gerek kalmadan aynı anda işlevselliği ve estetiği ile öne çıkacak renkli ve rahat yastıklar alabilirsiniz. Bu yastıklar hem elinize bir kitap alıp kıvrılmak için ideal olacak hem de şezlong görevi görerek balkonunuzda küçük bir kumsal havası estirecek.

5. Duvarlar boş kalmasın

Balkonunuzun evinizin bir uzantısı olduğunu unutmayın; duvarları da kullanarak balkonunuzdaki alandan küçük bile olsa en yüksek verimi alabilirsiniz. Duvarlarınızı saksılar asabileceğiniz bir panel, resim çerçeveleri, düş kapanları ve seçimi size kalmış farklı sanat eserleri ile süsleyebilirsiniz.

6. Işıklar...

Balkonun en önemli öğelerinden biri de aydınlatma enstrümanları... Dış mekana uygun bir sarkıt ya da aplik ile gece geç saatlerde yapılan tatlı sohbetleri etkili ama yumuşak bir ışıkla aydınlatabilirsiniz. Güçlü bir ışık istemediğinizde kullanmak üzere, gündüzleri güneş enerjisini depolayıp akşam kendiliğinden yanan minik Japon fenerlerinden de alabilirsiniz.

7. Ve biraz gölge...

Sizi yağmurdan veya güneşten koruyacak açılır kapanır bir tente ile her türlü hava koşulunda balkonunuzun keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Tebrikler; tamamen size ait, ailenizin ve sevdiklerinizin favorisi olacak bir açık hava mekanı oluşturmak işte bu kadar kolay!

01.12.2021
Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Bahçeniz için nasıl fonksiyonel bir peyzaj tasarlayabilirsiniz?

Bahçeniz için işlevsel bir peyzaj planına mı ihtiyacınız var? O halde kağıt ve kaleminizi hazırlayın, sizin için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Bu yazıdaki ipuçlarını takip ederseniz en fonksiyonel bahçe sizinki olacak!

6 adımda işlevsel bir bahçe

Fonksiyonel bir bahçe yaratmak için takip edeceğimiz süreci gelin birlikte basit adımlara bölelim:

 1. Alanınıza dair tüm verileri bir araya toplayın.
 2. İhtiyaç ve isteklerinizi belirleyin.
 3. Bahçe bakımı için nelere ihtiyaç duyacağınızı saptayın.
 4. Bütçe belirleyin.
 5. Peyzaj alanını düzenleyin.
 6. Bitkileri seçin.

 Bilgi güçtür

O halde işe ilk adımı detaylandırmakla başlayalım. Bahçe peyzajı genellikle kuşbakışı çizimlerle şekillenir. Siz de basit de olsa bir kağıt üzerinde cetvel yardımıyla ölçekli bir plan hazırlayabilirsiniz. Planınıza hangi cephenin hangi yönde olduğunu not edin. Ardından evi, garajı, varsa diğer binaları, ağaçları, yürüyüş yollarını, giriş çıkışları ve drenaj noktalarını işaretleyin. Evin içinde kapı, pencere ve sundurma gibi bölümleri de gösterin. Dilerseniz kanalizasyon ve elektrik hatlarını da belirtin.

 

Neye ihtiyacınız var?

Sıradaki adımda ihtiyaç ve isteklerinize öncelik verebilirsiniz. Alanınızın fiziksel özelliklerini tüm ayrıntılarıyla not ettikten sonra hem bugünkü ihtiyaçlarınızı hem de gelecekte gereksinim duyabileceğiniz şeyleri düşünmeye ne dersiniz? İşte cevapladığınız takdirde bu adımda ilerleme kaydetmenize yardım edecek bazı sorular:

 • Bahçeyi kim kullanacak? Yalnızca yetişkinler mi yoksa çocuklar ve evcil hayvanlar da var mı?
 • Bahçe en çok ne zaman kullanılacak?
 • Ana kapı ve diğer giriş-çıkışlardan memnun musunuz? Bu alanlarda değişiklik yapılmalı mı?
 • Farklı yaşam alanları arasındaki geçişlerden, yürüyüş patikalarından memnun musunuz? Bu alanların bir değişikliğe ihtiyacı var mı?
 • Mevcut aydınlatmadan memnun musunuz? Değilseniz aydınlatma parçaları nasıl geliştirilebilir?
 • Bahçenize hangi yapıları eklemelisiniz? (Veranda, gölgelik, barbekü alanı, oyun alanı, çiçeklik, kulübe vb. evcil hayvan alanları, depolama alanı, çardak, yüzme havuzu, süs havuzu, gölet, mini şelale, çit, dekoratif heykeller, park alanı, sulama sistemi, vs.)
 • Bahçe bakımı için hangi aile üyesinin haftalık/aylık ne kadar vakti var? Dışarıdan destek alınmalı mı?
 • Favori renk ve biçimleriniz neler? (Bu soru size özellikle mobilya ve dekoratif materyallerin seçiminde çok yardımcı olacak!)
 • Hangi ağaç ve bitkileri seviyorsunuz? Hangi sebze ve meyveleri yetiştirmek istiyorsunuz?

 

Güzel bahçelerin sırrı: Özenli bir bakım

Bahçenizin bakımı için nelere ihtiyacınız var? Zamanınızı ve paranızı verimli kullanmak için tasarıma dair kararlarınızı vakitlice almalısınız. Önceden tasarlayarak atacağınız adımlar sayesinde  bakım için harcayacağınız zamanı da azaltmış olacaksınız. Örneğin biçmesi zor olan çim alanları oluşturmayın. Yıllık ve çok yıllık çiçekler yerine bakımı daha kolay olan ağaç ve çalıları tercih edin. Dikim yataklarında yabancı ot büyümesine karşı önlemler alın.

 

Ne kadar harcayacağınızı bilin

Bir bütçe belirleyerek peyzaj projenizin zaman ve para cinsinden maliyetini de hesaplamış olursunuz. Örneğin büyük ve pahalı bir projeniz varsa bunu mümkün olduğunca uzun bir zamana yaymaya çalışın.

Peyzaj alanını düzenleyin

Günümüzde modern peyzaj tasarımı deyince aklımıza polimorfik (birçok farklı biçime sahip olabilen) ve geometrik bölümleri olan bahçeler geliyor. Bu bölümler sayesinde bahçeler daha organize görünüyor. Siz de hangi bölümün hangi amaca hizmet edeceğini belirleyerek alanınızı kolayca organize edebilirsiniz. Bu adımda fonksiyonel bir diyagram çizimiyle işleri pratikleştirebilirsiniz. Böylece alandaki farklı bölümlerin şeklini belirleyip birbirleriyle ilişkilerini de kurmuş olacaksınız.

Örneğin misafirleriniz de dahil olmak üzere herkese açık olacak alanlar ile yalnızca aile üyelerine özel bölümleri ihtiyaç duyduğunuz biçimlerde çizerek birbirinden ayırın. Bu bölümlere, ev içi ve ev dışı da dahil olmak üzere hangi noktalardan erişim olacağını belirleyin. Erişimi sağlayacak yollarda hangi malzemeleri kullanmak istediğinizi saptayın.

İşte tam bu aşamada, NG Kütahya Seramik’in yaz mevsiminin keyfini bahçenize getirecek yer ve duvar karosu koleksiyonlarına mutlaka göz gezdirin. Örneğin taşınabilir özelliği sayesinde istediğiniz yerde yeniden kullanabileceğiniz taş dokulu 60x60 cm Leonardo serisi bahçenize #ÇokYakışır!

 

NG Kütahya Seramik fayans ve seramik ürünleri (Doku, renk ve ebatlara göre arama ve seçim yapabilirsiniz)

NG Kütahya Seramik katalogları

Ve bitki seçimi...

İşte en eğlenceli adım! İstediğiniz bitki ve ağaçları, planınızın üzerinde çeşitli sembollerle, dilerseniz ölçeğe de uyarak gösterebilirsiniz. Bitkilerinizi seçerken toprağın nem ve yumuşaklığı ile genel ısı ve ışık dengesini de göz önünde bulundurun. Bunlarla birlikte ekeceğiniz bitkilerin biçim, doku, renk ve büyüklük gibi estetik niteliklerini de düşünün. Bu adımı da tamamladıktan sonra tüm not ve çizimlerinizi bir arada görebileceğiniz bir ana plan çıkarın. Bu planla birlikte bahçeniz için ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonel peyzaj tasarımını ellerinizde tutuyor olacaksınız. Kendinizi bir mimar gibi hissetmek de cabası!
 

Doğaya uyumlu, taş dokulu 60x60 cm Leonardo serisi

Tebrikler… Geriye yalnızca incelikli bir uygulama süreci kaldı.

Şimdiden elinize sağlık!

08.09.2021
Modern bahçe tasarımı örnekleri

Modern bahçe tasarımı örnekleri

Yoğun şehir hayatı birçoğumuzu yordu ve son birkaç yılda önemli ölçüde değişen yaşam şartları ile artık yüzümüzü yeniden doğaya dönmek istiyoruz. Artık bahçeli evlere ya da en azından verandası, terası veya balkonu olan yaşam alanlarına geçiş yapıyoruz.

Peki bu geçişi yaparken bahçemizi hangi ilhamla tasarlayacağız?

Farklı bahçe peyzaj fikirleri ile hem yaşam alanınızda farklılık yaratabilir hem de hayat kalitenizi artırabilirsiniz. Eğer modern bir tarza göz kırpanlardansanız bu yazı tam size göre!

Ufak ama etkili revizyonlarla modern bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Hatta bir veranda ya da terası bile birkaç sihirli dokunuşla sadece size özel, çağdaş bir güzelliğe kavuşturabilirsiniz.

Eğer siz de bahçenizde modern bir peyzaj uygulaması yapmak istiyorsanız işte sizin için derlediğimiz, “Benim evime #ÇokYakışır” diyeceğiniz, birbirinden güzel 3 modern bahçe tasarımı örneği:

1. Güverte teras

Modern peyzaj tasarımında, bahçeler evin mimari tasarımını tamamlar. Tekrarlanan renk ve dokular ev ve bahçe arasında görünmez ama bütünlük hissi veren bir köprü kurar. İşte bu hissi tam olarak alabileceğiniz bir örnek: True North Architects ekibi, büyük kapı ve pencereleri olan bu çağdaş binayı, ahşap kerestelerin yardımıyla teras ve bahçe ile harika bir biçimde birleştirmemiş mi? Bir gemi güvertesini andıran bu zevkli ev, Avustralya'daki Gold Coast bölgesinde bulunuyor.

Fotoğraf: https://www.truenortharchitects.com.au/avoca

 

2. Renkli modern

Modern peyzajda bazen sade olmayan dış mekanlar da görürüz. Özellikle birden fazla işleve hizmet eden bir yaşam alanına ihtiyaç varsa hem ruhu hem de dolu dolu bir aile yaşamını besleyen bahçe tasarımları imdada koşar. İşte harika barbekülere ev sahipliği yapacak, çocukların ve köpeklerin keyifle koşturabileceği, renk ve doku zengini, oldukça eğlenceli bir enerjisi olan modern bir bahçe... Bu bahçede herkese ve her şeye yer var!

Fotoğraf: http://www.melissagerstledesign.com/portfolio/modern-mixes/

 

3. Minimal maksimalist

Modern peyzajda geometrik şekillerin vurgulandığını, genel hatlar nispeten sade iken yaşam alanlarında daha cesur seçimler yapıldığını görürüz. İşte iyi bir bahçe peyzajında kombinasyon tamamlayıcı parçalar: Bahçenin estetik görünümünü destekleyen seramik ve porselen duvar ve yer karoları. Hindistan Mumbai’de bulunan bu minik bahçe için KNS Architects, bahçe mobilyası için seçtiği çarpıcı alternatifin yanında koyu renkli yer karoları kullanmış. Bu mini bahçeden aldığınız ilham ile siz de NG Kütahya Seramik’in koyu renkli karolarından antislip (kaydırmaz) özelliğe sahip Silver Stone ya da 60x120 cm’lik boyutlara sahip, açık gri, koyu gri ve antrasit renk seçenekleriyle Gemstone ile bahçenize modern bir atmosfer kazandırabilirsiniz. NG Kütahya Seramik’in diğer birbirinden zevkli siyah renkli yer karosu alternatiflerine göz atmak ister misiniz?

Fotoğraf: http://www.knsarchitects.com/apartments-green-living.html

 

#ÇokYakışır!

04.09.2021
Eviniz için 4 ilham verici havuzlu bahçe tasarımı

Eviniz için 4 ilham verici havuzlu bahçe tasarımı

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin en güzel yollarından biri güzel bir yüzme havuzuna dalmak, değil mi? Hele o yüzme havuzu sizin bahçenizde ise değmeyin keyfinize!

Günümüzün havuz tasarımları, son elli yılda arka bahçeleri hızla doldurmaya başlayan turkuaz çizgili dikdörtgen şekillerin çok ötesinde. Artık klasik tasarımların yanında çok daha modern çizgileri olan havuzları, doğal ve ekolojik modelleri ve prefabrik seçenekleri de konuşuyoruz.

Zeminden yüksekte, toprağa gömülü, keskin hatlara sahip ya da tamamen organik şekillerde, şelale dekorlu, ufuk çizgisinde havuz ve denizi birleştiriyor gibi görünen “sonsuzluk” modelinde... Belki spa özelliğiyle konforu artıran, belki de kaydırağıyla eğlenceyi doruğa çıkaran bir havuz… Peyzajla rekabet etmek yerine onu tamamlayan, belki bahçenin çiçekli ucunda, belki verandanın hemen devamında, belki bir sundurmanın altında, belki güneş ışınlarıyla parıl parıl parlayan, belki minimalist, belki daha sofistike…

Her halükarda dostları etrafında toplayan, partileri şenlendiren, estetik görüntüsüyle kahvaltı ve yemekleri güzelleştiren, yorgun bir günü en rahatlatıcı biçimde kapatan bir havuz…

Peki siz hayallerinizdeki havuzlu bahçeyi keşfetmeye hazır mısınız? İşte her bütçeye uygun, üstelik çocuklar ve evcil hayvanlar için de güvenli 5 farklı havuz modeli:

 

1. Taş havuz

Amerika Vermont’ta hizmet veren peyzaj tasarım ofisi Shepard Butler Landscape Associates’in (SBLA) Vermont Dağı’nın yüksek rakımlarında yer alan bir bahçe için tasarladığı bu taş havuz, etrafındaki dağlarla birleşerek seyrine doyum olmaz geniş bir manzara oluşturuyor. Ekip, evin bulunduğu alandan büyük taş levhalar seçmiş, güneşlenmek ve sosyalleşmek için de havuzun etrafında taş teraslar yaratmış. Havuzun etrafını düzensiz taş basamaklar ve taş banklar ile ören tasarımcılar, ağaçlar ve eğrelti otları için de dikim cepleri oluşturmuş. Yüksek noktalara konuşlanmış, yeşilliğin ve doğal hayatın içinde bir eviniz; hele bir de keşfe meraklı çocuklarınız ve hayvan dostlarınız varsa Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği'nin 2009 Mükemmellik Ödülü’nü kazanan bu havuz tasarımından ilham alabilirsiniz. Böyle bir evin dış mekan yaşam alanlarına, NG Kütahya Seramik’in doğal taş görünümlü porselen seramik karo serileri Terra Stone ve London #ÇokYakışır!

Fotoğraf: https://www.sblainc.com/

 

2. Rengarenk çiçekli doğal havuz

Bir başka ödüllü peyzaj tasarım ekibinin elinden çıkan bu güzel alternatif, serbest biçimli havuzuyla oldukça sıradışı. Thomas Flint Landscape Design & Development’ın tasarım ve uygulamasını yaptığı bu model, havuzu çevreleyen geniş eğlence alanı ve rengarenk çiçeklerle dolu peyzajı ile herhangi bahçeyi cenneti çevirebilir. Böylesi bir güzelliğin oturma alanı için NG Kütahya Seramik gri renkli Vista serisi harika olmaz mı?

Fotoğraf: https://thomasflintlandscape.com/

 

3. Tropik esintili havuz

Peyzaj mimarı Craig Reynolds’ın mimariyi sanatla kusursuz bir şekilde birleştirişinin resmi olan bu tropik havuzlu bahçe, Key West’te bulunuyor. Hareketli bir şehir merkezinin ortasında gür yeşilliklerin içine gizlenmiş bu sakin ve gizemli ev; dolambaçlı yürüyüş patikaları, tropikal yaseminleri, tüm bahçeyi saran sundurması ve ihtişamlı yüzme havuzuna usulca akan çeşmesi ile detayları seven gözler tarafından keşfedilmek için tasarlanmış.

Fotoğraf: https://www.craigreynolds.net/

 

4. Egzotik yuvarlak havuz

Bu görkemli havuz, Windfohr Design ile Curtis & Windham Architects ekiplerinin ortaklığında, Paris'teki Rodin Müzesi'nden alınan ilhamla tasarlanmış. Hemen yanındaki bronz fil çeşmesi ile sahip olduğu artizan kimliği bir üst seviyeye taşıyan havuz, etrafındaki hurma ağaçları ile egzotik bir hava da estiriyor. Eviniz ve bahçeniz için sanatçı ruhunuzu besleyen bir projeniz varsa bu tasarım sizin için bir başlangıç noktası sunabilir. Sanat eseri niteliğinde bir havuzu, NG Kütahya Seramik’in, dokusunda özgürleştiren mavi esintiler taşıyan porselen seramik karo serisi Malibu ile kaplamaya ne dersiniz?

Fotoğraf: https://www.curtisandwindham.com/

 

Hayallerinizin havuzunda yüzün

Havuzlu bir bahçe, vücudunuz için canlandırıcı olduğu kadar zihniniz için de sakinleştirici olabilir. Sakin suyun görüntüsü bile ruhunuzu dinlendirebilir.

İster doğal taşlarla bezeli, ister rustik tarzda bir çiftlik eviniz, ister camlı alan konusunda cömert davrandığınız modern çizgilere sahip bir yaşam alanınız olsun, günümüzün çeşitli yapı malzeme seçenekleri sayesinde havuzunuzun, evinizin mimarisini şık biçimde tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Havuzunuzu, etrafındaki peyzaj planı, yemek ve oturma alanları, rengarenk bitkiler ve bahçeyi bütünleyen aydınlatma seçenekleri ile hem gündüz buluşmalarının aile eğlencesi hem de hareketli gece organizasyonlarının merkezi haline getirebilirsiniz.

Keyifli bir yaz dileriz!

04.09.2021
Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

Büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

"Bahçem benim en güzel şaheserimdir." Ünlü ressam Claude Monet, kuzey Fransa’nın Giverny şehrinde bulunan bahçesi için böyle demiş. Bugün baktıkça içimizi açan nice resme ilham olan, geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden ziyarete açılan bu harika bahçe, insanın bahçesiyle kurabileceği sevgi dolu ilişkinin de kanıtı...

Siz de böylesi bir ilişkiyi yansıtacak, büyüklüğü engin bir deniz gibi hissettiren, her bir adımında emeğinizin olduğu, içinde bir müze edasıyla dolaşmak isteyeceğiniz, renkleri ve dokusuyla sizi ve yaşam tarzınızı anlatan bir bahçeniz olsun mu istiyorsunuz?

O halde gelin büyük bir bahçeyi tasarlarken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım!

Hayali gerçeğe çevirecek ilk adımı atın: Plan yapın

Güzel ve büyük bir bahçe zaman, emek ve bakım gerektirir. Yeni büyük bahçenizi sıfırdan tasarlamayı istiyor ya da senelerin anısını biriktirmiş emektar bahçenizi yeniden dizayn etmeyi arzuluyorsanız gündeminizdeki ilk ana madde, işe sıkı bir planla başlamak olsun. Bu sayede bol vakit kazanacaksınız.

Kolları sıvamadan önce tıpkı bir evin mimari projesini çıkarır gibi bahçenizi bir çizim eşliğinde kağıda dökün. Bu aşamada bir peyzaj mimarından destek alabileceğiniz gibi ilginizi bilgi ile taçlandıracak online kaynakları da değerlendirebilirsiniz.

Bir envanter oluşturun

Ne istediğinizi belirlemeden önce elinizdekilerin bir listesini çıkarın. Bahçenizden yıllarca keyif almanızı sağlayacak bir alan yaratmak için önce elinizdeki veranda ve benzeri dinlenme alanlarını gözden geçirin. Mevcut ağaçlarınızı, bitkilerinizi, nerede hangi çiçeğin olduğunu, meyve ve sebze alanlarını, eğer varsa havuzunuzun ve etrafının kapladığı alanı saptayın. Güneş ışığının hangi saatte nereye düştüğünü, gölge bölgeleri, rüzgar alan kısımları, drenaj ve suya erişim noktalarını ve yaya trafiğinin aktığı yürüyüş rotalarını belirleyin. Hepsini planınızın üzerinde detaylı olarak gösterin. 

 

Ne istediğinize odaklanın

Artık bahçenizde neler olduğuna dair bir listeniz ve bu listeye nelerin eklenebileceğine dair bir fikriniz olduğuna göre ikisini bir araya getirmenin zamanı geldi demektir.

Örneğin dinlenme alanlarına dahil etmek üzere aklınızda yeni rekreasyon bölümleri mi var? Hemen not edin. Özellikle yaz sıcaklarında dinlenme alanlarınızın yetersiz kaldığını ya da yeterince verimli olmadığını düşünüyorsanız ağaç dikmeyi ya da başka yöntemlerle gölgelik alanlarınızı nasıl büyütebileceğinize odaklanın.

Bahçenize yeni katılacak bitkilerin türlerini, nasıl ve nerede büyüyeceklerini, çim ve çalı alanlarında yapmak istediğiniz değişiklikleri belirleyin.

 

Bitkileriniz için araştırma yapın

Peyzaj işlerinizi önce büyük ağaçları, ardından çalıları, sonra çiçekleri yerleştirerek en son da çim ekimini yaparak tamamlayabilirsiniz.

Bahçenizdeki bitkilerin seçimini yaparken görüntüleriyle birlikte eviniz ve bahçenizin çizgileriyle olan uyumuna da dikkat etmenizi öneririz. Estetikle birlikte tercihinize göre simetrik ya da asimetrik düzenlemeler eşliğinde, özellikle de orantılara dikkat ederek size özel bir kusursuzluğu yakalayabilirsiniz. Örneğin küçük bir bahçeye çok büyük bir ağaç koymayı tercih etmeyeceğiniz gibi büyük bahçenizi doldurması için de doğru büyüklüklerdeki bitkileri seçebilirsiniz. Binanızın ya da bahçenizin girişi ile yürüyüş rotalarına yerleştireceğiniz simetrik bitkiler ile harmonik bir alan yaratabilirsiniz.

Evden uzak alanlarda görece büyük bitkiler tercih ederken eve yakın ve sıkça kullanılan dinlenme ve yürüyüş alanları için daha küçük bitkileri seçebilirsiniz.

Bitkilerinizin bakımı da en az seçimi kadar önemli. Doğru bir bahçe bakımı için bitkilerinizi tüm özellikleriyle tanımalısınız. Zaman içinde ne kadar büyüyeceklerini, nasıl biçim değiştireceklerini bilmeniz, bahçenizin tasarımını ihtiyaçlarınıza ve gelişen koşullara adapte edebilmeniz için çok önemli. Bakım için günümüzün kolaylık vaat eden otomatik sulama sistemlerinden de faydalanabilirsiniz.

 

Yaşam alanındaki konforu şık seramik karolar ile artırın

Gereğinden fazla geçit yaparak alanınızı küçültmeyin ama ihtiyacınızın olduğu bölümleri de şık ve kullanışlı karolarla keyifli yürüme yollarına çevirin. Eğer bir havuzunuz varsa onun etrafı ile yemek masasının ve oturma gruplarının olacağı bölgeleri düşünerek bahçenizin stiline uygun yer ve duvar karoları kullanabilirsiniz.

Dış mekanınızı en verimli şekilde değerlendirmek; onu kendiniz, aileniz ve tüm misafirleriniz için en keyifli haline ulaştırmak için farklı renk, boyut ve tasarımlarda seramiklerden faydalanabilirsiniz. Doğanın kusursuz güzelliğini bahçenize taşıyacak seramiklerle hem yeşil alanlarınızı tamamlayacak, hem beton yüzeylere uyum sağlayacak, hem de bahçe mobilyalarıyla adeta düet yapacak eşlemeler yapabilirsiniz.

Bahçenizdeki seramik karo uygulamaları için birçok farklı trend ve fikirden ilham alabilirsiniz. Peyzaj alanları ile yürüyüş yollarını farklı ebatlarda ürünler ile döşeyebilir, ton sür ton şıklığını en yaratıcı haliyle kullanabilir, oturma alanlarının sıcaklığını ahşap görünümlü seramikler ile artırabilirsiniz.

 

Örneğin eviniz ve bahçenizin çizgisinde modern mimari dokunuşları varsa NG Kütahya Seramik’in hem içi hem de dış mekanlara uygulanabilen cement dokulu seramiği Vista’yı değerlendirebilirsiniz. Yer karosu seçenekleri arasında 60 x 60 cm (20 mm) bone, füme, bej ve gri renkleri olan Vista’yı,  30 x 90 cm ve 30 x 60 cm boyutlarıyla duvara da uygulayabilirsiniz.

Sofistike bir mekan yaratmak isterseniz taş dokulu karo serisi London, bahçenize #ÇokYakışır! Antrasit ve gri renkleri ile bahçenizdeki yeşil tonlarla mükemmel bir uyum yakalayan London serisi ile taşın doğallığını porselenin zarafeti ile birleştirip dış mekanınıza şık bir hareketlilik katabilirsiniz. 

Bir başka taş dokulu karo seçeneğiniz de bol renk seçeneği ve antislip (kaydırmaz zemin) özelliği ile Leonardo serisi. Leonardo serisini gri, bone, antrasit ve grej renklerde, 60 x 60 ya da 60 x 120 cm’lik boyutları ile kullanabilirsiniz.

Seçiminizi hem estetik hem de teknik unsurları gözeterek yapabilir, sık yürünen alanları daha geniş tutarken çok ihtiyaç duyulmayan rotaları seramikler haricindeki taş ve ahşap ürünlerle de süsleyebilirsiniz.

Bahçenizde nice keyifli günlere!

04.09.2021